Dominika Stelmach Wicemistrzynią Świata w Długodystansowym Biegu Górskim!

Dominika Stelmach wywalczyła w niedzielę podczas odbywającego się w Karpaczu Ultramaratonu Górskiego 3xŚnieżka=1xMont Blanc srebrny medal Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim. Tytuły mistrzowskie zdobyli Allesandro Rambaldini z Włoch oraz Charlotte Morgan z Wielkiej Brytanii. Najlepszy z Polaków, Bartłomiej Przedwojewski, zajął 11. miejsce.

Na starcie rywalizacji o tytuły mistrza Świata w długodystansowym biegu górskim stanęło 134 zawodników z 20 krajów świata, w tym 11-osobowa reprezentacja Polski. Biegacze do pokonania mieli liczącą 36 kilometrów trasę o przewyższeniu 2100 metrów. Ruszając z centrum Karpacza dwukrotnie zdobywali przez szczyt Śnieżki mierzący 1603 m n.p.m. Rywalizacja toczyła się w niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych, biegacze zmagali się bowiem z deszczem oraz zimnem. Na szczycie Śnieżki odczuwalna temperatura wynosiła – 8°C.

Dominika Stelmach, mająca na koncie m.in. kilka triumfów biegu Wings for Life oraz tytuł mistrzyni kraju w maratonie, na mecie dała się wyprzedzić jedynie Charlotte Morgan z Wielkiej Brytanii. Brytyjka uzyskała wynik 3:08:26 a Polka 3:08:48, słabszy o zaledwie 22 sekundy od zwyciężczyni. Brązowy medal przypadł w udziale obrończyni tytułu sprzed roku, Włoszce Silvii Rampazzo (3:10:33). – Niewiele zabrakło do pierwszego miejsca, dałam z siebie wszystko. Brytyjka była lepsza na zbiegach a ja trzymałam się jej na tyle, na ile mogłam. Jestem bardzo szczęśliwa bo bardzo zależało mi na tym, by zdobyć medal właśnie w Karpaczu. – mówiła na mecie Dominika Stelmach.

Mistrzem Świata wśród mężczyzn został Włoch Alessandro Rambaldini, który powtórzył sukces z 2016 roku. Rambaldini 36-kilometrową trasę pokonał w czasie 2:39:18. Drugi na mecie Robert Krupićka z Czech uzyskał wynik 2:40:55 zdobywając srebrny medal. Najniższy stopień podium i brązowy medal MŚ zdobył Joseph Gray z USA 2:41:02. Bartłomiej Przedwojewski jeszcze w połowie trasy biegł na piątej pozycji i miał nadzieję na walkę o podium. W drugiej części rywalizacji jednak osłabł i ostatecznie zajął 11. miejsce z czasem 2:48:16. – Myślę, że to dobry wynik, choć dla mnie niezadowalający bo chciałem powalczyć o medal. Niestety, takie są biegi długie, a to nie był mój dzień, więc nie pozostaje nic innego niż cieszyć się z tego co jest. – mówił Bartłomiej Przedwojewski.

Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim

Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim odbywały się w ramach Górskiego Ultramaratonu 3xŚnieżka=1xMont Blanc. W biegu otwartym udział wzięło 1000 zawodników, a rywalizacja toczyły się na trzech dystansach: 17 km, 36 km oraz 55 km.