CITY TRAIL: biegi w Lublinie, Warszawie i Szczecinie zakończyły edycję 2018/2019

W weekend 23-24 marca zakończyła się siódma edycja cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Biegi w Lublinie, Warszawie i Szczecinie przyniosły sporo emocji i ostateczne rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej.

Wiosenna aura w Lublinie

Zwycięstwo w ostatnim biegu edycji w Lublinie odnieśli Adam Grudziński i Aleksandra Jakubczak – oboje triumfowali w cyklu po raz pierwszy.

Wynik Adama Grudzińskiego – na 5-kilometrowej trasie nad Zalewem Zemborzyckim to 17:30. Drugie miejsce zajął Cezary Bednarz (17:39), a trzeci był Michał Orzeł (17:42).

Najszybsza z pań – Aleksandra Jakubczak minęła metę w czasie 19:13. – Muszę przyznać, że żałuję, że dopiero teraz pojawiłam się na CITY TRAIL. Trasa jest naprawdę ciekawa, startując tutaj regularnie w okresie jesienno-zimowym na pewno można dobrze przygotować się do sezonu wiosennego – podkreśliła na mecie sześciokrotna medalistka mistrzostw Polski na dystansach 5000 m, 10 000 m oraz w biegach przełajowych. – Motywacją do dzisiejszego startu były Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych Wojska Polskiego, w których wkrótce startuję. Szukałam biegu, podczas którego mogę założyć kolce i przetrzeć się na crossowej trasie. Nie wiedziałam co mnie czeka na dzisiejszej trasie, więc za szybko zaczęłam, ale bieg oceniam bardzo pozytywnie – dodała.

Drugie miejsce zajęła Julia Pleskaczyńska z czasem 19:31, a trzecia zawodniczka sobotniego biegu – Natalia Zych – dotarła do mety w czasie 19:43.

W klasyfikacji generalnej najlepsi to nieobecny tym razem Artur Kern oraz wspomniana już – Julia Pleskaczyńska.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Lublinie

W sobotnim biegu głównym uczestniczyło 267 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 68 młodych sportowców. Najliczniejszy bieg sezonu 2018/2019 w Lublinie odbył się w listopadzie i przyciągnął 432 dorosłych i 123 uczestników cyklu CITY TRAIL Junior.

CITY TRAIL

Zakończenie części sportowej cyklu to nie koniec edycji. Uroczyste podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegli w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy odbędzie się 8 kwietnia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji. Początek o godz. 18:00.

Warszawa z rekordem trasy kobiet

Dobre warunki podczas niedzielnego biegu zaowocowały rekordem trasy kobiet. Jego autorką została Iwona Wicha, która pokonała 5-kilometrową trasę w Lesie Młociny w czasie 16:59. To wynik o 16 sekund lepszy od dotychczasowego rekordu trasy. Warto dodać, że dzień wcześniej Iwona została brązową medalistą Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych na dystansie 4 km. W klasyfikacji generalnej Iwona zajęła drugie miejsce – zwyciężyła druga tym razem Mariola Ślusarczyk. Miejsce na podium – zarówno w niedzielnym biegu, jak i w generalce – dopełniła Martyna Wiśniewska.

Zwycięzca niedzielnego biegu – Mateusz Grabarczyk uzyskał wynik 15:39. W klasyfikacji generalnej Mateusz zajął trzecią lokatę. Zwyciężył drugi tym razem Artur Jabłoński. Drugi w generalce jest Adam Świrgoń, który niedzielny bieg ukończył jako trzeci.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Warszawie

Artur Jabłoński to zwycięzca CITY TRAIL w edycji 2014/2015, drugi zawodnik sezonu 2015/2016 oraz trzeci w edycji 2016/2017. – Bardzo się cieszę, że mimo upływających lat i zdecydowanego wydłużania dystansów, na jakich startuję, nadal mam pewien zapas prędkości i jestem w stanie rywalizować ze znacznie młodszymi zawodnikami. Powrót na trasę CITY TRAIL to zasługa mojej grupy, którą prowadzę – pracowników Nationale-Nederlanden. To oni namówili mnie do regularnych startów w tym sezonie, co jak się okazało było znakomitym pomysłem – mówił na mecie reprezentant Polski podczas Mistrzostwach Świata w Trailu.

