Imprezy biegowe zakazane. Mistrzostwa Polski jednak się odbędą

Dzisiaj wieczorem zostało opublikowane rządowe rozporządzenie w sprawie dodatkowych obostrzeń związanych z wystąpieniem stanu pandemii COVID-19. Na jego mocy od jutra do 29 listopada zabronione będzie organizowanie imprez biegowych. Została jednak stworzona furtka, która umożliwia przeprowadzenie zawodów w randze mistrzowskiej. 

W stosunku do zapisów w projekcie rozporządzenia dotyczących imprez biegowych, które wczoraj trafiło do konsultacji dzisiaj pojawiła się jedna zmiana. Strona rządowa dopuściła wyjątek organizowania zawodów przez polski związek sportowy lub organizatorów, którzy pozostają z nimi w bezpośredniej relacji.

Dokładne brzmienie artykułu 13a rozporządzenia: „Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.”

Powyższy zapis oznacza, że teoretycznie będą mogły się odbyć zaplanowane na 11 listopada zawody w randze Mistrzostw Polski Kobiet na 10km w ramach Biegu Niepodległości RunPoland w Poznaniu.

Tego samego dnia w Goleniowie miał się odbyć bieg GAZ-SYSTEM, który miał wyłonić najszybszych mężczyzn na 10km. Impreza już została odwołana przez organizatorów. Teraz czekamy na ruch ze strony Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, być może ta rywalizacja zostanie przeniesiona do stolicy Wielkopolski.

Rozporządzenie wchodzi w życie od jutra, czyli od 7 listopada. Zakaz organizacji imprez biegowych będzie obowiązywał do 29 listopada.

Jeszcze nie wiemy, jak daleko interpretowane będą przepisy rozporządzenia tzn. czy dozwolona będzie organizacja biegów wirtualnych. Zapytamy o to Centrum Informacyjne Rządu. Jak dostaniemy odpowiedź, zaktualizujemy ten artykuł.

red