Największy bieg uliczny w historii Polski w cieniu tragedii. Nie żyje 58-letni biegacz

Po raz pierwszy w Polsce w biegu ulicznym wzięło udział ponad 20 tysięcy uczestników. Ta sztuka udała się organizatorom 3.  Poznańskiego Biegu Niepodległości, którzy co prawda zdołali sprzedać 25 tysięcy pakietów startowych, jednak metę dzisiejszych zawodów osiągnęło dokładnie 22 525 biegaczy. Ten wyjątkowy bieg wygrali Artur Kozłowski z czasem 31:02 oraz Anna Wójcik z wynikiem 37:10. Dla jednego z uczestników udział w imprezie niestety zakończył się tragicznie. 58-letni biegacz zasłabł na trasie i mimo natychmiastowo udzielonej pomocy nie udało się go uratować. 

Na rekord frekwencji na listopadowym biegu w Poznaniu zanosiło się od kilku miesięcy. Organizatorzy od samego początku zapowiadali, że zależy im, aby święto niepodległości na biegowo w stolicy Wielkopolski uczciło ponad 20 tysięcy biegaczy.

Limit uczestników został ustalony na 25 tysięcy, a internetowe zapisy ruszyły już 23 kwietnia.  Z informacji, które przekazywali organizatorzy wynika, że w ciągu pierwszych 24 godzin na bieg zapisało się ponad 6 tysięcy osób. Poznań kusił biegaczy m.in. projektem pozłacanego medalu w kształcie miecza, na którym wygrawerowanych zostało siedem dat wybuchów najistotniejszych polskich Powstań sprzed 1918 roku.

Dotychczasowy rekord frekwencji na biegu ulicznym w Polsce należał do warszawskiego Biegu Niepodległości, który w ubiegłym roku ukończyło 15 015 osób. Tegoroczna edycja biegu w w stolicy cieszyła się wielkim powodzeniem, w cztery dni organizatorzy sprzedali 20 tysięcy pakietów startowych. Dzisiaj do mety dotarło 16 986 biegaczy, zatem bieg znów odnotował wzrost frekwencji, ale miano największego biegu w kraju zyskała poznańska impreza.

Kozłowski i Wójcik najlepsi

Ton rywalizacji mężczyzn w poznańskim biegu od samego początku nadawali dwaj zawodnicy – Artur Kozłowski z Sieradza i Tomasz Szymkowiak z Wrześni. Pierwsze 5 km obaj pokonali w 15:47, trzeci na trasie Dawid Garski z Dąbia już wtedy tracił do nich 34 sekundy. W drugiej części dystansu Kozłowski podkręcił tempo i ostatecznie zameldował się pierwszy na mecie z wynikiem 31:01. Drugi na mecie Szymkowiak stracił do zwycięzcy 20 sekund. Trzeci finiszował Garski z czasem 32:32.

Podobnie wyglądał przebieg zmagań kobiet, tutaj od samego początku mocno ruszyły dwie biegaczki. Mowa o Annie Wójcik ze Stalowej Woli oraz Karolinie Bilawie z Międzyrzecza, które półmetek minęły odpowiednio w 18:51 i 18:52. Na trzecim miejscu biegła Agnieszka Janasiak z Poznania ze stratą 10 sekund. W takiej samej kolejności biegaczki dotarły do mety. Wygrała Anna Wójcik z czasem 37:10,  druga Bilawa finiszowała 6 sekund później. Trzecia poznanianka uzyskała czas 37:34.

Pierwsze koty za płoty

Poznański Bieg Niepodległości budzi duże zainteresowanie biegaczy już od pierwszej jego edycji, która odbyła się dwa lata temu. Debiut był okazały, limit 10 tysięcy uczestników wyczerpał się na długo przed startem imprezy. Pierwsza edycja biegu jednak była organizacyjnym niewypałem. Uczestnicy narzekali na tłok i ścisk, a wspólny start ponad 9 tysięcy biegaczy spowodował m.in. …że przed linią mety tworzyły się kolejki. Mimo to przed rokiem ponownie 10 tysięcy pakietów startowych znalazło swoich nabywców. Organizatorzy wzięli sobie do serca uwagi uczestników poprzedniej edycji i wyeliminowali większość błędów m.in. zaplanowali start zawodników falami.

red