Zapisy na 45. Maraton Dębno wstrzymane! System nie wytrzymał naporu chętnych

Punktualnie o godzinie 24:00 w Sylwestra ruszyły zapisy elektroniczne na 45. Maraton Dębno, który odbędzie się 8 kwietnia 2018 roku. Do dyspozycji biegaczy organizator przeznaczył pulę 2,5 tysiąca pakietów startowych w cenie 149 złotych. Okazało się, że system rejestracyjny nie wytrzymał naporu chętnych i po kilku godzinach doszło do zablokowania całego systemu zgłoszeń i płatności. Wywołało to lawinę negatywnych komentarzy wśród biegaczy, którzy podkreślali, że spędzili nawet po kilka godzin starając się uzyskać miejsce na liście startowej. Ten najstarszy maraton w Polsce jest jednym z biegów zaliczanych do Korony Maratonów Polskich. 

Jeszcze w sylwestrową noc organizator 45. Maratonu Dębno opublikował na stronie internetowej komunikat:

Z przykrością informujemy, że moduł zgłoszeń został wyłączony. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania, co spowodowało zablokowanie całego systemu zgłoszeń i płatności. Firma DOM_TEL odpowiedzialna za system, w najkrótszym możliwym czasie dokona weryfikacji zgłoszonych zawodników. Wiemy, że były problemy z dokonywaniem płatności po prawidłowym zgłoszeniu i te wszystkie przypadki będą rozpatrywane indywidualnie. Prosimy o kilka dni czasu na analizę listy zgłoszeń i usunięcie awarii. Będziemy na bieżąco informowali o postępach prac i aktualnej sytuacji. 

Z limitem 2,5 tysiąca uczestników Maraton Dębno należy do jednych z najmniejszych w Polsce. Jednocześnie jest to najstarszy bieg na dystansie 42,195km i jak podaje organizator jeden z najszybszych maratonów w kraju. Średnia dziesięciu najlepszych wyników wśród kobiet wynosi 2:33:05,a wśród mężczyzn 2:11:30. Rekord maratonu wynoszący 2:09:57 ustanowił w 2013 roku Kenijczyk Kyeva Cosmas Mutuku, a wśród kobiet najszybciej pobiegła w 2003 roku Grażyna Syrek, która dotarła do mety w czasie 2:32:09.

Dębno to miasto położone w województwie zachodniopomorskim zamieszkane przez niecałe 14 tysięcy mieszkańców. Trasa maratonu prowadzi po 4 pętlach, z których dwie zlokalizowane są w mieście a pozostałe na trasie Dębno-Dargomyśl-Cychry-Dębno. 

45. Maraton Dębno zostanie rozegrany w randze 38. Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie. Poza tym o tytuły mistrzowskie powalczą tutaj policjanci, strażacy i nauczyciele.

 red