Chabowski ma patent na Mistrza Polski w biegu na 10 km! Srebrny medal dla Nowickiego, brąz dla Grycko

W rozegranych dziś w Gdańsku podczas 25. Biegu Św. Dominika 9. Mistrzostwach Polski w Biegu Ulicznym na 10 km mężczyzn triumfował Marcin Chabowski. Dla zawodnika STS Pomeranii Szczecinek jest to szósty złoty medal w szóstym występie na MP w biegu na 10 km. Srebrny medal przypadł Adamowi Nowickiemu (MKL Szczecin) a na najniższym stopniu podium stanął Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo). 

Po raz dziewiąty rywalizacja o medale w biegu ulicznym na dystansie 10 km toczyła się w Gdańsku. Areną zmagań najlepszych biegaczy był 25. Bieg Św. Dominika. Do startu zgłosiło się 28 zawodników, którzy walczyli o medale Mistrzostw Polski.

Stawkę uzupełnili Kenijczycy, Silas Mwetich oraz Isaac Ngeno. Ogółem na liście zgłoszeń do biegu elity figurowały nazwiska 42 długodystansowców z Polski, Kenii, Ukrainy, Białorusi i Maroka. Bieg toczony był w chłodniejszej niż ostatnio panującej temperaturze, a to zasługa deszczu, który spadł tuż przed zawodami.

Jak co roku trasa biegu prowadziła przez centrum miasta na pętli o długości 940m, którą biegacze pokonywali 10 razy. Do mety prowadził jeszcze 600 metrowy odcinek, który tradycyjnie kończył się przed słynną Fontanną Neptuna.

W takich warunkach najlepiej poradził sobie Silas Mwetich. Kenijczyk jako pierwszy zameldował się na mecie z wynikiem 29:28. Na drugim miejscu z wynikiem 29:45 finiszował Marcin Chabowski, który w swoim szóstym starcie na mistrzostwach Polski w biegu ulicznym na 10 km zdobył swój szósty złoty medal! Poprzednie tytuły mistrzowskie zdobywał w latach 2010, 2011, 2013, 2015 i 2017.

To był dla mnie najtrudniej wywalczony tytuł, ponieważ byłem mniej wytrenowany analogicznie do lat ubiegłych. Tym razem rywalizacja o Mistrzostwo Polski była wyrównana do 6km, a nie jak w latach ubiegłych, gdzie szybko zyskiwałem przewagę nad rywalami. – powiedział w rozmowie z serwisem biegowe.pl Marcin Chabowski. – Bieg wygrałem dzięki doświadczeniu i silnej psychice. Dużo mentalnie musiałem popracować przed startem i w trakcie biegu. Wyniki nie powalają, ale na nasze usprawiedliwienie były ciężkie warunki. Po burzy przed samym startem, było bardzo ślisko i duszno, nie było za bardzo czym oddychać. Cieszę się, że tradycji stało się zadość i wygrałem 6 raz w 6 startach. Młodzi muszą się jeszcze napracować, żeby wygrać. Będzie im na pewno trochę łatwiej, bo lat mi przybywa, a nie ubywa – podkreślił. 

Osiem sekund za Marcinem Chabowskim na mecie zameldował się Adam Nowicki i z wynikiem 29:53 został srebrnym medalistą MP. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobył Tomasz Grycko, który rywalizację ukończył z czasem 30:10. Tuż za podium uplasował się Szymon Kulka, który na mecie uzyskał czas 30:20.

– Zdobyłem Wicemistrzostwo Polski z czego jestem bardzo zadowolony, ponieważ jestem w trakcie przygotowań do maratonu. Początek biegu rozegrałem odważnie do 3-4 km biegłem z Kenijczykiem, reszta zawodników około 20 metrów za nami. Wtedy Kenijczyk przeprowadził jednak szalony atak i wysunął się na prowadzenie. Około 6 km dobiegł do mnie Chabowski i Mykola z Ukrainy. Około 7 km Marcin mocno zaatakował i oderwał się od nas. Na końcówce osłabł, ale juz go nie zdążyłem dojść – powiedział nam Adam Nowicki. 

Piątka dla Brzezińskiej

Bieg Św. Dominika to nie tylko zmagania elity, ale także biegaczy amatorów, których prawie półtora tysiąca wzięło udział w tradycyjnym Prologu Goń św. Dominika, pokonując 1-kilometrową trasę w szczytnym, charytatywnym celu. Później sportową rywalizację rozpoczęły panie, startując w biegu na 5 km. Za nimi ruszyli panowie, którzy do pokonania mieli taki sam dystans.

Wśród kobiet najszybszą zawodniczką okazała się Aleksandra Brzezińska, która na mecie zameldowała się z wynikiem 16:34. Na drugim miejscu finiszowała Beata Topka (17:09) a na trzecim Yulia Diatlova (17:14).

Wśród mężczyzn najszybszym zawodnikiem na 5-kilometrowej trasie został Artem Kazban (14:48) przed Łukaszem Kujawskim (15:01) oraz Aleksandrem Wiąckiem (15:08).

Wyniki 9. Mistrzostw Polski w Biegu Ulicznym na 10 km mężczyzn
  1. Marcin Chabowski 29:45
  2. Adam Nowicki 29:53
  3. Tomasz Grycko 30:10
  4. Szymon Kulka 30:20
  5. Emil Dobrowolski 30:58

Pełne wyniki 25. Biegu Św. Dominika