CITY TRAIL: ostateczne rozstrzygnięcia w Olsztynie, Trójmieście i Łodzi

Trzy kolejne lokalizacje – Olsztyn, Trójmiasto i Łódź – zakończyły w miniony weekend (9-10 marca) rywalizację w ramach cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Ostatnie biegi były bardzo ważne z punktu widzenia klasyfikacji generalnych.

Olsztyn

Ostatnie zawody edycji przyniosły zwycięstwo Justyny Kaczmarczyk. Pochodząca z Białegostoku zawodniczka nie tylko wygrała szósty bieg, ale także zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Justyna Kaczmarczyk ma na koncie jedno zwycięstwo, dwa drugie miejsca oraz jedno trzecie. Triumf w generalce zapewniła sobie sobotnim biegiem (5 km nad Jeziorem Długim pokonała w czasie 19:32), w którym wygrała ze znaczną przewagą nad Julią Pętlicką (jej wynik to 20:11). Obie zawodniczki mają dokładnie taką samą liczbę punktów, zatem o końcowym sukcesie zadecydował wynik najszybszego biegu, którym był ten sobotni.

– Moim celem było dzisiaj utrzymywanie stałego tempa, aby w końcu złamać barierę 20 minut. Warunki na trasie wreszcie sprzyjały, a ja byłam dobrze przygotowana fizycznie, więc liczyłam też na wygraną wśród kobiet. Wiedziałam, że mam szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i nie zamierzałam odpuścić – podkreśliła po biegu Justyna Kaczmarczyk. – Trasa CITY TRAIL jest wymagająca, a każdy bieg rządził się swoimi prawami. Czasem brak dobrego obuwia sprawiał, że nie byłam w stanie utrzymywać tempa lepiej przygotowanych zawodniczek. Na pewno wygrana w tej serii biegów i ten dzisiejszy wynik na 5 kilometrów jest dobrym prognostykiem na zbliżające się Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych i sezon stadionowy. Zawody były dla mnie fajnym elementem treningowym, więc tym bardziej cieszę się z wygranej, mimo że nie jest to mój koronny dystans. Mój główny dystans to 800 metrów – dodała.

Trzecią lokatę w sobotnim biegu zajęła Dorota Pawłowska (czas 21:23).

W rywalizacji mężczyzn już w styczniu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie Paweł Pszczółkowski, który tym razem nie startował. W sobotnim biegu najszybszym był Konrad Nosarzewski z czasem 16:41, który ostatecznie uplasował się na trzecim miejscu w generalce. Drugie miejsce zajął w sobotę Piotr Bętkowski z ekipy organizacyjnej CITY TRAIL (wynik 16:54), a trzeci był tym razem Wiktor Kujawa (czas 17:00) – drugi zawodnik końcowej klasyfikacji.

W biegu głównym uczestniczyło 385 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 110 młodych sportowców. Zawody były inauguracją cyklu Olsztyn Biega 2019, w ramach którego odbędą się jeszcze cztery imprezy: XVII Bieg Jakubowy (28 kwietnia), Olsztyński Bieg Świętojański (22 czerwca), CITY TRAIL onTour (17 lipca) oraz UKIEL Olsztyn Półmaraton (15 września).

CITY TRAIL

Pełne wyniki CITY TRAIL w Olsztynie

Zakończenie części sportowej cyklu to nie koniec edycji. Uroczyste podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegli w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy odbędzie się 3 kwietnia w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Początek o godz. 18:00.

Najliczniejszy bieg sezonu 2018/2019 w Olsztynie odbył się w listopadzie i przyciągnął 404 dorosłych i 155 uczestników cyklu CITY TRAIL Junior.

Trójmiasto

Ostatni z biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Trójmieście w edycji 2018/2019 odbył się pod dyktando dwóch zawodników startujących w zawodach z tej serii po raz pierwszy. Mowa o Wojciechu Serkowskim i Tomaszu Kurowskim, którzy zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Jako trzeci linię mety minął Łukasz Kujawski, który tym samym wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet najszybszą była w niedzielę Magdalena Dias, dla której ten bieg był „być albo nie być” w klasyfikacji generalnej. Dzięki tej wygranej zawodniczka Zorzy Gdynia wywalczyła drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. Druga była młodsza z sióstr Dias – Julia (trzecia w generalce), a trzecią lokatę zajęła Aleksandra Baranowska-Trzasko (tuż za podium w ostatecznej klasyfikacji).

CITY TRAIL

Wynik zwycięzcy niedzielnego biegu – Wojciecha Serkowskiego to 16:31. Tomasz Kurkowski pokonał 5-kilometrową trasę w Gdyni w czasie 16:38. Łukasz Kujawski dotarł do mety w czasie 17:06. W klasyfikacji generalnej zwyciężył szósty tym razem Filip Janowski (jego wynik to 17:21).

