Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce od piątku w Lublinie. Na starcie największe gwiazdy

Już w najbliższy piątek ruszają 94. PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Ponad 600 zawodników, a wśród nich medaliści najważniejszych światowych imprez, rywalizować będzie o medale i tytuły, dla wielu będzie to także ostatnia szansa na wypełnienie wskaźnika PZLA na sierpniowe Mistrzostwa Europy w Berlinie. Zawody odbędą się na zmodernizowanym stadionie lekkoatletycznym w Lublinie i potrwają do niedzieli.

Swój start w Lublinie zapowiedziało wiele gwiazd polskiego biegania, m.in. Angelika Cichocka, Ewa Swoboda, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski czy Sofia Ennaoui. Te nazwiska – a także wiele innych – gwarantują najwyższy światowy poziom.

W sumie o medale 94. PZLA Mistrzostw Polski – Lublin 2018 walczyć będzie blisko sześciuset najlepszych polskich lekkoatletów. Dla części z nich będzie to ostatnia okazja, by uzyskać minimum kwalifikacyjne i dostać się do reprezentacji Polski na Mistrzostw Europy, które w sierpniu odbędą się w Berlinie.

400 metrów

Gwiazdami rywalizacji na 400 m wśród kobiet będą oczywiście medalistki ze sztafety 4×400 m. Na starcie staną: Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart, Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Martyna Dąbrowska. Cztery pierwsze zawodniczki w tym sezonie biegały już poniżej 52 sekund na 400 metrów, a wielką formą błysnęła niedawno podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego Justyna Święty-Ersetic, z czasem 51.11 pokonując samą Allyson Felix. Jeszcze szybciej pobiegła w maju na mityngu w Osace, gdzie ustanowiła nowy rekord życiowy 51.05, który długo był najlepszym tegorocznym wynikiem w Europie. – Wydaje mi się, że jestem już gotowa na wynik poniżej 51 sekund – mówiła po tym biegu Justyna Święty-Ersetic.

Wśród mężczyzn zobaczymy bohaterów z Birmingham. Tym razem aktualni rekordziści świata w sztafecie 4×400 m: Karol Zalewski, Jakub Krzewina, Rafał Omelko i Łukasz Krawczuk stoczą rywalizację między sobą. W tym roku najszybciej biegał Karol Zalewski – 45.15, ale Jakub Krzewina legitymuje się lepszą życiówką (45.11), podobnie jak Rafał Omelko (45.14). Walka będzie więc zacięta.

1500 m

W biegu na 800 metrów nie zobaczymy tym razem naszych najlepszych specjalistów na tym dystansie. Joannę Jóźwik z rywalizacji w tym sezonie wykluczyła kontuzja, z kolei Adam Kszczot pobiegnie na 1500 metrów. W rywalizacji ośmiusetmetrowców głównymi faworytami są Angelika Cichocka i Marcin Lewandowski.

Emocje czekają nas za to w rywalizacji na dystansie 1500 m. Wśród pań o złoty medal Mistrzostw Polski powalczą Sofia Ennaoui i Angelika Cichocka. Za ich plecami toczyć się będzie walka o brązowy medal, do którego jest kilka kandydatek. Ciekawie będzie wyglądał pojedynek pomiędzy mistrzynią Polski na 5000 m i 10 000 m – Katarzyny Rutkowskiej, z tegoroczną wicemistrzynią na 10 000 m – Pauliną Kaczyńską.

Wśród panów w bezpośrednim pojedynku zmierzą się Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. To będzie z pewnością ciekawa rywalizacja, tym bardziej, że obaj zawodnicy niezbyt często startują na tym dystansie. Do walki włączyć może się także Michał Rozmys, który w ubiegłym roku ustanowił rekord życiowy z czasem 3:36.37 a więc lepszym od życiówki Adama Kszczota (3:38.31), która rok temu w Białymstoku dała zawodnikowi RKS Łódź złoty medal MP.

5000 m

Wielką faworytką do złotego medalu na dystansie 5000 metrów jest Katarzyna Rutkowska. Zawodniczka KS Podlasie Białystok w Lublinie będzie bronić tytułu mistrzyni Polski zdobytego przed rokiem u siebie w Białymstoku. Złoty medal zdobyła wówczas z wynikiem 15:50.46 ustanawiając przy okazji nowy rekord życiowy. W tym sezonie Rutkowska po raz trzeci z rzędu wywalczyła tytuł mistrzyni kraju na 10 000 metrów. Podczas zawodów lekkoatletycznych „Night of the 10,000m PBs” w Londynie, wypełniła także minimum PZLA na tym dystansie na sierpniowe Mistrzostwa Europy. Zawodniczka deklaruje jednak, że chce dodatkowo spełnić minimum PZLA na bieg na dystansie 5000 m. Czas określony przez polską federację to 15:40.

Główną rywalką Rutkowskiej w walce o złoty medal będzie Paulina Kaczyńska, która w obecnym sezonie ustanowiła najlepszy wynik w karierze – 15:29.67. Jest to także najlepszy tegoroczny wynik na 5000 m. W ubiegłym roku podczas Mistrzostw Polski zawodniczka WMLKS Pomorze Stargard zdobyła srebrny medal. Rok temu trzecią zawodniczką na mecie była Izabela Trzaskalska, której najlepszy wynik na 5000 m w tym roku to 16:15.68. Do walki o medale włączyć się mogą także: Aleksandra Brzezińska, Angelika Mach, Ewa Jagielska czy Matylda Kowal.

W rywalizacji mężczyzn o tytuł mistrza kraju powalczą: ubiegłoroczny złoty medalista – Krystian Zalewski oraz brązowy medalista – Szymon Kulka. Obaj zawodnicy legitymują się rekordami życiowymi poniżej 14 minut. Na starcie zobaczymy także Kamila Karbowiaka, Emila Dobrowolskiego, Roberta Głowalę, Łukasza Oślizło, Dawida Malinę, Damiana Kabata czy Dariusza Boratyńskiego.

Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce rozpoczną się w piątek, 20 lipca o godz. 9 rywalizacją w chodzie mężczyzn na 10 kilometrów. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godzinę 17 w piątek, a sportowcy będą rywalizować we wszystkie dni do późnego wieczora. Bilety w cenie 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy) już można kupować w serwisie eBilet.pl, a także w wielu punktach stacjonarnych, m.in. sieci salonów EMPIK. Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom do 26. roku życia, a dzieci poniżej sześciu lat mają wstęp bezpłatny.

Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce wracają do Lublina po 34 latach przerwy i odbędą się w tym mieście po raz trzeci w historii. Ostatni raz o medale krajowego czempionatu lekkoatleci rywalizowali w Lublinie w czerwcu 1984 roku, gdy większości obecnych najlepszych polskich zawodników nie było jeszcze na świecie. – To będzie też największy sprawdzian dla naszego zmodernizowanego stadionu, a lepszego wydarzenia na początku nowej ery w historii tego obiektu nie mogliśmy sobie wymarzyć. Lublin został gospodarzem wydarzenia, w którym będą uczestniczyły największe lekkoatletyczne sławy. Dla nas to wielki zaszczyt i prestiż. Zrobimy wszystko, by uczestnicy i kibice czuli się u nas jak w domu – mówi prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Gospodarzem Mistrzostw jest Miasto Lublin, a rolę organizatora pełni Akademicki Związek Sportowy w Lublinie.

Program minutowy 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce – Lublin 2018

Mistrzostwa Polski

 

źródło: pzla.pl