CITY TRAIL na półmetku!

16 170 – tyle razy zawodnicy startujący w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden przekraczali metę w 30. dotychczas rozegranych biegach. Edycja 2017/2018 jest dokładnie na półmetku – do końca marca odbędzie się jeszcze 30 imprez.
CITY TRAIL to przełajowe biegi na dystansie 5 km. Od 2012 roku mają wymiar ogólnopolski – uczestniczą w nim: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W każdej lokalizacji w trakcie jednej edycji odbywa się 6 biegów, co łącznie daje 60 imprez w sezonie.
Średnia frekwencja po 30. biegach
Po 30. biegach pierwszej części sezonu 2017/2018 średnia frekwencja w CITY TRAIL wynosi 539 biegaczy (tylko w biegu głównym). Liderem niezmiennie jest Poznań, w którym w 2009 roku narodził się pomysł na cykl – 971 biegaczy, drugie miejsce zajmuje Szczecin – 697 zawodników, a trzecie miejsce na podium przypadło Bydgoszczy – 681 osób. Kolejne lokalizacje to Warszawa, Wrocław, Lublin, Olsztyn, Katowice, Łódź i Trójmiasto.
Jeśli dodamy biegi CITY TRAIL Junior średnia frekwencja ze wszystkich 30. dotąd rozegranych biegów to 721 uczestników.
 
Najwyższa frekwencja w pojedynczym biegu
Biorąc pod uwagę najwyższą frekwencję w pojedynczym biegu podium miast pozostaje niezmienne – Poznań (1051 osób), Szczecin (748 biegaczy) i Bydgoszcz (741 zawodników). Wyraźnie widać zaciętą rywalizację między lokalizacjami szczecińską i bydgoską, które śmiało można nazwać wiceliderami cyklu. Za plecami tych największych miast są: Warszawa, Wrocław, Lublin, Łódź, Katowice, Olsztyn i Trójmiasto. Warto podkreślić, że Wrocław i Lublin odnotowały rekordy frekwencji. Wrocław podwójny – w październiku z poziomu 491 na 538, następnie w listopadzie na 588. W Lublinie rekordową frekwencję przyniósł listopadowy Bieg Niepodległości – 495 uczestników (poprzedni to 426 osób).
Kobiety lubią… przełaje!
Bardzo ważnym wskaźnikiem jest procentowy udział kobiet. Po trzech seriach edycji 2017/2018 wynosi on średnio 35%. Najwięcej pań startuje w Trójmieście – to 41%, drugie miejsce zajmuje Wrocław – 38%, a trzecie – ex aequo Poznań i Szczecin – po 37%. – Cieszy nas, że po kilku latach udało nam się doprowadzić do sytuacji, w której w każdej z lokalizacji procentowy udział pań przekracza 30%. Z jednej strony ma tutaj znaczenie dystans 5 km – panie chętniej biegają w krótszych biegach. Jednak z drugiej strony zawody przełajowe często odbywają się w wymagających warunkach – błocie, śniegu, na lodzie. Jak się okazuje to nie zniechęca płci pięknej do biegania! – podkreśla Piotr Książkiewicz, organizator CITY TRAIL.
 
CITY TRAIL Junior
Biegi dzieci towarzyszą każdej imprezie CITY TRAIL. Średnia frekwencja po trzech biegach trwającej edycji wynosi 182 młodych biegaczy. Najliczniejszą kategorią wiekową jest ta w przedziale 10-12 lat (D3) – uczestnicy tych zawodów stanowią 26% wszystkich biegaczy CITY TRAIL Junior.
Biorąc pod uwagę średnią frekwencję lideruje Bydgoszcz, z 350 uczestnikami. Drugie miejsce zajmuje Poznań – 327 biegaczy, a trzecie – Warszawa – 265 zawodników. Z kolei najwyższą frekwencję w pojedynczym biegu zanotowano w październiku w Poznaniu – nad Jeziorem Rusałka pojawiło się 380 młodych adeptów biegania.
Poziom sportowy 
Półmetek cyklu przyniósł doskonałe wyniki i ogromny ładunek emocji związany z wyrównaną rywalizacją. Wszystko to za sprawą znakomitych zawodników startujących w Grand Prix. Na przestrzeni trzech kolejek, we wszystkich dziesięciu lokalizacjach startowało aż 43 medalistów i medalistek mistrzostw Polski z ostatnich trzech lat. Wśród tej liczby, 37. zawodników zdobywało krążki krajowego czempionatu na stadionie i w biegach ulicznych, 3. w biegach górskich, a 3. w chodzie sportowym. Część z nich reprezentowało kraj na najważniejszych imprezach międzynarodowych. Łukasz Parszczyński uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Londynie, Mateusz Demczyszak brał udział w mistrzostwach świata w Moskwie, a Dominika Napieraj startowała w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Poza tym Łukasz Kujawski, Mateusz Kaczmarek, Nikodem Dworczak, Bartosz Kotłowski Mateusz Kaczor, Dariusz Boratyński, Sylwia Ślęzak, Julia Dias, Aleksandra Brzezińska, Aleksandra Lisowska – zakładali koszulkę z orzełkiem na piersi.
 
