Garmin Iron Triathlon zaprasza do Elbląga

Zawody Garmin Iron Triathlon w Elblągu odbędą się już za kilka dni. Doskonała lokalizacja zawodów i tłumy kibiców sprawiają, że ta impreza za każdym razem wyróżnia się świetną atmosferą. Ponadto dokładnie wymierzone i szybkie trasy z pierwszym triathlonowym atestem na świecie, a także wysokie nagrody finansowe za pokonanie dystansu 1/4 IM w czasie krótszym niż 1:50:00 w przypadku mężczyzn i 2:00:00 w przypadku kobiet to kolejne atuty tej imprezy, które przyciągają najlepszych polskich zawodników, amatorów triathlonu oraz debiutantów. Poza kultową już ćwiartką i dystansem jednej ósmej Ironmana, nowością w tegorocznej rywalizacji będzie dystans 1/2 IM.

Imprezę w Elblągu charakteryzuje przede wszystkim widowiskowa lokalizacja. Strefa zmian znajduje się w popularnym punkcie Starego Miasta – na Bulwarze Zygmunta Augusta. Meta tuż przy samej Katedrze św. Mikołaja, a trasa pływacka, która została precyzyjnie zmierzona metodą geodezyjną rozegrana zostanie jak w poprzednich latach, po północnej stronie Mostu Wysokiego.

Jak dobrze wiemy nurt w rzece Elbląg jest znikomy, lecz w związku z częstymi zmianami jego kierunku (tzw. cofki) podjęliśmy decyzję, o zmianie trasy pływackiej i przywrócenie tej wersji z ubiegłych lat. Co za tym idzie start i wyjście z wody dla wszystkich dystansów odbędzie się po północnej stronie Mostu Wysokiego. To sprawi, że zawody będą jeszcze bardziej widowiskowe, a trasa znacznie bardziej przejrzysta dla startujących – powiedział Filip Szołowski, organizator z Labosport Polska.

Garmin Iron Triathlon

Dokładnie zmierzona będzie także tzw. T1 i T2 czyli strefy zmian pomiędzy poszczególnymi konkurencjami wchodzącymi w skład triathlonu. Trasa kolarska będzie taka sama jak w ubiegłym roku lecz w tym sezonie została ona precyzyjnie zmierzona przez atestatora z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Triathloniści pojadą przez Trasę Unii Europejskiej i dalej drogą wojewódzką nr 503, aż do nawrotu w Kamionku Wielkim. Zawodnicy ścigający się na dystansie 1/2 IM będą mieli do przejechania 4 pętle, na dystansie 1/4 IM – 2 pętle, a na dystansie 1/8 IM – 1 pętlę.

Trasa biegowa, która również została zmierzona przez atestatora PZLA, prowadzić będzie przez ścisłe centrum Starego Miasta, lecz została ona zmieniona w stosunku do zeszłorocznej edycji. Przede wszystkim pętla wydłuży się z 2,637 km do 5,275 km, dzięki czemu zminimalizowane zostanie bieganie po kostce na korzyść równego asfaltu. Rywalizacja zakończy się tradycyjnie na Placu przed Katedrą św. Mikołaja.

– Bardzo jesteśmy dumni z tego, że jako pierwsi zdecydowaliśmy się na podjęcie wyzwania jakim jest atestowanie zawodów triathlonowych. Szczególną uwagę przykładamy do 1/4 IM, którą w 2012 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy w kraju, a następnie propagujemy ten dystans do dnia dzisiejszego zarówno pośród zawodowców, jak i amatorów. Teraz przyszedł czas na pierwszy taki atest na świecie, a smaczku całej rywalizacji dodaje niespotykana na zawodach triathlonowych w Polsce premia 10.000 PLN za pokonanie magicznej bariery 1h50’ w przypadku panów i 2h00’ w przypadku kobiet – dodaje Szołowski.

Wszyscy, którzy zdecydują się na start w Garmin Iron Triathlon Elbląg 2018, będą mieli okazję do ścigania się na precyzyjnie wymierzonej, jedynej atestowanej trasie na świecie. Wśród uczestników swoją obecność potwierdzili już najlepsi triathloniści z naszego kraju m.in Tomasz Brembor, Maciej Bodnar, czy Robert Wilkowiecki. Cała trójka zapowiada walkę o jak dotąd niepokonaną granice 1h50’ na dystansie 1/4 IM. Kto pierwszy pokona ten czas odjedzie z Elbląga z czekiem na 10.000 PLN. Czy im się uda, przekonamy się już 17 czerwca!

Rywalizacja zapowiada się naprawdę imponująco. Brembor, Bodnar, czy Wilkowiecki już nie raz pokazywali klasę i stawali na najwyższych stopniach podium, ale jak dotąd żadnemu z nich nie udało się złamać granicy 1h50’. Wpływ na wynik końcowy z pewnością będzie miało nie tylko ich przygotowanie do imprezy, ale także taktyka jaką obiorą w Elblągu i warunki atmosferyczne na które nikt z nas nie ma wpływu – kończy organizator.

Cały czas można zapisać się na zawody Garmin Iron Triathlon Elbląg na dystansie 1/8 IM, 1/4 IM i 1/2 IM. Zapisy prowadzone są za pomocą formularza zgłoszeniowego.

 

źródło: www.irontriathlon.pl

Fot.Maratomania/Labosport Polska