Maraton Warszawski i Poznań Maraton pokazały medale. Który piękniejszy?

Organizatorzy największych polskich maratonów – 19. PKO Poznań Maratonu i 40. PZU Maratonu Warszawskiego właśnie zaprezentowali medale, które otrzymają biegacze na mecie. W Poznaniu krążki będą upamiętniać Powstanie Wielkopolskie, a w stolicy na medalach znajdzie się wizerunek Zamku Królewskiego oraz Kolumny Zygmunta III Wazy, a także  wiersze „Snu o Warszawie” Czesława Niemena. 

Okrągły o średnicy 7,5 centymetra, grubości 7 milimetrów i wadze 160 gram, z czerwoną wstążką opatrzoną wizerunkiem orła – tak w skrócie można opisać medal 19. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza. Podobnie jak w latach poprzednich nawiązuje on do ważnego dla Wielkopolski wydarzenia historycznego.

100 lat temu, dokładnie 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo i po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę świata. Wielkopolanie czując powiew wolności postanowili przeciwstawić się obcemu mocarstwu. W Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które zapisało się w kartach naszej historii jako wielki triumf Polaków. Wydarzenie to po 10 latach ponownie zagościło na rewersie medalu poznańskiego maratonu.

– Od 2006 roku na medalach maratońskich upamiętniamy ważne dla Poznania czy Wielkopolski wydarzenia lub rocznice. To taka nasza tradycja, którą staramy się kontynuować. Wyjątek zrobiliśmy w 2010 roku, kiedy medal dotyczył 2500 lat Maratonu oraz wtedy, gdy medal był poświęcony zmarłemu Wice Prezydentowi Miasta Poznania – Maciejowi Frankiewiczowi. – wyjaśnia Monika Prendke, rzecznik prasowy Poznań Maratonu.

14 października 2018, medal upamiętniający setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego zawiśnie na piersiach uczestników przekraczających linię mety 19. PKO Poznań Maratonu, który wraz z koszulką, torbą będzie stanowił dopełnienie kolekcji.

– Mam nadzieję, że oczekujący na jego prezentację zawodnicy, dziś oglądając jego projekt z niecierpliwością będą odliczać dni do swojego startu. Jednocześnie chciałbym, aby dumnie prezentowali go na piersi  wspominając swój start i zmagania na trasie naszego maratonu – mówi Łukasz Miadziołko, Dyrektor 19. PKO Poznań Maratonu.

19. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza odbędzie się 14 października. Opłata startowa do końca września wynosi 150 zł. Zapisy cały czas trwają na tej stronie.

„Sen o Warszawie” na koszulkach i medalu 40. PZU Maratonu Warszawskiego

Medal przedstawiony wczoraj przez Fundację Maraton Warszawski tradycyjnie ma okrągły kształt. –  Dla nas ważne jest, żeby każdy medal był inny i związany z daną edycją imprezy, a jednocześnie, aby wszystkie miały wspólny charakter. Medale Maratonu Warszawskiego zawsze są złote, okrągłe i mają elementy ażurowe. Medale Półmaratonu – srebrne i kwadratowe. Dzięki temu tworzą ładną kolekcję. – mówi Magda Skrocka, Dyrektor Komunikacji Maratonu Warszawskiego. – Dwa lata temu, z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego, startowaliśmy spod jego bramy na Krakowskim Przedmieściu i to ona znalazła się na medalu. W 2014 roku 100-lecie miał Most Poniatowskiego, na którym rozpoczynał się maraton, a w 2015 roku biegliśmy po obu brzegach Wisły przez rekordową liczbę dzielnic i ten motyw znalazł swoje odbicie w projekcie. Chcemy, aby każdy medal oddawał charakter danej edycji, upamiętniał ważny danym roku jubileusz albo ważny aspekt biegu. – dodaje.

W tym roku na medalu 40. jubileuszowej edycji PZU Maratonu Warszawskiego znalazł się Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta III Wazy, a wokół medalu umieszczony został fragment piosenki Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. Warto podkreślić, że utwór, którego tekst został napisany przez Marka Gaszyńskiego od lat towarzyszy startowi imprez Fundacji Maraton Warszawski – maratonu i półmaratonu.

„Kiedyś zatrzymam czas
I na skrzydłach jak ptak
Będę leciał co sił..”

40. PZU Maraton Warszawski odbędzie się 30 września. Do końca sierpnia pakiet startowy w podstawowej wersji bez koszulki kosztuje 150 złotych. Zapisy trwają na tej stronie.

PKO Poznań Maraton to największy ubiegłoroczny bieg maratoński w Polsce. Ostatnią edycję imprezy ukończyło 6355 biegaczy. Z kolei PZU Maraton Warszawski z 5457 finiszerami był pod względem frekwencji w 2017 roku czwartym największym biegiem na dystansie 42,195 km w kraju.

[socialpoll id=”2515571″]

red. na podstawie materiałów prasowych