Inauguracyjny Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 12 czerwca w Bydgoszczy

Pierwszy Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 12 czerwca na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy. Dzień wcześniej na Wyspie Młyńskiej rozegrany zostanie plenerowy konkurs skoku o tyczce. 

Irena Szewińska była siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich (3 złote medale, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy. Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. Polska lekkoatletka specjalizowała się w biegach sprinterskich (100, 200 i 400 m) oraz skoku w dal oraz w biegach sztafetowych 4×100 m i 4×400 m.

Informację dotyczącą lokalizacji zawodów poświęconych pamięci najwybitniejszej polskiej lekkoatletki przekazano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w bydgoskim magistracie. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski oraz mąż siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej Janusz Szewiński.

Prezydent miasta Rafał Bruski podkreślił, że postać Ireny Szewińskiej jest nierozerwalnie związana z Bydgoszczą. Królowa polskiego sportu wielokrotnie wspierała miasto przy okazji organizowanych w nim imprez lekkoatletycznych.

– Wiem, że dobrze uczcimy pamięć Ireny Szewińskiej, która od 2005 roku nosi godność Honorowej Obywatelki Bydgoszczy – powiedział Rafał Bruski.

Organizacja mityngu lekkoatletycznego poświęconego pamięci Ireny Szewińskiej na bydgoskim stadionie to duże wydarzenie sportowe co zgodnie przyznali przedstawiciele władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Prezes Henryk Olszewski podkreślił także zasługi mistrzyni dla polskiego sportu.

– Irena Szewińska dawała wiele sportowych emocji i wzruszeń w całej Polsce. Chciałbym podziękować Januszowi Szewińskiemu, że możemy zorganizować memoriał właśnie w Bydgoszczy. Dobrze się stało, że to tutaj będzie okazja do wspomnień Ireny. Memoriał będzie też sprawdzianem przed drużynowymi mistrzostwami Europy i z pewnością będzie magnesem przyciągającym kibiców – powiedział prezes Olszewski.

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka

Najważniejszą konkurencją zawodów będzie oczywiście bieg na 400 metrów pań. Na bieżni obiektu, na którym w 1976 roku Irena Szewińska ustanowiła rekord świata czasem 49.75, kibicie będą mogli zobaczyć polskie i zagraniczne gwiazdy lekkoatletyki.

– To co Irena Szewińska zrobiła dla naszego regionu jest niesamowite. Cieszę się, że Memoriał, za zgodą Janusza Szewińskiego i przy wsparciu miasta Bydgoszczy i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, odbędzie się na stadionie Zawiszy. Zawody otworzą konkurencje, w których Irena Szewińska odnosiła sukcesy, czyli biegi na 100 i 400 metrów. Mogę zdradzić, że na starcie pojawią się m.in. Aniołki Matusińskiego, czyli Iga Baumgart-Witan oraz Justyna Święty-Ersetic – zapewnia Krzysztof Wolsztyński, szef miejscowych struktur lekkoatletycznych.

Do Bydgoszczy przyjadą najlepsi polscy lekkoatleci, w tym medaliści ostatnich Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow. Konkurencje jakie zobaczymy na Memoriale to biegi: 100 m, 400 m, 800 m i 100 m przez płotki kobiet oraz 100 m, 400 m, 800 m, 110 m przez płotki, 3000 m z przeszkodami, skok w dal, pchnięcie kulą i rzut młotem mężczyzn.

Zadowolenia z faktu, że mityng poświęcony Irenie Szewińskiej odbędzie się w Bydgoszczy nie krył mąż zmarłej w ubiegłym roku mistrzyni.

– Irena była związana z tym miastem, więc cieszę się, że to właśnie w Bydgoszczy będzie Memoriał Jej imienia, w dodatku na stulecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki –  przyznał Janusz Szewiński.

Irena Szewińska zmarła 29 czerwca 2018 roku w wieku 72 lat. Najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, uznana najlepszą sportsmenką globu w 1974 roku, w igrzyskach wywalczyła trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.

 

źródło: pzla.pl/bydgoszcz.pl

Fot. Wikimedia