Jak przygotować się do startu w triathlonie?

Dla wielu entuzjastów aktywności fizycznej triathlon stanowi prawdziwe wyzwanie i jest swoistym krokiem naprzód w sportowej przygodzie. Coraz więcej osób zastanawia się nad startem w zawodach, w których najpierw trzeba przepłynąć odpowiedni dystans, następnie wsiąść na rower, a na samym końcu przebiec określoną liczbę kilometrów. Dyscyplina jest sama w sobie bardzo wymagająca, a początki zawsze bywają trudne. Warto podejść do triathlonu z rozwagą i respektem, aby uniknąć bolesnego falstartu.

Triathlon jest bardzo wszechstronną dyscypliną, na którą składa się pływanie, kolarstwo oraz bieganie. Końcowy czas obejmuje również strefy zmian sprzętu sportowego. Zawody są rozgrywane na wielu różnych dystansach począwszy od super sprinterskiego, przez olimpijski i Half-Ironman, na Ultramanie kończąc. Jednym z najpopularniejszych jest Ironman 70.3, czyli 1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem oraz 21 km biegu. To właśnie na tym dystansie będą rywalizować uczestnicy Enea Ironman Gdynia, który odbywa się w ten weekend.

Poza pokorą i wytrwałością, ten sport uczy także odpowiedniego zarządzania własnym czasem, tym bardziej że należy szlifować umiejętności w aż trzech dyscyplinach. Każde zawody są jednak wyłącznie zwieńczeniem wielomiesięcznych treningów. Szczególnie dla debiutantów, najważniejszy jest okres przygotowawczy, który wymaga konsekwencji, determinacji, a także odpowiedniej motywacji. Trening do każdego z triathlonowych dystansów wygląda inaczej, dlatego warto wyznaczyć sobie konkretny cel oraz czas na jego realizację.

Największym błędem popełnianym przez debiutantów jest porywanie się na zbyt długi dystans. Ważne, aby realnie ocenić swoje możliwości oraz wsłuchać się we własny organizm. Zdecydowanie większą satysfakcję przyniesie stopniowe podnoszenie poprzeczki, co w efekcie przełoży się na unikanie kontuzji, przeciążeń czy towarzyszącego im zniechęcenia.

Na samym początku warto postawić na dyscyplinę, w której czujemy się najlepiej. Jest to doskonały sposób na poprawienie kondycji i przyzwyczajenie ciała do ruchu. Dopiero wtedy dokładamy kolejne dyscypliny, najlepiej korzystając z pomocy fachowców, trenerów, którzy podpowiedzą i skorygują ewentualne błędy techniczne. Warto wykorzystywać weekendy na zajmujące więcej czasu rozjazdy rowerowe. Po kilku miesiącach, należy stopniowo wydłużać dystanse, pracować nad techniką, nie zapominając o ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Z triathlonem nie ma żartów, ale warto też podchodzić do tego sportu na luzie, a umiarkowane zwiększanie obciążeń i systematyczność treningów powinny przełożyć się na spokojne ukończenie krótszego dystansu. Ponadto, niezwykle ważnym elementem jest regeneracja i odpowiednio zbilansowana dieta. Warto zaplanować swój triathlonowy rozwój w dłuższej perspektywie czasu i najważniejsze, aby podejść do niego z głową – mówi Tomasz Domżalski, trener i ambasador Saucony w Polsce.

Najbardziej wymagającą częścią triathlonu jest pływanie. Opiera się głównie na technice oraz szybkości pokonywanego dystansu. Zdecydowanie mniej istotnym elementem jest siła. Na właściwy trening składa się długość pociągnięcia w wodzie, kierunek wejścia ręką do wody, a także chwyt wody i wysoki łokieć. Najważniejszą spośród trzech konkurencji jest jednak kolarstwo. To właśnie na rowerze spędza się ponad połowę czasu. Cykl przygotowawczy wymaga częstej jazdy w pozycji pochylonej. Większość startujących ma do dyspozycji popularną szosówkę, dzięki której można pracować nad odpowiednią sylwetką oraz tempem. Podczas zawodów kluczem do sukcesu jest umiejętność zachowania jednostajnego tempa, pozwalającego zachować siły na bieg.

Triathlon

Przejście z roweru do biegania, wbrew pozorom, nie jest proste. Nie dość, że trzeba pokonać kolejny wymagający dystans, mając w nogach spory wysiłek, to dodatkowo mięśnie muszą przestawić się na inny rodzaj ruchu. Jest to element, który można wytrenować poprzez zakładki, czyli trucht bezpośrednio po zejściu z roweru i zmianie butów.

Trening, który pozwoli bezpiecznie ukończyć pierwsze zawody w triathlonie, wymaga żelaznej konsekwencji oraz systematyczności. Prawdziwym zwycięstwem jest jego skuteczna realizacja.

 

mat.pras

Fot. www.sportografia.pl, www.sportevolution.pl