W biegu głównym uczestniczyło tym razem 609 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 246 młodych sportowców. Najliczniejszy bieg sezonu 2018/2019 w Warszawie odbył się w październiku i przyciągnął 678 dorosłych oraz 299 uczestników cyklu CITY TRAIL Junior.

CITY TRAIL

Uroczyste zakończenie edycji odbędzie się 9 kwietnia w Kinie Wisła. Początek o godz. 18:00 (część poświęcona biegom dzieci i młodzieży), część dotycząca zawodów dla dorosłych – od godz. 19:00.

Rekordowe bieganie w Szczecinie

Trasa CITY TRAIL w szczecińskiej Puszczy Bukowej należy do najbardziej wymagających, dlatego wyników osiąganych przez biegaczy nie można bezpośrednio zestawiać z tymi, jakie padają w innych lokalizacjach. Niedzielny bieg przyniósł aż dwa rekordy trasy – wśród mężczyzn rekordowy wynik uzyskał Szymon Belgrau, a wśród kobiet – Monika Jackiewicz. Oboje są zwycięzcami klasyfikacji generalnej cyklu.

Szymon Belgrau pokonał 5-kilometrową trasę w czasie 16:07. Drugie miejsce zajął Artur Olejarz (16:24) – drugi również w generalce, a trzeci był Arkadiusz Minko (17:41) – trzeci także w końcowej klasyfikacji.

Zwyciężczyni biegu – Monika Jackiewicz – wygrała w niedzielę 27. bieg CITY TRAIL! Czas Moniki to tym razem 19:08.

– Na co dzień trenuję sama. Dlatego start i bieg w grupie to dla mnie dobra forma treningu. Lubię biegać z kimś. A kobiety mają o tyle komfort, że zawsze mogą się „złapać” któregoś z mężczyzn. Biegi przełajowe nie są moją mocną stroną, ale wiem, że to dla mnie ważny element przygotowań do sezonu. Cały cykl CITY TRAIL można wpleść w treningi tak, by te starty przyniosły jak najlepszy efekt – mówiła po biegu najszybsza z kobiet. – Trasa w Szczecinie jest dla mnie wymagająca, ale muszę przyznać, że dzisiaj biegło mi się bardzo dobrze i to pomimo ciężkiego tygodnia – miałam aż cztery starty, w tym wczorajsze Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. Nigdy nie miałam aż tylu biegów w tak krótkim czasie i na dodatek wszystkie w przełaju. Tym bardziej cieszę się z dzisiejszego rezultatu – podkreśliła.

Drugą lokatę wywalczyła w niedzielę Natalia Gulczyńska (19:30) – trzecia zawodniczka klasyfikacji końcowej, a trzecia była tym razem Isabella Kunn (20:50). W generalce drugie miejsce zajęła Paulina Grzegórzek, która w niedzielę nie startowała.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Szczecinie

W biegu głównym uczestniczyło tym razem 561 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało ponad 180 młodych sportowców. Najliczniejszy bieg sezonu 2018/2019 w Szczecinie odbył się w październiku i przyciągnął 759 dorosłych oraz 243 uczestników cyklu CITY TRAIL Junior.

CITY TRAIL

Podsumowanie edycji w Szczecinie odbędzie się 1 kwietnia w audytorium Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT. Początek o godz. 18:00 (część poświęcona biegom dzieci i młodzieży), część dotycząca zawodów dla dorosłych – od godz. 19:00.

Poza Lublinem, Warszawą i Szczecinem w CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Olsztyn, Poznań, Trójmiasto i Wrocław. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

mat.pras

Fot. Lublin – Radek Pizoń / Warszawa – Karolina Krawczyk / Szczecin – Jarosław Dulny