To było dobre przetarcie przed Mistrzostwami Polski Seniorów w Biegach Przełajowych, w których startuję za 2 tygodnie. Tam czeka mnie dystans 4 km. Przyznaję, że dzisiejsza trasa trochę mnie zaskoczyła. Biegałem na trudnych trasach, ale ta tutaj była wyjątkowo wymagająca, szczególnie ten ostatni podbieg. Cieszę się, że udało się uzyskać całkiem dobry wynik, bo warunki też nie były sprzyjające – dodatkowym utrudnieniem było błoto. To dobry prognostyk przed wspomnianymi mistrzostwami Polski – podkreślił na mecie najszybszy w niedzielę – Wojciech Serkowski. – Brakowało mi startów w okresie jesienno-zimowym, więc myślę, że w kolejnej edycji pojawię się na CITY TRAIL więcej niż raz, a postaram się wziąć udział w minimum czterech biegach, by być klasyfikowanym w całym cyklu i walczyć o te najwyższe lokaty – dodał zawodnik GKS Żukowo.

Wśród kobiet zwycięstwo w klasyfikacji generalnej już w lutym zapewniła sobie Ewelina Paprocka, która tym razem nie startowała. To właśnie Ewelina jest najszybszą zawodniczką na trasie CITY TRAIL w Gdyni – jej rekordowy wynik uzyskany w listopadzie to 18:52. Najszybsza w niedzielę Magdalena Dias uzyskała czas 20:08. Druga – Julia Dias dobiegła do mety 35 sekund później, a trzecia biegaczka – Aleksandra Baranowska-Trzasko miała 12 sekund starty do Julii.

W biegu głównym uczestniczyło 271 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 74 młodych sportowców.

CITY TRAIL

Pełne wyniki CITY TRAIL w Trójmieście

Podsumowanie sezonu w Trójmieście odbędzie się 2 kwietnia w Sali Kongresowej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Początek o godz. 18:00.

Najliczniejszy bieg sezonu 2018/2019 w lokalizacji trójmiejskiej odbył się w listopadzie. Wzięło w nim udział 427 dorosłych i 147 uczestników cyklu CITY TRAIL Junior.

Łódź

Niedzielny bieg w Łodzi przyniósł zwycięstwo zawodnika reprezentującego MLUKS Rawa Mazowiecka – Grzegorza Petrusiewicza, który został jednocześnie triumfatorem klasyfikacji generalnej. Grzegorz Petrusiewicz ma na koncie trzy zwycięstwa i jedno drugie miejsce. Niedzielna wygrana była kropką nad „i”, a czas na mecie – 15:46 jednym z najlepszych uzyskanych przez łódzkich zawodników w zakończonym właśnie sezonie.

– Ze względu na starty halowe musiałem odpuścić dwa biegi, ale na szczęście udział w czterech pozwolił mi na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Dzisiaj warunki były dobre, wiatr nieco przeszkadzał, ale było słonecznie i bardzo przyjemnie się biegło. Udało mi się dość szybko wypracować przewagę nad innymi zawodnikami i utrzymałem ją do mety. Ten bieg to dobry prognostyk przed przełajowymi mistrzostwami Polski, które odbędą się za 2 tygodnie – podkreślił na mecie zwycięzca zawodów.

Drugie miejsce zajął tym razem Maciej Budziński (16:31), a trzeci był Paweł Kopaczewski (16:54).

Wśród kobiet już w lutym zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewniła sobie Zuzanna Mokros, która w niedzielę nie startowała. Pod nieobecność liderki, najszybszą była Marta Bukowska (trzecia w generalce), z czasem 20:00. Drugą lokatę wywalczyła druga również w ostatecznej klasyfikacji Dominika Wiecha (wynik 20:06), a trzecia była Paulina Szymczak (20:09).

W biegu głównym uczestniczyło 346 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 167 młodych sportowców.

CITY TRAIL

Pełne wyniki CITY TRAIL w Łodzi

Uroczystość wręczenia medali i nagród jest zaplanowana na 28 marca w auli Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (na godz. 18:00).

Najliczniejszy bieg sezonu 2018/2019 w Łodzi to Bieg Niepodległości, który odbył się 11 listopada. Wzięło w nim udział 990 dorosłych i 362 uczestników cyklu CITY TRAIL Junior. Był to jednocześnie największy bieg edycji tego ogólnopolskiego cyklu. Lokalnym współorganizatorem biegów w Łodzi jest firm InesSport.

Poza Olsztynem, Trójmiastem i Łodzią w CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. W weekend 16-17 marca startują biegacze z Wrocławia i Katowic.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

 

mat.pras

Fot. Olsztyn – Kacper Kirklewski / Trójmiasto – CITY TRAIL / Łódź – Sebastian Nowakowski