Zdobyli Everest w… Warszawie!

 

172 uczestników czwartej edycji Marriott Everest Run usiłowało w ciągu doby zdobyć szczyt Dachu Świata, wielokrotnie pokonując 42 piętra warszawskiego Hotelu Marriott. Aby osiągnąć Everest, trzeba było 65 razy schodami wejść na górę hotelu. Tej sztuki dokonało 49 zawodników, z których najszybciej z zadaniem poradził sobie Wojciech Kargul, osiągając szczyt po 14 godzinach wspinaczki. Najwięcej wejść zrobił jednak Rafał Kot, który 42 piętra zaliczył 102 razy. Kobiecy rekord pobiła Ilona Gradus, której 99 wejść pozwoliło zająć drugie miejsce wśród wszystkich zawodników! 
 
Marriott Everest Run to wyzwanie nie tylko dla biegaczy, ale też jak przyznawali sami organizatorzy dla wszystkich tych, którzy… mają trochę nierówno pod sufitem. Na szczyt Dachu Świata prowadzi bowiem 2 730 pięter Hotelu Marriott – tyle potrzeba było, żeby osiągnąć wysokość najwyższej góry na Ziemi. Aby tego dokonać, zawodnicy musieli wejść na górę hotelu 65 razy, pokonując każdorazowo 42 piętra. Po każdym wejściu zjeżdżali windą i od nowa… Na to wyzwanie mieli maksymalnie 24 godziny.
Uczestnicy mogli wspinać się dowolną ilość razy. Cele były różne, nie od razu trzeba było porywać się na Everest. Każdy mógł zdobyć dowolną górę, stawiając sobie cel na miarę swoich możliwości. Wystarczyło pięć wejść na szczyt Hotelu Marriott, aby zaliczyć Łysicę, piętnaście wejść odpowiadało wejściu na Kasprowy Wierch, a po czterdziestu czterech wejściach na Kilimandżaro. Można było też oczywiście osiągnąć Everest i wspinać się dalej.
Jako pierwszy na Evereście zameldował się Wojciech Kargul, któremu wykonanie zadania zajęło trochę ponad 14 godzin. Rywalizacja trwała jednak nadal, a najwięcej wejść w ciągu 24 godzin zaliczył ostatecznie Rafał Kot, który na 42 piętro Hotelu Marriott wszedł 102 razy, osiągając wysokość 13 923 m.n.p.m, na co złożyło się pokonanie w sumie 4 284 pięter. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Ilona Gradus, która w ciągu doby uzbierała aż 99 wejść, ustanawiając nowy kobiecy rekord tej imprezy i zajmując drugie miejsce wśród wszystkich uczestników! Ilona pokonała w sumie 4 158 pięter wspinając się na wysokość 13 513,5 m.n.p.m.

W zawodach udział brały także sztafety, warunkiem było posiadanie w 4-osobowym składzie drużyny, przynajmniej jednej zawodniczki. Do rywalizacji stanęło 12 ekip, z których jako pierwsza na Evereście stanęła drużyna oGÓRY. Zwycięzcy w sumie zaliczyli aż 110 wejść na 42 piętro Hotelu Marriott. Na drugim miejscu rywalizację zakończyła ekipa WITC MOUNTAIN GOATS TEAM #1 zdobywając 77 wejść, a na trzecim miejscu WITC MOUNTAIN GOATS TEAM #2 z 68 wejściami.Pełne wyniki IV Marriot Everest Run