Emil Dobrowolski oraz Marta Łagownik wygrywają Bieg Europejski w Gdyni

Emil Dobrowolski wygrał Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim, po raz pierwszy w historii zorganizowany na terenie Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Wśród pań najszybsza była Marta Łagownik. W biegu głównym na dystansie 10 kilometrów wystartowało 2 271 uczestników. 

Po raz pierwszy w historii PKO Grand Prix Gdyni biegacze rywalizowali na terenie Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Trasa Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim poprowadzona została po pasie startowym, przez hangary i nowoczesne obiekty lotniska cywilnego.

– Podczas każdej imprezy z cyklu PKO Grand Prix Gdyni chcemy zaskakiwać naszych uczestników, dlatego tym razem „wylądowaliśmy” na lotnisku. W miejscu, w którym bieganie kojarzy się jedynie ze spóźnionymi pasażerami, zorganizowaliśmy imprezę pełną nowości. Jedną z nich była, sprzyjająca biciu rekordów życiowych, płaska jak stół trasa – zaznacza dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert.

Bieg Europejski w nowej lokalizacji przyciągnął niemal 3 500 fanów aktywnego spędzania czasu, którzy udział wzięli w biegach młodzieżowych, malucha i marszach nordic walking oraz w biegu głównym na dystansie 10 km.

Uczestnicy tego ostatniego wyruszyli na trasę punktualnie o godzinie 15:00. Szybko na czoło stawki wysforowali się: Emil Dobrowolski, Artem Kazban oraz Mateusz Niemczyk, którzy wspólnie minęli półmetek. Pierwszy z rywalizacji o zwycięstwo odpadł Niemczyk, a na 1,8 kilometra przed metą Dobrowolski wyprzedzał reprezentanta Ukrainy o zaledwie cztery sekundy. Multimedalista mistrzostw Polski w biegach na 5 i 10 kilometrów na finiszu nie dał szans rywalowi, wygrywając w czasie 30:39. Kazban wpadł na metę 25 sekund później. Skład podium uzupełnił Niemczyk (31:15).

Bieg Europejski

Wśród pań zwyciężyła Marta Łagownik, która niemal całą trasę przebiegła samotnie i na mecie uzyskała wynik 34:51. Drugie miejsce zajęła Ewelina Paprocka (35:32), a trzecia była Magdalena Dias (35:52). Szczegółowe wyniki wszystkich uczestników Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim dostępne są na www.gdyniasport.pl.

Bieg Europejski

Za linią mety na każdego, komu udało się pokonać 10-kilometrową trasę czekała nagroda w postaci wyjątkowego medalu, na którym widniał, zgodnie z nową lokalizacją biegu, samolot BIES TS-8. Przypomnijmy, że w tym roku motywem przewodnim kolekcji są maszyny i pojazdy obecne w życiu gdynian oraz nierozerwalnie kojarzące się z miastem z morza i marzeń.

Podczas Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim można było połączyć sportową pasję z ideą dobroczynności. Wielu biegaczy przyłączyło się do akcji charytatywnej na rzecz 9-letniej Małgosi. która choruje na genetyczną chorobę Recklinghausena. Dzięki biegaczom, którzy ruszyli na trasę z przypiętą kartą „biegnę dla Gosi”, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację dziewczynki.

Tegoroczną edycję ukończyło 2 271 zawodników. To kolejny spadek frekwencji, kolejnej gdyńskiej imprezy wchodzącej w skład cyklu PKO Grand Prix Gdyni. Ubiegłoroczny Bieg Europejski ukończyło 2 798 osób. Rekordową frekwencję odnotowano w 2015 roku, gdy do mety dotarło 5 608 biegaczy.

Za nami już dwie z czterech odsłon tegorocznego cyklu PKO Grand Prix Gdyni. Kolejna czyli Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim wystartuje w nocy z 28 na 29 czerwca. Zapisy trwają na www.grandprixgdyni.pl.

 

red. na podst. mat. pras

Fot. GdyniaSport.pl