33. Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą

Przy wspaniałej aurze, w Lubinie już po raz 33 odbył się Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą. Blisko 1,4 tysiąca osób wystartowało w biegu głównym zdominowanym przez zawodników z Ukrainy, których w czołowej dziesiątce było aż pięciu. Wygrał Mykola Nyznik, który dystans 10 km pokonał w czasie 29:40. Jako pierwszy z Polaków na mecie zameldował się drugi w stawce – Adam Nowicki. Wśród pań triumfowała Izabela Trzaskalska.

Barbórkowy Bieg o „Lampkę Górniczą” jest imprezą sportową z wielkimi tradycjami. Początkowo organizowana była tylko dla biegających górników, obecnie przyciąga wielu zawodników z kraju, a także z zagranicy. Tegoroczna, 33. edycja biegu ściągnęła do Lubina czołówkę polskich biegaczy. Na starcie biegu w Lubinie zobaczyliśmy m.in Arkadiusza Gardzielewskiego, Adama Nowickiego, Emila Dobrowolskiego, Kamila Karbowiaka, Damiana Kabata, Izabelę Trzaskalską, Paulinę Kaczyńską czy Aleksandrę Lisowską.

Zanim na ulice Lubina ruszyli uczestnicy biegu głównego, na stadionie Regionalnego Centrum Sportu odbyły się imprezy towarzyszące jak choćby bieg na 1 milę czy biegi sztafetowe 4×400 m oraz 4×100 m. Dzieci z lubińskich szkół rywalizowały w biegach młodzieżowych, by następnie na trybunach dopingować zawodników biegu na 10 km.

Na starcie stanęło blisko 1 400 zawodników, którzy punktualnie o godzinie 11:00 ruszyli na trasę prowadzącą ulicami Lubina. Jako pierwszy na mecie z czasem 29:40 zameldował się Ukrainiec, Mykola Nizhnyk. – Brałem udział w tym biegu po raz pierwszy raz. Trzeba przyznać, że zebrała się na starcie ciekawa grupa zawodników. Biegłem nie na rezultat, ale by wygrać – mówił na mecie zwycięzca.

Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą

Tuż za nim wbiegł Adam Nowicki. Trzeci zawodnik niedawnego 40. PZU Maratonu Warszawskiego uzyskał czas 29:49. – Przyjechałem do Lubina, by sprawdzić swoją dyspozycję, ponieważ dwa tygodnie temu biegłem w Maratonie Warszawskim, gdzie zająłem trzecie miejsce. Chciałem tutaj sprawdzić się, czy jest dobre samopoczucie. Zaryzykowałem dzisiaj, poszedłem mocno od trzeciego kilometra, co kosztowało mnie utratę pierwszego miejsca, ale chciałem się przede wszystkim sprawdzić po udziale w maratonie – mówił na mecie Adam Nowicki.

Na trzecim miejscu rywalizację ukończył Bohdan-Ivan Horodyskyi z Ukrainy, na mecie osiągając wynik 30:10. Pięć sekund za nim linię mety minął Arkadiusz Gardzielewski zajmując czwarte miejsce.

Bieg o Lampkę Górniczą

Wśród kobiet najszybciej dystans 10 kilometrów pokonała Izabela Trzaskalska, której wynik na mecie to 32:47. Drugą zawodniczką Barbórkowego Biegu o Lampkę Górniczą została Iryna Somava z Białorusi (34:00), która na mecie o cztery sekundy wyprzedziła Aleksandrę Lisowską. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn wynikiem 34:04 ustanowiła swój nowy rekord życiowy na dystansie 10 km. – Jestem bardzo zadowolona, bo w Lubinie udało mi się poprawić rekord życiowy. Choć trochę szkoda, że do złamania magicznej dla mnie bariery 34 minut zabrakło tak niewiele – mówi Aleksandra Lisowska.