Wrocław, Katowice i Szczecin zamknęły drugą kolejkę CITY TRAIL

Wrocław, Katowice i Szczecin – to te miasta zamknęły drugą (z sześciu zaplanowanych) kolejkę cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W dziesięciu imprezach edycji 2018/2019 wzięło udział ponad 6100 biegaczy – o blisko 1000 więcej niż w pierwszej serii biegów.

Niemałe znaczenie dla wzrostu frekwencji miał Bieg Niepodległości CITY TRAIL w Łodzi, w którym wystartowało blisko 1000 osób. – Niewiele brakowało, a bylibyśmy w dziesiątce największych Biegów Niepodległości w kraju. Biorąc pod uwagę fakt, że organizujemy zawody na leśnych ścieżkach, to bardzo dobry wynik – podkreśla Piotr Książkiewicz, jeden z organizatorów CITY TRAIL. – Trzeba jednak podkreślić, że aż osiem z dziesięciu naszych miast zanotowało wzrost frekwencji względem pierwszej kolejki. Dodatkowo porównując ten rok z ubiegłym również mamy o kilka procent więcej zawodników. Jeśli kolejne miesiące będę tak dobre, możemy mieć największą edycję w historii cyklu. 

Wrocław z delikatnym mrozem

Sobotni (17 listopada) bieg we wrocławskim Lesie Osobowickim był pierwszym w sezonie, w którym temperatura spadła poniżej zera. W żadnym wypadku nie miało to jednak wpływu na frekwencję. Linię mety minęło 579 uczestników – jedynie o kilka osób mniej niż w największym biegu CITY TRAIL Wrocław w historii cyklu, który odbył się w listopadzie 2017. Zwycięstwo odnieśli Szymon Dorożyński i Dominika Napieraj.

Dominika Napieraj to zawodniczka doskonale znająca trasę w Lesie Osobowickim. Ma na koncie zwycięstwo w trzech edycjach cyklu. W sezonie 2018/2019 wygrała już dwa biegi. Tym razem wynik Dominiki to 17:45. Drugą lokatę wywalczyła Aleksandra Hornik (17:53), a trzecia była Emilia Liputa (18:48).

Rywalizację wśród mężczyzn wygrał Szymon Dorożyński (15:25). Jako drugi linię mety minął Jacek Lesiecki (15:31), a trzeci był Andrzej Witek (15:39).

Jak podkreślają biegacze startujący w cyklu, 5 km – czyli dystans, na którym rozgrywane są zawody CITY TRAIL, jest idealny jako forma treningu. – Zaczęłam biegać w zeszłym roku, żeby zadebiutować w triathlonie. Udało się zrealizować cel, ale bieganie na dobre zagościło w moim życiu. Mam na koncie już kilka półmaratonów i maraton. Mimo to, biegania „piątek” nie odpuszczam, bo to dobra forma treningu. Sama nie jestem w stanie zmusić się do biegania na takich prędkościach, jak podczas zawodów, gdzie jest dodatkowa mobilizacja w postaci innych zawodników – podkreśliła na mecie jedna z biegaczek – Irena Gałkiewicz.

CITY TRAIL

Tradycyjnie zawodom na 5 km towarzyszyła rywalizacja dziecięco-młodzieżowa, w której uczestniczyło blisko 250 młodych sportowców.

Kolejne imprezy z cyklu CITY TRAIL we Wrocławiu odbędą się: 15 grudnia, 19 stycznia, 23 lutego i 16 marca.

Pełne wyniki CITY TRAIL Wrocław
Emocjonująca walka w Katowicach

W niedzielnym biegu w Katowicach mieliśmy okazję oglądać bardzo ciekawą rywalizację Dawida Maliny i Szymona Topolnickiego. Zwycięzcą okazał się ten pierwszy, a wynik 15:39 jest zaledwie o 5 sekund wolniejszy od rekordu trasy. Wśród kobiet najlepszą była Sylwia Ślęzak, która z kolei mogła pobiec zupełnie swobodnie, bowiem wygrała ze sporą przewagą.

