Ostatnie godziny zapisów do charytatywnej sztafety „Podaj Zmianę”. Sprawdź, kogo spotkasz na trasie

Jeszcze tylko do niedzieli, 2 czerwca br., trwają zapisy na najdłuższy, charytatywny bieg sztafetowy w Polsce. Bieg Banku BNP Paribas „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” rozpocznie się 4 czerwca na Kasprowym Wierchu, a zakończy 8 czerwca na Helu. Do inicjatywy można dołączyć na jednym z ponad 100 punktów na trasie i wspólnie z profesjonalnymi biegaczami pokonać dystans 5 lub 10 kilometrów. Dochód z zapisów zostanie przekazany Stowarzyszeniu Aktywnie Przeciwko Depresji.  

Wyjątkową sztafetę z południa na północ Polski poprowadzi grupa znanych lekkoatletów i pasjonatów biegania. Na ponad 900-kilometrowej trasie będzie można spotkać m.in. ultramaratonkę i rekordzistkę świata Patrycję Bereznowską, mistrza świata i zdobywcę Pucharu Świata w biegach po schodach Piotra Łobodzińskiego, reprezentantkę Polski w biegach górskich Natalię Tomasiak, trenerkę personalną Adriannę Palkę, maratończyków Adama Draczyńskiego, Angelikę Mach i Piotra Cypryańskiego oraz dziennikarzy sportowych Karinę Terzoni i Damiana Bąbola.

Jestem szczęśliwy, że będę mógł być częścią tej sztafety i przekazać pozytywną energię tym, którzy tego potrzebują. Depresja to jedna z najpowszechniejszych chorób, o której jednocześnie mówi się bardzo mało. Wierzę, że inicjatywa pozwoli zwrócić uwagę Polaków na ten problem i dostarczy podstawowej wiedzy dot. profilaktyki choroby oraz znaczenia aktywności fizycznej w procesie leczenia. Dołączcie do nas! Razem wybiegniemy z depresji! – mówi Damian Bąbol.

Podaj zmianę

Problem, o którym się nie mówi

Szacuje się, że w Polsce problem depresji dotyczy od 4 do 10 proc. osób i w najbliższych latach stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Jednocześnie 96 proc. działań z zakresu profilaktyki i leczenia realizowane jest poza programami polityki zdrowotnej, przez podmioty niezależne. Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, której celem jest walka ze stygmatyzacją i wykluczeniem osób chorujących psychicznie.

Dochód z biegu BNP Paribas „Podaj Zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” zostanie w całości przekazany na potrzeby tej instytucji, która przeznaczy go na edukację społeczeństwa z zakresu psychopatologii i sposobów radzenia sobie z chorobą.

Jak dołączyć do sztafety?

Bieg wyruszy ze szczytu Kasprowego Wierchu ok. godziny 18.00 we wtorek, 4 czerwca. Pierwszy punkt, do którego będzie można się dołączyć, będzie znajdował się na rondzie Kuźnickim. Następnie sztafeta ruszy na północ, mijając po drodze Nowy Targ, Kraków, Radomsko, Zduńską Wolę, Łódź, Inowrocław, Solec Kujawski, Bydgoszcz, Trójmiasto, aż na Hel. Na trasie znajduje się ponad 100 punktów, na których można przyłączyć się dobiegu. Lista punktów i szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia www.podajzmiane.pl.

Podaj zmianę

Zapisy tylko do 2 czerwca

Zapisy do sztafety trwają tylko do niedzieli, 2 czerwca br. Aby się zarejestrować wystarczy wypełnić formularz na stronie www.podajzmiane.pl, wybierając przy tym punkt kontrolny na mapie i dystans 5 lub 10 kilometrów. Udział w wydarzeniu wiąże się z przekazaniem datku od 20 zł do 100 zł. Pod koniec wybranego dystansu darczyńcy otrzymają pamiątkowy medal, będący symbolem walki z depresją, gdyż cały dochód z biegu Bank BNP Paribas przeznaczy na działalność Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji. Sztafetę będzie można śledzić za pośrednictwem relacji live na stronie wydarzenia. Lista miejsc na każdy z etapów jest ograniczona.

Razem wybiegnijmy z depresji

Najnowsze badania pokazują, że bieganie i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko depresji oraz wspomagają jej leczenie. Dlatego Bank BNP Paribas zaprosił do udziału w sztafecie kilkunastu wyjątkowych lekkoatletów i pasjonatów biegania. Podejmą oni wyzwanie przebiegnięcia trasy przez całą Polskę z południa na północ w 96 godzin, by zwrócić uwagę Polaków na jakość leczenia depresji i postrzeganie tej choroby. Oto oni:

Patrycja Bereznowska

Ultramaratonka, rekordzistka świata w biegach 24- i 48-godzinnych, wielokrotna medalistka mistrzostw świata, mistrzostw Europy i mistrzostw Polski w biegach 24-godzinnych. Lubi różnorodność, dlatego startuje również w biegach trailowych, górskich, ulicznych, z przeszkodami (tzw. biegi OCR) oraz w biegach na schodach. Jej atuty to wyjątkowa odporność psychiczna oraz niesamowity zespół, który od lat towarzyszy jej na zawodach, pomagając osiągnąć rzeczy niemożliwe.

Adrianna Palka

Sportsmenka, która obecnie specjalizuje się w treningach personalnych oraz zajęciach biegowych. Studiowała w Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Tam też przekonała się, że sport to nie tylko zdobywanie kolejnych trofeów, lecz przede wszystkim pasja, którą warto dzielić się z innymi. Prowadzi bloga i promuje autorską metodę treningową – Train My Way. W tej masie zajęć znajduje też czas na wspieranie wielu akcji charytatywnych.

