Nike z nową kolekcją Nike Free 2019. Buty do zadań specjalnych

Firma Nike poinformowała o wprowadzeniu na rynek kolekcji Nike Free Running 2019, w skład której wchodzą modele z najbardziej anatomiczną konstrukcją ze wszystkich butów biegowych. Taki zabieg ma zapewnić stopom maksimum naturalnego ruchu. Producent podkreśla, że w nowych butach zastosowano rozwiązania, dzięki którym biegacze mają mieć wrażenie biegania boso.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, Nike Free to model przeznaczony do krótkodystansowych biegów. Dlatego wykonana z pianki podeszwa środkowa jest sztywniejsza i niższa niż w poprzednich wersjach, bliższa oryginalnemu modelowi z 2004 roku.

Nike podkreśla, że takie rozwiązanie zapewnia maksymalnie naturalny ruch stopy oraz dobre czucie podłoża. Nacięcia na całej długości mają odpowiadać za wielokierunkową elastyczność. Rowki zostały rozmieszczone w miejscach, gdzie stopa naturalnie zgina się i rozciąga, aby zwiększyć zakres ruchu sprawiając, że jest on bardziej naturalny.

Nowy Nike Free RN 5.0 jest o 26 procent bardziej elastyczny i posiada o 2 mm niższą podeszwę (a tym samym jest bliżej podłoża), podczas gdy Nike Free RN Flyknit 3.0 jest o 1 mm niższy w porównaniu z modelami z 2018 roku.

Nike Free

Minimalistyczna cholewka z jednowarstwową siateczką jest elastyczna i ściśle przylega do stopy, niczym druga skóra. W modelu 5.0 asymetryczny system sznurowania umieszczono z boku buta, aby zmniejszyć nacisk na podbicie, natomiast wersja 3.0 posiada wsuwaną cholewkę.

W wyglądzie buta odnajdziemy również nawiązania do badań, które przyczyniły się do zaprojektowania pierwszych Nike Free. Niektóre linie były wzorowane na naturalnym kształcie stopy, a mały swoosh nawiązuje do krótkodystansowych biegów, do których przeznaczone są buty.

Model jest już dostępny online dla członków społeczności NikePlus, a 4 kwietnia trafi do szerszej dystrybucji. Kosztuje 469 złotych.

mat.pras