CITY TRAIL: arcyciekawy bieg we Wrocławiu, rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej w Katowicach

Sobotni (23 lutego) bieg CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden, który odbył się we wrocławskim Lesie Osobowickim był jednym z najbardziej emocjonujących w trwającej edycji. Na zmodyfikowanej względem poprzednich miesięcy trasie zwycięstwo odnieśli Szymon Dorożyński – z czasem 14:56 oraz Małgorzata Zieleń – wynik 18:00. W zawodach wziął udział jeden z czołowych biegaczy górskich w naszym kraju – Bartłomiej Przedwojewski, który osiągnął znakomity wynik – 15:16 i zajął szóste miejsce. Na podkreślenie zasługuje fakt, że aż trzydziestu zawodników pobiegło poniżej 17 minut. Z kolei w niedzielę (24 lutego) w Katowicach zwycięstwo odnieśli Szymon Topolnicki oraz Sylwia Ślęzak, którzy tym samym zapewnili sobie triumf w klasyfikacji końcowej cyklu.

Wrocław

Trasa CITY TRAIL w Lesie Osobowickim należy do najszybszych w tym ogólnopolskim cyklu. Ze względu na remont boiska leśnego, na którym zlokalizowana była meta, jej przebieg został zmodyfikowany. Sobotnie zawody były zatem sprawdzianem nowego przebiegu trasy. Okazało się, że w dobrych warunkach to trasa „na życiówki”. Zwycięzca – Szymon Dorożyński pokonał 5 km w czasie 14:56. Drugie miejsce zajął Dariusz Boratyński (czas 15:03), a trzeci był Mateusz Demczyszak (15:08). Zwycięstwo Szymona oznacza, że nadal ma on szanse na pokonanie Dariusza Boratyńskiego w klasyfikacji generalnej, zatem bieg w marcu będzie niemniej ciekawy niż sobotni.

Jako szósty na mecie zameldował się Bartłomiej Przedwojewski – trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w edycji 2016/2017, który od dwóch lat znakomicie radzi sobie w biegach górskich – nie tylko w Polsce (jest kilkukrotnym medalistą mistrzostw Polski), ale także na arenie międzynarodowej. Pochodzący z Głuchołaz biegacz wygrał m.in. finałowe zawody prestiżowej serii Golden Trail Series, w których startowało dziesięciu najlepszych zawodników sezonu 2018.

– Nastawiałem się na to, żeby się bardzo zmęczyć podczas tych zawodów. Jestem teraz na takim etapie, w którym powoli wchodzę na jakieś większe prędkości treningowe, ponieważ mój start docelowy jest dopiero 2 czerwca, zatem czasu jest dużo. Do tej pory korzystałem z warunków, jakie są w górach – treningi w śniegu, w tym spokojne i długie wycieczki biegowe oraz treningi na nartach, stąd jestem bardzo pozytywnie zaskoczony dzisiejszym biegiem – podkreślił biegacz. – Od roku trenuję z Andrzejem Orłowskim z klubu LLKS Osowa Sień, który jest moim autorytetem i jestem przekonany, że moja rosnąca forma to zasługa tej współpracy. Wcześniej treningi układałem sam, ale doszedłem do etapu, w którym stwierdziłem, że potrzebuję wsparcia i jak widać to była dobra decyzja – dodał.

CITY TRAIL

Wśród kobiet najszybszą okazała się Małgorzata Zieleń (czas 18:00), drugą lokatę wywalczyła Justyna Grzywaczewska z ekipy organizacyjnej CITY TRAIL (wynik 18:59), a jako trzecia do mety dotarła Karolina Obstój (19:02). W klasyfikacji generalnej pewna wygranej jest nieobecna tym razem Dominiak Napieraj.

W biegu głównym uczestniczyło 493 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 172 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL we Wrocławiu

Kolejne – ostatnie w edycji 2018/2019 zawody w Lesie Osobowickim odbędą się 16 marca. Uroczyste podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy odbędzie się 26 marca w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Katowice

Wynik, jaki osiągnął w niedzielę zwycięzca – Szymon Topolnicki to 16:02. Drugą lokatę wywalczył Tomasz Owczarek (czas 16:05), a trzeci był Oliwier Mutwil (16:11). Po niedzielnym biegu prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Szymon Topolnicki, który jest już pewien końcowej wygranej w sezonie 2018/2019.

– Trwająca edycja CITY TRAIL jest pierwszą, w której biorę udział. Traktuję te starty jako urozmaicenie treningów. Trasa jest ciekawa, pagórkowata – idealna dla sprawdzenia formy. Dzisiejsze warunki były ogólnie dobre, chociaż momentami bywało ślisko. Jestem zadowolony z wyniku, chociaż bardziej niż na czasie zależało mi na wygranej, bo był to mój ostatni start w edycji – mówił na mecie brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Polski na dystansie 3000m z przeszkodami. – Specjalizuję się w dystansach 5 000 i 10 000 m. Bieganie mam we krwi. Moi rodzice trenowali lekkoatletykę, tata cały czas biega i bardzo mnie wspiera. Nawet dzisiaj jest tutaj ze mną – dodał 25-letni zawodnik.

Wśród kobiet najszybszą okazała się – po raz czwarty w sezonie – Sylwia Ślęzak (wynik 19:04), która tym samym zapewniła sobie trzeci triumf w generalce. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Golba (czas 19:35), a trzecią lokatę wywalczyła Michalina Mendecka (19:44).

CITY TRAIL

W biegu głównym uczestniczyło 400 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 125 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Katowicach

Kolejne – ostatnie w edycji 2018/2019 zawody w Katowicach odbędą się 17 marca. Gala podsumowująca sezon jest zaplanowana na 27 marca w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Poza Wrocławiem i Katowicami w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Warszawa. W weekend 2-3 marca w Poznaniu i Bydgoszczy wystartuje szósta – ostatnia kolejka edycji 2018/2019. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

 

mat.pras.