Barbarian Race odkrywa karty. Debiutuje nowa lokalizacja i formuła

Pierwszy tegoroczny bieg Barbarian Race odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia w Siemianowicach Śląskich. To zupełnie nowa lokalizacja dla cyklu, którym kieruje Grzegorz Szczechla. Impreza rozpocznie się w sobotę od biegu w nowej formule Opener na dystansie 8km oraz zawodów Arrow na kilkusetmetrowym torze przeszkód. Na niedzielę zaplanowano bieg ligowy na dystansie 13km z co najmniej 35 przeszkodami.

– Na lokalizację pierwszej tegorocznej imprezy wybraliśmy Siemianowice Śląskie, ponieważ znaleźliśmy tutaj świetne tereny do wytyczenia ciekawych tras. Poza tym to miejsce dobrze skomunikowane, położone na terenie aglomeracji górnośląskiej, którą zamieszkuje ponad 2 miliony mieszkańców – mówi Grzegorz Szczechla, szef Barbarian Race. – Liczymy, że uda nam się przyciągnąć na zawody zarówno starych wyjadaczy biegów OCR, jak i początkujących, dla których stworzyliśmy nowy format, czyli Opener – dodaje.

Z wyboru Siemianowic Śląskich na lokalizację kwietniowych zawodów cieszy się Izabela Wysłuch z ekipy xRunners, jedna z czołowych biegaczek OCR  w kraju. – Jestem zachwycona. Po pierwsze, będę miała blisko, a po drugie, jestem ze Śląska, więc nigdzie nie biega mi się tak dobrze jak tutaj, będzie dodatkowa motywacja. Do tego Barbarian od początku był, jest i będzie kojarzony ze Śląskiem, a więc.. wszystko zostaje w domu – powiedziała.

Biegi w formule Opener Barbarian Race zapowiedział już w ubiegłym roku. Będą odbywały się w soboty i będą poprzedzały niedziele zawody w regularnym cyklu Barbarian Race. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 8km, na której znajdzie się około 20 przeszkód.

– Trasa Opener ominie najtrudniejsze przeszkody, a te które się na niej znajdą zostaną uproszczone. Celem nowej formuły jest pokazanie, że Barbarian Race nie jest taki straszny, jak go malują – śmieje się Grzegorz Szczechla. – Na zachętę dodam, że wśród przeszkód Openera znajdą się i takie, które przygotujemy specjalnie dla tej formuły. Fani błota mogą liczyć również na prawdziwe barbarzyńskie błotne SPA – podkreśla.

Kolejne biegi Barbarian Race w sezonie 2019 odbędą się w czerwcu w Wiśle i we wrześniu w Ustroniu. W programie tej pierwszej imprezy zaplanowanej na 1-2 czerwca znajduje się bieg w formule Opener, bieg ligowy na dystansie 13km w formacie Race oraz Barbarian Hill, czyli Mistrzostwa Polski w Biegu na Skocznię. Skocznia im. Adama Małysza będzie jedną z przeszkód w formule Race.

W Ustroniu Barbarianie pojawią się w ostatni weekend września. Układ biegów będzie dokładnie taki sam jak w Wiśle, a więc znów imprezę otworzy sobotni Opener, a w niedzielę bieg ligowy na dystansie 13 km. Organizatorzy deklarują, że na trasie znajdzie się ponad 30 przeszkód. W formacie Race będzie można wystartować w fali Elite lub w falach Open. Wszystkie biegi Barbarian Race,  ramach któreych odbędą się serie Elite umożliwią kwalifikację na Mistrzostwa Europy OCR, które w ostatni weekend czerwca odbędą się w Gdyni. Z kolei w Lidze OCR będą dwie imprezy, ale do czasu ustalenia oficjalnego harmonogramu ligi nie wiadomo, które zawody odbędą się w jej ramach.

Z danych zgromadzonych w serwisie zmierzymyczas.pl, który zajmuje się pomiarem czasu na barbariańskich biegach wszystkie sześć ubiegłorocznych imprez ukończyło prawie 5 tysięcy osób. Oczywiście ta liczba dotyczy osobostartów, a nie pojedynczych uczestników.

red

fot. Marek Krakowski