Nike Air Zoom Pegasus świętuje swoje 35-lecie

W 1983 roku marka Nike zaprezentowała model Pegasus – buty, które miały stać się uniwersalnym fasonem dla wszystkich biegaczy. Miały symbolizować ruch, prędkość oraz dawać wrażenie latania, dlatego wyposażono je w amortyzację Air oraz nazwano na cześć mitologicznego, skrzydlatego konia Pegaza. W tym roku flagowiec Nike obchodzi swoje 35-lecie i na rynku niedawno pojawiły się Nike Air Zoom Pegasus oznaczone właśnie numerem 35. W projektowaniu tej edycji butów pomagał m.in. brytyjski olimpijczyk Mo Farah, który uważany jest za jednego z największych fanów tego modelu.

W ciągu 35-letniej kariery, Pegasusy przeszły istotne modyfikacje technologiczne. Kiedy nadszedł czas, aby wprowadzić kilka unowocześnień, projektanci zwrócili się o radę do najlepszych biegaczy.

W efekcie buty otrzymały sporo zmian, wśród których warto wymienić np. specjalnie wycięty język, który ułatwia wkładanie i wyjmowanie stopy, a także przesunięte wyżej dolne oczka na sznurowadła, aby stopa mogła łatwiej się zginać. Poza tym na podstawie sugestii Mo Faraha dla dodatkowego komfortu biegaczy odsunięto zapiętki od ścięgna Achillesa, a także wprowadzono nowy system amortyzacji, który tworzy znajdująca się na całej długości podeszwy poduszka Nike Zoom. Projektanci połączyli dwie poduszki znajdujące się we wcześniejszych wersjach Pegasusów w jedną, która naśladuje kształt płytki węglowej stosowanej w modelu 4%. Jak czytamy w komunikacie prasowym, taki zabieg ma zapewnić lepsze przetaczanie stopy oraz elastyczność.

Nike Air Zoom Pegasus 35 Elemental RoseJedną ze zmian powinny docenić kobiety, bowiem w damskim modelu Pegasus 35 zastosowano bardziej miękką piankę Cushlon, specjalnie dopasowaną do kobiecej stopy.

Bez zmian w stosunku do poprzednich edycji Nike Air Zoom Pegasus 35 pozostała szyta cholewka wykonana z siateczki z wycięciami, a także skład czynnika amortyzującego, który wciąż tworzy Nike Zoom Air oraz pianka Cushlon.

Specjalna edycja dla Mo Faraha

W butach Nike Air Zoom Pegasus trenują m.in. Kenijczycy Geoffrey Kamworor, Eliud Kipchoge​​, Faith Kipyegon i Bernard Lagat​, a także wspomniany już Mo Farah. W 2017 roku chcąc uczcić sukcesy Brytyjczyka, Nike stworzyło spersonalizowaną edycję ulubionych butów treningowych biegacza. Air Zoom Pegasus Mo Farah nawiązują do faktów z życia maratończyka: czerwony kolor odnosi się do jego ulubionej drużyny piłkarskiej, flaga Union Jack symbolizuje tytuł szlachecki nadany mu przez królową Elżbietę II, a złote akcenty – dziewięć złotych medali.

Nike Zoom Pegasus Mo Farah edition
fot. nike.com

Nike Air Zoom Pegasus 35 jest dostępny w kolorystyce Elemental Rose w damskiej rozmiarówce oraz w kolorystyce Crimson dla kobiet i mężczyzn. Buty można kupić w cenie 499 złotych na stronie nike.com  oraz u wybranych sprzedawców detalicznych.

mat pras.