Sky Tower Run: Anna Ficner i Piotr Łobodziński najlepsi w Polsce w biegu po schodach

W niedzielę, 26 maja odbyła się 6. edycja Sky Tower Run w randze Mistrzostw Polski w biegu po schodach. Jako pierwsza na 49. piętro wrocławskiego wysokościowca wyruszyła Joanna Jabłczyńska, za nią kaskadowo co 20 sekund kolejni zawodnicy. W sumie na metę dotarło 1 050 osób, ustanawiając frekwencyjny rekord imprezy. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się, niepokonany od kilku sezonów, Piotr Łobodziński. Tytuł mistrza kraju obronił już po raz piąty, pokonując 1 142 schody w zaledwie 4:58. Wśród pań triumfowała Anna Ficner z czasem 6:15.

Wrocławski Sky Tower po raz szósty był areną zmagań podczas Sky Tower Run, imprezy wyłaniającej najlepszych w Polsce zawodników w biegu po schodach. Chętnych by zmierzyć się z tym wyzwaniem było wielu, a do mety po pokonaniu 1 142 schodów dobiegło 1 050 osób, o 76 więcej niż przed rokiem.

Rywalizację rozpoczęła o godzinie 10:00 aktorka i pasjonatka sportów, Joanna Jabłczyńska.

Bieganie po schodach to jest bardzo specyficzny trening, to są zupełnie inne partie mięśni niż takie bieganie po asfalcie w mieście, musiałabym pewnie więcej po górach biegać a Mazowsze jest płaskie jak deska, więc tam nie za bardzo mam szanse ćwiczyć te partie mięśni które są potrzebne do biegania po schodach. Boję się trochę czy mi się w głowie nie zakręci – dzieliła się swoimi obawami przed startem.

Ostatecznie wyszło chyba nieźle, Jabłczyńska 49 pięter Sky Tower pokonała w czasie 10 minut i 50 sekund, zajmując 63 miejsce w stawce 243 zawodniczek.

Niespodzianki nie było

W ostatniej grupie wyruszyli najmocniejsi zawodnicy, walczący o tytuł mistrza Polski w biegu po schodach. W tej grupie biegł aktualny mistrz Polski i rekordzista trasy w Sky Tower – Piotr Łobodziński. Zwycięzca sprzed kilkunastu dni prestiżowego The Empire State Building Run-Up w Nowym Jorku ponownie okazał się najlepszy, zwyciężając w stolicy Dolnego Śląska po raz piąty. Łobodziński na mecie uzyskał czas 4:58, zaledwie o 6 sekund gorszy od własnego rekordu trasy. Podium MP dopełnili Paweł Ruszała (5:26) oraz Mateusz Marunowski (5:32).

Sky Tower Run 2019

Wśród pań triumfowała główna faworytka – Anna Ficner, która na 49. piętro wbiegła w czasie 6:15, wyprzedzając wielu mężczyzn i zajmując ostatecznie bardzo wysokie, 9. miejsce open. Druga na mecie z wynikiem 6:35 była Iwona Wicha, a na trzecim miejscu uplasowała się Magdalena Kozielska (6:47).

W ramach Sky Tower Run odbywały się również Mistrzostwa Polski Strażaków w biegu po schodach – pożarnicy wbiegali na 49 piętro w mundurze bojowym, czyli tzw. pełnym rynsztunku. Najlepszym biegaczem okazał się tu Damian Razmus z KP PSP Zgorzelec. Ciężki strój, kask, maska gazowa oraz butla tlenowa nie przeszkodziły strażakowi w pokonaniu wymagającej trasy w 9:56.

Sky Tower Run 2019

Najstarszy uczestnik Sky Tower Run miał 81 lat – pokonał on schody w czasie 10:14. Najwolniejszemu biegaczowi zajęło to 28:07. Przebieg rywalizacji komentowali: Bożydar Iwanow – dziennikarz telewizyjny oraz Grzegorz Pieczarka z Pro-Run Wrocław.

Gratuluję wszystkim uczestnikom. Ten dzień to była okazja nie tylko do składania życzeń naszym mamom, ale również wyjątkowej rywalizacji, której na co dzień nie sposób spotkać. Emocji nie brakowało – mówi Jacek Urbanowicz z Pro-Run Wrocław, organizującego wydarzenie.

Na dzień przed emocjonującym wyścigiem można było wziąć udział w wielkiej rozgrzewce – Sportowym Weekendzie z Gwiazdami. 25 maja Sky Tower gościł Natalię Rybarczyk – Akademicką Mistrzynię Świata w Taekwondo oraz Joannę Jabłczyńską – aktorkę i pasjonatkę zdrowego trybu życia. Zumba, porady, warsztaty, konkursy, wiele ciekawych wyzwań – to wszystko czekało na chętnych w Sky Tower. Najmłodsi wzięli udział w warsztatach kreatywnych oraz rozgrywkach z nagrodami. W obydwa dni, dla wszystkich uczestników wydarzenia, otwarta była strefa Chill Out.

Sky Tower Run 2019 – pełne wyniki

 

na podst. mat. pras