Copernicus Cup 2019 ze wsparciem Orlenu i pojedynkami światowych gwiazd lekkoatletyki

Na wczorajszej konferencji prasowej przed Copernicus Cup 2019 organizatorzy poinformowali o nowym sponsorze tytularnym, grupie PKN Orlen. Zaprezentowano także największe gwiazdy toruńskiego mityngu i patrząc na nazwiska jakie 6 lutego pojawią się w Arenie Toruń, można śmiało powiedzieć, że będzie to jeden z najlepiej obsadzonych tegorocznych halowych mityngów na świecie. Praktycznie we wszystkich konkurencjach dojdzie do elektryzujących pojedynków, których bohaterami będzie absolutna czołówka światowa lekkiej atletyki. 

Układając program i wstępne listy startowe, postawiliśmy sobie za cel doprowadzenie w Toruniu do pojedynków. Nikt nie chce oglądać dominacji jednego sportowca, lecz walkę bark w bark do ostatnich metrów – mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny mityngu. – Patrząc na obsadę Orlen Copernicus Cup muszę przyznać, że wiele rekordów mityngu jest zagrożonych – dodaje. Walkę o rekordowe wyniki zapowiadają także sportowcy.

– Cieszę się, że będę mogła wystartować w Toruniu. Obecnie wróciłam do treningów w Sopocie, gdzie pracuję nad motoryką, bo tego mi trochę brakowało. Nie będę ukrywać, ale chcę spróbować zaatakować rekord Polski – zapowiedziała mistrzyni Europy w pchnięciu kulą Paulina Guba. Polka podczas mityngu zmierzy się z Niemką Christiną Schwanitz oraz wicemistrzynią świata Anitą Marton.

W biegu na 60 m ppł zobaczymy m.in. Orlando Ortegę, brązowego medalistę z ME w Berlinie czy Andrew Pozzi’ego, halowego mistrza świata i Europy. Wśród pań do Torunia powróci ubiegłoroczna zwyciężczyni Pamela Dutkiewicz, która zmierzy się z Karoliną Kołeczek. W sprincie pobiegnie Marie-Josee Ta Lou, wicemistrzyni świata z Birmingham, która zmierzy się z Ewą Swobodą.

Copernicus Cup

W biegu na 800 metrów pobiegnie Laura Muir, mistrzyni Europy w biegu na 1 500 m z Berlina. Brytyjka zapowiedziała atak na rekord mityngu Joanny Jóźwik, która w 2017 roku pokonała ten dystans w czasie 1.59,29 poprawiając 18-letni rekord Polski Lidii Chojeckiej. Rywalkami Laury Muir w Toruniu będą reprezentantki Polski Sofia Ennaoui i Anna Sabat. Atak na rekord Polski w biegu na 1 500 metrów zapowiedział także Marcin Lewandowski, który ponownie całe honorarium za uczestnictwo w mityngu przekaże na cel charytatywny.

Wielkie emocje zapowiadają się w konkursie skoku o tyczce, gdzie rywalami naszych reprezentantów, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego będzie mistrz świata z Londynu i halowy wicemistrz świata z Birmingham Sam Kendricks oraz mistrz świata z 2015 roku Shawn Barber – Po raz kolejny wystartuję w Orlen Copernicus Cup i bardzo się z tego cieszę, ponieważ przed polską publicznością chce się bardziej pokazać niż na mityngach w Niemczech czy innych krajach. Na treningach daje z siebie maksimum, bo wiem, że ciężka praca przyniesie rezultaty w postaci wysokich skoków. – mówił Piotr Lisek. W skoku wzwyż Sylwester Bednarek powalczy ze świeżo upieczonym mistrzem Europy Mateuszem Przybylko.

Już wcześniej awizowano występ podczas Copernicus Cup „Aniołków Matusińskiego” w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Martyna Dąbrowska. Rywalkami Polek w biegu na 400 m kobiet będą: ubiegłoroczna zwyciężczyni toruńskiego mityngu oraz całego cyklu IAAF World Indoor Tour, Szwajcarka Lea Sprunger, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Berlinie Lisanne de Witte oraz ósma zawodniczka berlińskiego finału, Madiea Ghafoor.

Dla organizatorów mityngu Orlen Copernicus Cup będzie próbą przed zaplanowanymi w Toruniu na 2021 rok halowymi ME, a dla wielu zawodników będzie to sprawdzian formy przed zbliżającymi się Halowymi Mistrzostwami Europy, które odbędą się w Glasgow w dniach od 1 do 3 marca.

Bilety na Orlen Copernicus Cup 2019 dostępne są w serwisie Ticketmaster oraz w salonach Empik.

 

red.

Fot. Bartosz Jędrzejewski/PZLA