Enea Bydgoszcz Triathlon 2018 – największa impreza triathlonowa w Polsce za nami!

7 i 8 lipca w samym centrum Bydgoszczy odbyła się czwarta edycja Enea Bydgoszcz Triathlon. W imprezie wzięło udział blisko 4000 zawodników oraz kilkanaście tysięcy kibiców. Wspierali oni uczestników zmagań, którzy przyjechali do Bydgoszczy z całego świata!

Na terenach Hali Łuczniczka, lodowiska Torbyd i Artego Areny organizatorzy zapewnili liczne atrakcje, które przyciągały tłumy bydgoszczan i licznych gości spoza miasta. Najbardziej oblegany był Food Truck Festiwal odbywający się właśnie przed nowo wybudowanym lodowiskiem. Olbrzymią popularnością cieszyły się także Targi Sportowe, na których funkcjonowała Strefa Zdrowia z bezpłatnymi badaniami dla wszystkich chętnych.

Głównym celem, dla którego tysiące uczestników i kibiców odwiedziło Bydgoszcz była jednak rywalizacja sportowa. W sobotę rozegrano zmagania na dystansie 1/4 (950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10,7 km biegu). To dystans, który przyciąga głównie doświadczonych zawodników. Najszybciej na mecie zameldował się Kasper Tochowicz (2:02.00). Zwyciężczynią wśród pań została Urszula Kafarska, która osiągnęła czas 2:21.42.

Niedzielne zmagania rozpoczęły się już o godzinie 7:00 na Rybim Rynku. To właśnie z tego miejsca ruszyli uczestnicy nowego dystansu, tzw. „połówki” (1900 m pływania, 90 km jazdy na rowerze, 21,5 km biegu). Po znakomitej pogoni na etapie biegowym najlepszy okazał się Marcin Konieczny (Mistrz Świata na pełnym dystansie w swojej kategorii wiekowej) z czasem 4:08.27. Na metę najszybciej wbiegła Joanna Skutkiewicz (4:42.15).

W samo południe wystartowali zawodnicy na najkrótszym z dystansów: 1/8 (475 m pływania, 22,5 km jazdy na rowerze, 5,4 km biegu). To właśnie ten start cieszył się największą popularnością wśród debiutantów (blisko 75% ogółu startujących) i kobiet (prawie 40% zawodników stanowiły panie). Zwyciężył Michał Marciniak (00:59.29), a najszybszą przedstawicielką płci pięknej została Małgorzata Wąsik (1:06.29).

Enea Bydgoszcz Triathlon

Oprócz rywalizacji indywidualnej, rozegrano także Mistrzostwa Polski osób niewidomych i niedowidzących. Widowiskową konkurencją był też quadrathlon (triathlon wzbogacony o czwartą konkurencję – kajak), w której tryumf odnieśli: Izabela Pertek i Piotr Różalski. W rywalizacji udział wzięło także blisko 150 sztafet, których zawodnicy pokonywali kolejno każdą z dyscyplin wchodzących w skład triathlonu.
Uczestnikiem oficjalnej sztafety Urzędu Miasta Bydgoszczy był Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

W nocy z soboty na niedzielę odbył się także charytatywny Enea Bieg Nocny, w ramach którego blisko 600 uczestników wsparło Fundację Wiatrak. Całość wpływu z wpisowego (20 zł) została przekazana na cel charytatywny, a dodatkowo Fundacja Enea dołożyła 10 zł do każdego zarejestrowanego uczestnika Enea Biegu Nocnego.

Enea Bydgoszcz Triathlon

– Enea Bydgoszcz Triathlon to jedno z najbardziej energetycznych wydarzeń w kraju. Świetnie bawić mogą się tu zarówno zawodnicy, jak i kibice, którzy doskonale zagrzewają sportowców do walki o jak najlepszy wynik. A z kibica bardzo szybko można stać się tutaj zawodnikiem, to właśnie w Bydgoszczy najlepiej zacząć swoją przygodę z triathlonem. To zasługa m.in. doskonałej organizacji i niesamowitej energii jaka płynie od ludzi tworzących Enea Bydgoszcz Triathlon – powiedziała Berenika Ratajczak z biura prasowego Enei, uczestnik Enea Bydgoszcz Triathlon.

– Bardzo cieszymy się z ogromu pozytywnej energii, która krążyła między zawodnikami i kibicami z całego Świata. Zaangażowanie całego zespołu, wolontariuszy, partnerów, sponsorów i Miasta pozwoliło nam koordynować organizację fantastycznego wydarzenia, które pozwala promować Bydgoszcz jako miasto aktywne, otwarte na sport i pozytywne emocje. Dziękujemy i do zobaczenia za rok na jubileuszowej, piątej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon! – powiedzieli Aleksander Skorecki i Jakub Kubiński, organizatorzy zawodów.

mat.pras