Białystok gospodarzem Mistrzostw Polski w triathlonie dla osób z niepełnosprawnością

Od 2015 roku stolica Podlasia jest areną triathlonowych zmagań w ramach cyklu Elemental Tri Series. W nadchodzącym sezonie już po raz piąty zawodnicy będą mieli okazję do rywalizacji nad Zalewem Dojlidy. 18 sierpnia w ramach zawodów Elemental Tri Series Białystok odbędą się Mistrzostwa Polski na dystansie standard (olimpijskim) dla Elity oraz Age-Group, ale nie tylko!

Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim to zdecydowanie najważniejsza impreza w kalendarzu triathlonowym. W Białymstoku obok profesjonalistów i zawodników age-group ściągać się będą także osoby z niepełnosprawnością. Triathloniści będą mieli do pokonania 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu indywidualnie lub w 3-osobowych integracyjnych sztafetach.

– Na arenie międzynarodowej od kilku sezonów rośnie liczba zawodników startujących w paratriathlonie, a wraz z frekwencją rośnie również poziom sportowy. Chcielibyśmy mieć wpływ na rozwój paratriathlonu w naszym kraju, a do tego doskonale nadaje się przeprowadzenie imprezy o randze mistrzowskiej. Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim to zdecydowanie najbardziej prestiżowa impreza w sezonie triathlonowym. Jesteśmy ogromnie zadowoleni, że przy okazji tak ważnego wydarzenia możemy również integrować całe środowisko. W jednym wyścigu zgromadzimy na starcie najlepszych polskich triathlonistów, doświadczonych amatorów oraz paratriathlonistów, którzy będą rywalizować o najwyższe laury. Dodatkowo Białystok jest doskonałym miejscem do organizacji tego typu imprezy, co zapewni komfort wszystkim startującym. – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów z firmy Labosport Polska.

W Białymstoku odbędą się Mistrzostwa Polski dla osób z niepełnosprawnością (start indywidualny) oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski Sztafet osób z niepełnosprawnością. Sztafety triathlonowe będą: 2-osobowe lub 3-osobowe, a w każdej sztafecie będzie musiał znaleźć się minimum jeden zawodnik niepełnosprawny, który pokona jedną z trzech konkurencji – pływanie, kolarstwo lub bieganie.

Celem organizacji Mistrzostw Polski osób z niepełnosprawnością na dystansie olimpijskim jest wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach w rywalizacji kobiet i mężczyzn oraz popularyzacja aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnością, a także integracja środowiska triathlonowego. W białostockiej imprezie wezmą udział paratriathloniści posiadający różne stopnie niepełnosprawności związane między innymi z zaburzeniami widzenia czy dysfunkcjami narządu ruchu. Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły wystartować z przewodnikiem, a start dla wszystkich osób biorących udział w MP i IMP osób z niepełnosprawnością jest bezpłatny.

– Klasyfikacje i kategorie zarówno w starcie indywidualnym, jak i sztafetowym będą ustalone na podstawie zgłoszeń zawodników z określonymi niepełnosprawnościami. Sędzia główny zawodów z Polskiego Związku Triathlonu, będzie weryfikował poziom niepełnosprawności, a następnie przydzielał zawodników do kategorii, w których przyznawane będą medale Mistrzostw Polski – kończy Szołowski.

Sierpniowa rywalizacja w Białymstoku zapowiada się niezwykle emocjonująco. Oprócz wyścigu na dystansie olimpijskim (Mistrzostwa Polski), pozostali zawodnicy rywalizować będą na krótszych dystansach: sprinterskim (0,75 km-20 km-5 km) i supersprinterskim (0,4 km-10 km-2,5 km). Zawody Elemental Tri Series Białystok odbędą się 18 sierpnia 2019 r. na terenie Ośrodka Sportów Wodnych nad Zalewem Dojlidy. Zapisy na wszystkie dystanse trwają na oficjalnej stronie cyklu: www.triathlonseries.pl, natomiast zapisy na Mistrzostwa Polski osób z niepełnosprawnościami oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski zostaną uruchomione w pierwszej połowie marca.

Organizatorami zawodów są: Polski Związek Triathlonu, Urząd Miasta Białystok, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Labosport Polska.

 

źródło: triathlonseries.pl