Dawid Malina to autor rekordu trasy CITY TRAIL na Giszowcu. Dotąd wszystkie biegi, w których startował wygrywał bez najmniejszych problemów. Tym razem po raz pierwszy miał godnego rywala w postaci Szymona Topolnickiego – najlepszego w październikowym biegu, w którym Dawid nie brał udziału. – Bardzo się cieszę, że Szymon startuje. Będzie się z kim ściągać, a to zawsze ma wpływ na rezultat na mecie – podkreślił po biegu Dawid Malina. – Nie ukrywam, że dzisiaj to Szymon wziął na siebie ciężar prowadzenia biegu. Do połowy trasy biegliśmy we trójkę – ja, Szymon i Oliwier Mutwil, który ostatecznie dobiegł do mety jako czwarty. Przez kolejny kilometr biegliśmy we dwóch z Szymonem, ale to on na czele. Dalej wyszedłem na prowadzenie i po czwartym kilometrze zacząłem „odklejać się” od Szymona. Przewaga wypracowana na początku czwartego kilometra nie zmieniła się aż do mety, chociaż Szymon mocno naciskał i trzeba było mocno pracować. Jestem dopiero 3 tygodnie po roztrenowaniu. Wprowadziłem mocny trening siłowy, a także dietę. Tyle nowych bodźców mogło dzisiaj „nie zagrać”, a tymczasem okazało się, że było bardzo fajne bieganie. Cieszę się też, że dzisiaj wystartowało aż 18 zawodników z drużyny „Inżynieria Biegania”, których trenuję, a pięciu z nas było w czołowej siódemce  – dodał multimedalista mistrzostw Polski, który obchodził w niedzielę 27. urodziny.

CITY TRAIL

Jako drugi linię mety minął wspomniany Szymon Topolnicki (15:40), a trzeci był Kamil Czapla (16:06).

Zwycięstwo wśród kobiet odniosła Sylwia Ślęzak. Jej czas to 18:44. Drugą lokatę wywalczyła Magdalena Pasek (19:11), a trzecia była Paulina Gaj (19:34).

Linię mety biegu głównego minęło 458 osób. W rywalizacji dziecięco-młodzieżowej uczestniczyło ponad 140 młodych sportowców.

Kolejne zawody w Katowicach odbędą się: 16 grudnia, 20 stycznia, 24 lutego i 17 marca.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Katowicach
Ponad 700 osób w Szczecinie

Drugi bieg w szczecińskiej Puszczy Bukowej przyciągnął 731 zawodników. Wymagająca trasa daje okazję do wykonania solidnego treningu, a dla osób biegających rekreacyjnie – do sprawdzenia się w warunkach, w których rzadko biegają. W niedzielę (18 listopada) jako pierwszy linę mety minął Artur Olejarz – najlepszy również przed miesiącem. Wśród kobiet triumfowała Paulina Grzegórzek, która wróciła do startów w CITY TRAIL po kilkuletniej przerwie.

Wynik najszybszego zawodnika – Artura Olejarza to 16:23. Jako drugi linię mety minął Michał Groberski (16:27), a trzeci był Szymon Belgrau (17:00).

Zwycięstwo wśród kobiet odniosła Paulina Grzegórzek – zwyciężczyni pierwszej edycji CITY TRAIL w Szczecinie. Jej czas to 19:40. – Biegłam dzisiaj pierwszy raz na zmodyfikowanej trasie. Nie uważam, żeby była szczególnie łatwiejsza, ale na pewno jest inna, dla mnie dzisiaj jeszcze nowa, więc czułam się mało komfortowo, bo nie wiedziałam, co mnie czeka – podkreśliła na mecie zawodniczka. – Nastawiam się na mocną rywalizację w tym sezonie i liczę na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Aktualnie jestem w trakcie roztrenowania, więc sądzę, że jestem w stanie pobiec na tej trasie poniżej 19 minut – dodała.

Drugą lokatę wywalczyła Natalia Gulczyńska (19:53), a trzecia była Joanna Woźniak (20:27).

W rywalizacji dziecięco-młodzieżowej uczestniczyło ponad 200 młodych sportowców.

CITY TRAIL

Kolejne zawody w Szczecinie odbędą się: 16 grudnia, 20 stycznia, 17 lutego i 24 marca.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Szczecinie

Cykl CITY TRAIL to 6 biegów w każdej z dziesięciu lokalizacji: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie. Po zakończeniu części sportowej dla każdego miasta zorganizowana będzie ceremonia kończąca sezon, podczas której wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych.

Najbliższe zawody odbędą się w sobotę, 24 listopada w Poznaniu oraz w niedzielę, 25 listopada w Bydgoszczy. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

mat.pras