8. Bieg 10 km Szpot Swarzędz: Suzuki Celerio pojedzie do Annowa

W niedzielę na starcie 8. Biegu 10 km Szpot Swarzędz stanęło ponad 2 100 biegaczy i biegaczek z całego kraju oraz Etiopii, Kenii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Najszybszym zawodnikiem okazał się Getaye Fishea z Etiopii (30:21), a wśród pań triumfowała Monika Kaczmarek (35:21). Nagroda główna czyli Suzuki Celerio w tym roku pojedzie do Annowa koło Środy Wielkopolskiej. W ramach imprezy zorganizowano także III Olimpiadę Biegową Dzieci i i Młodzieży z udziałem 600 młodych sportowców, a także  Bieg Rodzinny oraz Bieg VIP-ów.

Płaska i szybka trasa pozwalająca poprawiać życiowe rekordy, mnóstwo kibiców wzdłuż trasy, gwarancja pięknej pogody oraz duża liczba nagród, z samochodem osobowym włącznie, rokrocznie przyciągają do Swarzędza spore grono biegaczy z całego kraju. W tym roku na starcie 8. Biegu 10 km Szpot Swarzędz stanęło ponad 2 100 zawodników, a w dotychczas zorganizowanych imprezach wzięło udział łącznie blisko 20 tysięcy uczestników.

Przeglądając listy startowe niezbyt trudno było nam w tym roku wskazać tak zwanych murowanych faworytów biegu – powiedział nam Marek Wajer rzecznik prasowy biegu. – Wielce prawdopodobnym było, iż o miejsca na podium  wśród mężczyzn powalczą Etiopczyk Getaye Fishea legitymujący się wynikiem 1:02:04 w półmaratonie, ubiegłoroczny zwycięzca swarzędzkiej 10-tki Pavlo Olijnyk z Ukrainy oraz Kenijczyk Boniface Wambua Nduva. Wśród pań natomiast faworytką była zwyciężczyni III Półmaraton Szpot Swarzędz Monika Kaczmarek z Łodzi. Nasze przewidywania okazały się w 100 procentach trafne – dodał.

Jako pierwszy na mecie zlokalizowanej na tartanowej bieżni  Stadionu Miejskiego w Swarzędzu zameldował się Getaye Fishea, który dystans 10 km pokonał w czasie 30:21. Drugie miejsce z wynikiem 30:49 zajął Pavlo Olijnyk, a na miejscu trzecim przybiegł Boniface Wambuda Nduwa z czasem 30:59. Najlepszym z Polaków okazał się olimpijczyk z Pekinu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami – Tomasz Szymkowiak z Wrześni, który z wynikiem 32:03 zajął szóste miejsce.

10 km Szpot

Najszybszą zawodniczką swarzędzkiej 10-tki okazała się Monika Kaczmarek (35:20), na drugim miejscu zameldowała się Karolina Górna (37:14), a na trzecim Oksana Okseniuk (38:24). Nie został pobity zatem rekord trasy biegu 10 km Szpot Swarzędz, który od 2012 roku wynosi 28:30 w kategorii mężczyzn i 33:35 w kategorii kobiet.

10 km Szpot

Na pewno przyczyniła się do tego bardzo wysoka temperatura wynosząca  ponad 25 stopni Celsjusza. Natomiast bliski pobicia był rekord uderzeń zlokalizowanego za linią mety „Dzwonu rekordzisty” co oznacza, że kilkaset osób ustanowiło w niedzielę w Swarzędzu nowe rekordy życiowe na dystansie 10 kilometrów.

Bieg 10 km Szpot Swarzędz to nie tylko tytułowa rywalizacja na dystansie 10 kilometrów. Imprezę poprzedziła zorganizowana w sobotę III Olimpiada Biegowa Dzieci i Młodzieży z udziałem 600 młodych sportowców. Niedzielne emocje rozpoczęły się od Bieg VIP-ów, w którym na dystansie 303 metrów rywalizowali parlamentarzyści, samorządowcy, znani sportowcy i szefowie lokalnych firm.

Szczególnym wydarzeniem był także start pierwszej edycji Biegu Rodzinnego, który jak zapewniają organizatorzy, wejdzie już na stale do programu imprezy i będzie rozgrywany jako swoisty przedbieg w kolejnych edycjach swarzędzkiej „dychy”.

10 km Szpot

Bardzo dużym zainteresowaniem  uczestników dwudniowego  festynu biegowego cieszyły się liczne propozycje przygotowane w ramach programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego „Postaw na życie bez uzależnień”. Podobnie było z wieloma atrakcjami dla najmłodszych, bowiem swarzędzkie biegi odbywały się w tym roku 1 i 2 czerwca, a zatem w Międzynarodowy Dzień Dziecka .

W losowaniu nagrody głównej – samochodu Suzuki Celerio – w tym roku szczęście uśmiechnęło się do Katarzyny Staszewskiej z  miejscowości Annowo koło Środy Wielkopolskiej, która biegła z numerem startowym 661. To właśnie ta zawodniczka niebawem wyjedzie z salonu marki Suzuki firmy Szpot nowiutkim Suzuki Celerio. Łącznie na podium po odbiór nagród zaproszonych zostało niemal 200 biegaczek i biegaczy.

10 km Szpot

Natomiast  przeprowadzona po biegu tradycyjna aukcja na rzecz wsparcia dalszego leczenia walczącej od ponad 7 lat z nowotworem złośliwym 11-letniej Nikoli Kubiak ze Swarzędza, przyniosła wraz z licytacją numeru startowego 1 kwotę 5 930 złotych. Pieniądze te w całości trafią  do Fundacji  „Zdążyć z pomocą”, której podopieczną jest Nikola.

Pełne wyniki 8. Bieg 10 km Szpot Swarzędz

 

na podst. mat.pras

Fot. Jerzy Kot / Aldona Młynarczak