Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden z rekordem frekwencji

W weekend w Białymstoku odbyła się czwarta edycja charytatywnej sztafety maratońskiej Electrum Ekiden. Impreza okazała się rekordowa pod względem frekwencji. W biegu głównym wystartowały 224 sześcioosobowe drużyny, czyli o 25 ekip więcej niż przed rokiem. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również sobotnie sztafety dziecięce 4x400m, w których bawiło się 600 dzieciaków.

Rywalizujące w sztafecie drużyny pokonywały maratoński dystans czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków. Członkowie drużyn przebiegli w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km. W tym biegu jednak nie statystyki, ale konkretne efekty były najważniejsze. Od liczby startujących drużyn zależała bowiem skala wsparcia, na jakie mogli liczyć podopieczni Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Jedna trzecia opłaty startowej zostanie przekazana na rzecz Fundacji Pomóż Im.

OSTI i 18. Pułk Rozpoznawczy znów na podium

Zwycięzcami 4. Sztafety Maratońskiej Electrum Ekiden została drużyna OSTI Sport Strefa X, której zawodnicy maratoński dystans pokonali w 02:27:35. Co ciekawe, team OSTI wygrał białostockie zawody również w ubiegłym roku, uzyskując nieco lepszy czas 2:26:52. W 2017 roku nad kolejną sztafetą – 18. Białostockim Pułkiem Rozpoznawczym uzyskali przewagę ponad 8 minut. Okazuje się, że w tym roku na drugiej pozycji ponownie zameldowali się biegacze z 18. Pułku Rozpoznawczego, tym razem osiągając czas 02:38:16. Do zwycięzców stracili ponad 10 minut. Podium zawodów uzupełniła ekipa 3T Runners, która uzyskała wynik 02:40:38.

– Atmosfera podczas wczorajszego biegu była niesamowita. Rywalizacja miała na celu wsparcie dzieci z Hospicjum oraz dobrą zabawę. Pomimo upału do biegu przystąpiła rekordowa liczba osób. Wspólnie z moją drużyną zajęłam II miejsce open i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Wszystkim polecam start w tej imprezie – powiedziała nam Anna Gosk na co dzień żołnierz, najszybsza Polka podczas tegorocznego Półmaratonu Warszawskiego, której rekord życiowy na dystansie półmaratonu to 1:14:49.

Oprócz klasyfikacji ogólnej w ramach Electrum Ekiden rozegrano zawody w kilku kategoriach dodatkowych. Najszybszą sztafetą kobiecą spośród 16 sklasyfikowanych została drużyna 3T Totalnie Przetrenowane, a pierwsze miejsce w klasyfikacji mężczyzn wśród 33 zgłoszonych sztafet zajęła drużyna OSTI Sport Strefa X.

Electrum Ekiden

Klasyfikację przedsiębiorców wygrała drużyna 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W tej klasyfikacji rywalizowały aż 103 drużyny.

Ostatnia kategoria dodatkowa to klasyfikacja akademicka i rozgrywane w jej ramach Akademickie Mistrzostwa Electrum Ekiden. Wystartowało w nich aż 13 drużyn reprezentujących białostockie uczelnie. Najszybszą pośród nich okazała się sztafeta Wydziału Mechanicznego Politechniki.

Dziecięca radość biegania

Dzień przed biegiem dorosłych, w sobotę odbyła się sztafeta dzieci. W Ekiden Mini wystartowało aż 150 drużyn dziecięcych liczących po czterech milusińskich. Każdy z uczestników musiał pokonać dystans 400 m.