Damian Bąbol

Dla znajomych, przyjaciół i biegowych “świrusków” – po prostu Bombi. Uwielbia ludzi, wegetariańskie jedzenie, śmiać się, tańczyć i dzielić pozytywną energią z innymi. Od 12 lat jest dziennikarzem sportowym. Pracuje również jako prezenter, konferansjer i animator sportowy. W wolnych chwilach rozwija swoją drugą największą pasję – aktorstwo. Przebiegł cztery maratony: w Amsterdamie, Łodzi, Barcelonie i Nowym Jorku, gdzie ustanowił swój rekord życiowy (3:30:41).

Karina Terzoni

Dziennikarka Czwórki Polskiego Radia, która łączy pracę i pasję, prowadząc audycję Rozbiegani. Jej biegowych rozmów wysłuchacie także w podcaście 4 Zakres na portalu MagazynBieganie.pl. Po przejściu etapu “startuje we wszystkim i wszędzie po płaskim” ruszyła w stronę gór, gdzie póki co wybiera trasy do 30 km, ale nieśmiało myśli o dystansach ultra. Aktualnie biegnie po Koronę Gór Polski. Po dziennikarskich godzinach pracy prowadzi warsztaty z motywacji sportowej.

Piotr Cypryański

Przygodę z bieganiem rozpoczął w 2011 roku. Brał udział w największych maratonach na świecie, m.in. w Nowym Jorku, Chicago i Berlinie. Pobiegł na końcu świata, wygrywając bieg na 10 km na Hawajach. Cały czas szuka swojej optymalnej formy, a na co dzień zaraża innych pasją, dlatego zdecydował się na udział w projekcie Podaj zmianę.

Piotr Łobodziński

Pasjonat biegania, lekkoatleta i miłośnik sportu od najmłodszych lat. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach przełajowych, biegach górskich, duatlonie, orientacji sportowej czy biegach po schodach. Najbardziej utytułowany towerrunner globu. Dwukrotny mistrz świata oraz pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata. Zwyciężał dwa razy w Nowym Jorku na Emipre State Building oraz pięciokrotnie w Paryżu na wieży Eiffla. Czynny zawodnik, wciąż startujący w biegach ulicznych, na których legitymuje się takimi rekordami życiowymi jak 14:36 na 5 km oraz 30:36 na 10 km.

Rafał Dmowski

Swój pierwszy maraton przebiegł w 2012 roku w Warszawie z czasem 3:28:29. Postawił sobie za cel złamanie magicznej bariery trzech godzin w roku kolejnym. Zanim cel ten osiągnął, w 2019 roku, startował w maratonach w Wiedniu, Berlinie (trzykrotnie), Paryżu, Nicei, Sztokholmie, Amsterdamie (dwukrotnie). W końcu udało mu się zejść poniżej trzech godzin w Tokio, gdzie uzyskał czas 2:58:39. Jego kolejny cel to ukończenie sześciu największych maratonów na świecie.

Adam Draczyński

W swojej karierze 12-krotnie zdobywał medale mistrzostw Polski. Jest złotym medalistą Mistrzostw Europy Masters w Maratonie oraz brązowym Mistrzostw Świata Masters w Półmaratonie w Maladze. Uzyskał 10. czas w historii polskiego maratonu z wynikiem 2:10:49. Obecnie biegający trener.

Angelika Mach

Biegaczka długodystansowa, wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw Polski na różnych dystansach. Dwukrotna medalistka mistrzostw świata juniorów w biegach górskich, obecnie także trenerka biegania. Jej rekordy życiowe to 2:37:13 w maratonie oraz 1:15:20 w półmaratonie.

Natalia Tomasiak

Reprezentantka Polski w biegach górskich oraz skyrunningu, w którym została 4. zawodniczką mistrzostw świata w skyrunningu, a także zajęła 5. Miejsce w Pucharze Świata w skyrunning extreme. Na co dzień jest trenerką personalną, instruktorem narciarstwa, snowboardu oraz pilotem wycieczek, organizuje także obozy sportowe. Od 2016 jest zawodniczką Salomon Suunto Team Poland. Napisała dwie książki o tematyce sportowej: „Babskie Góry” oraz „Przez Polskie Góry – przewodnik biegacza”.

Marta Keller

Była zawodniczka specjalizująca się w biegach średnich. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Obecnie aktywna biegaczka oraz trenerka w klubie Warsaw Run Club. Wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas własnej kariery sportowej przekłada z powodzeniem na rozwój i sukcesy podopiecznych.

Marzena Cypryańska-Nezlek

Psycholog i pracownik badawczo-dydaktyczny na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Prowadzi badania w obszarze psychologii społecznej oraz psychologii pozytywnej. Od kilku lat prowadzi obserwacje wśród biegaczy, analizując zależności między aktywnością sportową a jakością życia. Biega, odkąd pamięta, choć prawdziwą przygodę z bieganiem rozpoczęła kilka lat temu, startując w maratonie w Nowym Jorku. Od tamtej pory „biegając po świecie”, łączy trzy swoje pasje: naukę, bieganie i podróże.

Edwin Zasada

Kiedyś był gruby, ale mu się znudziło, dlatego zamienił kanapę przed telewizorem na biegowe ścieżki i tak mu zostało. Od pięciu lat pokazuje, że jak się czegoś bardzo chce, to można to osiągnąć. Spotkacie go m.in. na stronie Zabij Grubasa.

Benjamin Kuciński

12. zawodnik igrzysk olimpijskich w Atenach w chodzie sportowym na dystansie 20 kilometrów. Obecnie pasjonat i popularyzator biegania. Łączy swoje pasje – podróże i sport, biorąc udział w zawodach na całym świecie.

Więcej informacji na www.podajzmiane.pl

 

mat.pras