Bydgoszcz i Warszawa najchętniej wybieranymi trasami wśród czołówki
Rekordowa liczba najlepszych występuje w Bydgoszczy i w Warszawie. W tych dwóch miastach startuje po siedmiu medalistów mistrzostw kraju. Na całość wysokiego poziomu mają wpływ również zawodnicy z drugiego szeregu, czyli ci którzy osiągają poziom drugiej klasy sportowej i bardzo solidni amatorzy aspirujący do znalezienia się w szerokiej czołówce polskich biegów długich. Poza tym w walkę o najwyższe lokaty włączają się wciąż skuteczni zawodnicy, którzy triumfy święcili 10-15 lat temu. W tym gronie należy wymienić Marcina Fehlaua z Poznania, powracającego po wielu latach rozbratu z bieganiem Tomasza Kowalskiego z Olsztyna (rekord życiowy na 1000 m – 2:21.90) oraz dwójkę lubelskich zawodników: Artura Kerna – rekordzistę kraju na 5000 m w hali i Joasię Wasilewską, 5. zawodniczkę młodzieżowych mistrzostw Europy sprzed 14 lat w biegu na 800 m. Mimo kategorii weterańskich wspomniani biegacze skutecznie rywalizują z aktualną czołówką.
Najszybsze biegi
W związku z tym, że 11 tras CITY TRAIL różni się pod względem ukształtowania terenu i konfiguracji nie można zestawiać ze sobą uzyskiwanych na nich wyników. Na citytrailową karuzelę składają się 4 trasy szybkie, 4 o średnim wskaźniku trudności i 3 trudne. Jako ciekawostkę możemy przedstawić najlepsze wyniki uzyskane podczas trzech pierwszych miesięcy cyklu:
Mężczyźni:
1. Kamil Jastrzębski – 14:58 (Warszawa, bieg 3)
2. Mateusz Demczyszak – 14:59 (Wrocław, bieg 2)
Kamil Jastrzębski – 14:59 (Warszawa, bieg 2)
4. Łukasz Oskierko – 15:02 (Warszawa, bieg 1)
5. Damian Walczak – 15:09 (Warszawa, bieg 1)
6. Dariusz Boratyński – 15:10 (Wrocław, bieg 1)
7. Kamil Karbowiak – 15:11 (Wrocław, bieg 1)
8. Kamil Karbowiak – 15:18 (Wrocław, bieg 1)
9. Marcin Biskup – 15:21 (Bydgoszcz, bieg 2)
10. Artur Kern – 15:26 (Warszawa, bieg 3)
 
Kobiety:
1. Aleksandra Brzezińska – 17:10 (Bydgoszcz, bieg 2)
2. Dominika Stelmach – 17:15 (Warszawa, bieg 3)
3. Aleksandra Brzezińska – 17:35 (Bydgoszcz, bieg 3)
4. Monika Kaczmarek – 17:40 (Łódź, bieg 1)
5. Marta Szenk – 17:44 (Bydgoszcz, bieg 1)
6. Marta Szenk – 17:57 (Bydgoszcz, bieg 3)
7. Daria Maik – 17:59 (Bydgoszcz, bieg 3)
8.Sylwia Ślęzak – 18:00 (Katowice, bieg 1)
9. Michalina Mendecka – 18:01 (Katowice, bieg 1)
10. Agnieszka Stachowiak – 18:02 (Poznań, bieg 2)
Dwa rekordy tras
Na półmetku cyklu padły dwa rekordy trasy. Autorami są Dawid Malina i Dominika Stelmach. Uzyskali odpowiednio – 15:35 w Katowicach i 17:15 w Warszawie. Oboje są nowymi twarzami w szeregach zawodników startujących w CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Dawid Malina w ubiegłym roku został halowym mistrzem Polski w biegu na 3000m, zdobył brąz krajowego czempionatu w biegu na 10000m i wywalczył tytuł wicemistrzowski w półmaratonie. W pierwszym biegu CITY TRAIL znacznie poprawił rekord trasy. Dotychczas na katowickiej trasie padł jeden wynik poniżej 16 minut, w dodatku uzyskany podczas letniej odsłony „on Tour” w znacznie bardziej sprzyjających warunkach (15:58). Rekordzistka z Warszawy, Dominika Stelmach mijający sezon zapewne sklasyfikuje jako życiowy w swojej karierze sportowej. Została mistrzynią Polski w maratonie, okazała się najlepszą zawodniczką Wings for Life na świecie, reprezentowała kraj na mistrzostwach świata w biegach ultra górskich, a wszystko ubarwiła rekordem życiowym w maratonie na poziomie 2:38:52.
Najbliższe biegi CITY TRAIL odbędą się 6 stycznia we Wrocławiu oraz 7 stycznia w Katowicach i Szczecinie. Ostatnie imprezy są zaplanowane na weekend 24-25 marca. Po zakończeniu części sportowej, w każdej lokalizacji zorganizowane będą uroczyste gale podsumowujące sześciomiesięczne zmagania, podczas których wręczone zostaną pamiątkowe medale dla wszystkich, którzy ukończą co najmniej 4 biegi oraz nagrody dla najszybszych zawodników.
Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
mat.pras