Michał Bernardelli i Edyta Miesiak wygrywają upalny XI Bieg Marszałka w Sulejówku

Blisko 600 biegaczy stanęło w sobotę na starcie XI Biegu Marszałka w podwarszawskim Sulejówku. Do pokonania mieli 10-kilometrową trasę prowadzącą ulicami miasta. Podobnie jak przed rokiem, zwycięzcami biegu zostali Michał Bernardelli oraz Edyta Miesiak. Zwycięzca na mecie zameldował się z czasem 34:24, natomiast triumfatorka wśród kobiet uzyskała wynik 41:00. Wśród biegaczy pokonujących w mundurze dystans 10 km, najlepszy okazał się Michał Makowski uzyskując na mecie wynik 37:01. W Memoriale Haliny Zielińskiej na 3100 m najszybciej na metę wbiegł Adrian Szewczyk (12:45).

Bieg Marszałka w Sulejówku to nie tylko impreza sportowa, ale także, a może przede wszystkim, spotkanie z żywą historią. Bieg jest bowiem doskonałym pretekstem do zdobycia wiedzy historycznej czy choćby zwiedzenia dworku “Milusin”, rezydencji która ufundowana ze zbiórek żołnierzy, na trzy lata stała się miejscem w którym żył Józef Piłsudski. Termin biegu przypada zawsze w połowie czerwca – na pamiątkę osiedlenia się Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (13 czerwca 1923 roku) i historycznie nawiązuje do przedwojennych marszów Sulejówek – Belweder.

Bieg rozgrywany był w ciężkich, upalnych warunkach, a biegacze do pokonania mieli dystans 10 kilometrów. Trasa biegła ulicami Sulejówka po trzech pętlach, z metą zlokalizowaną na stadionie szkolnym. Michał Bernardelli, ubiegłoroczny zwycięzca biegu, od początku rywalizacji objął prowadzenie, którego nie oddał do samej mety. Triumfował z czasem 34:24. Niespełna pół minuty za zwycięzcą finiszował Aleksander Krzempek (34:53), a na trzecim miejscu rywalizację ukończył czwarty przed rokiem Piotr Podstawka (35:19).

XI Bieg Marszałka w Sulejówku

XI Bieg Marszałka wśród kobiet także zwyciężyła ubiegłoroczna triumfatorka. Edyta Miesiak na mecie poprawiła swój wynik z poprzedniej edycji o 18 sekund, osiągając czas 41:00. Na drugim miejscu zawody ukończyła czwarta przed rokiem Karolina Lewandowska (43:07), a na najniższym stopniu podium stanęła Anna Stolarczuk (44:42).

W kategorii Służb Mundurowych najszybszym zawodnikiem okazał się Michał Makowski, który upalne zmagania w mundurze i wojskowych butach zakończył z czasem 37:01. Wśród pań z wynikiem 49:40 zwyciężyła Justyna Sieradzka.

W Memoriale Haliny Zielińskiej rozgrywanym na dystansie 3100 m najszybciej na metę wbiegli Adrian Szewczyk – 12:45 oraz Marlena Kowalczyk – 17:06. Najmłodsi zawodnicy po raz trzeci stanęli do rywalizacji w ramach Biegu Malucha.