W Garwolinie pobiegli przeciw przemocy

W niedzielę w Garwolinie odbyła się X jubileuszowa edycja dobroczynnego biegu „AVON Kontra Przemoc – Biegnij w Garwolinie”, organizowanego przez Stowarzyszenie Truchtacz.pl, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz lokalną fabrykę AVON Operations Polska. Ponad 700 zawodników, na czele z aktorką Joanną Jabłczyńską, przebiegło ulicami miasta, aby wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy domowej. Dochód ze sprzedaży pakietów startowych został przekazany na działania Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. 

Dziękujemy za wspólne 10 lat!

Bieg „AVON Kontra Przemoc – Biegnij w Garwolinie” od 2010 roku odbywa się podczas Dni Garwolina, organizowanych przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miasto Garwolin. Nie jest jednak tylko wydarzeniem lokalnym, lecz przyciąga biegaczy z całej Polski, a nawet z zagranicy.

Zdaniem organizatorów to zasługa jego szczytnego celu. Od 10 lat jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej AVON Kontra Przemoc, organizowanej w 50 krajach na całym świecie, której misją jest wsparcie osób dotkniętych problemem przemocy w rodzinie. Środki zebrane dzięki sprzedaży gadżetów dołączonych do pakietów startowych oraz cały dochód ze sprzedaży produktów AVON podczas eventu trafi do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ.

Wczoraj zawodnicy mogli nie tylko okazać wsparcie idei biegu, ale też poświęcić się zabawie i spędzić czas z rodziną. Na festynie mieli okazję przede wszystkim odwiedzić liczne stoiska tematyczne, obejrzeć występy na scenie garwolińskiego amfiteatru oraz pochód barwnego korowodu. A dla tych, którzy zostali do końca, organizatorzy przygotowali coś specjalnego – koncert zespołu Wilki i nocny pokaz laserów.

Co roku zbieramy liczne pochwały od zawodników, którzy uwielbiają przyjeżdżać do Garwolina ze względu na integrującą atmosferę, która panuje na trasie. Liczę, że z każdym rokiem zawodników biorących udział w biegu „AVON Kontra Przemoc – Biegnij w Garwolinie” będzie coraz więcej. Już teraz cieszę się na następną edycję – mówi Michał Kopik, Dyrektor Biegu i Prezes Stowarzyszenia Truchtacz.pl.

bieg w Garwolinie

– Widok setek zawodników startujących z mostu na rzece Wildze zawsze wywołuje ogromną radość i dumę. Szczególnie, że wśród nich rozpoznaję liczne twarze naszych pracowników, którzy od samego początku aktywnie wspierają bieg i angażują się w kampanię AVON Kontra Przemoc. Tegoroczna edycja była nieco ekstremalna, ponieważ świeciło prażące słońce, a mimo to frekwencja nas nie zawiodła. Każdy chciał na swój sposób pomóc i powiedzieć „nie” przemocy. Dziesiąta edycja, nie ukrywam, była dla nas wyjątkowa i cieszę się, że wszystko się udało – mówi Arkadiusz Żotkiewicz, Dyrektor Finansowy fabryki Avon Operations Polska.

W tym biegu wygrywa każdy

Zawodnicy, mimo dojmującego upału, dzielnie stawili czoła głównej trasie biegu na dystansie 10 kilometrów, a ich zmaganiom gorąco dopingowali licznie zgromadzeni widzowie. Mniej zaawansowani biegacze mieli natomiast możliwość pobiec na 2 kilometry w tzw. Biegu Rodzinnym. Tegoroczne zawody łącznie ukończyło 723 zawodników, a każdy z nich został nagrodzony pamiątkowym medalem. Najlepsza wśród kobiet na 10 kilometrów w kategorii Open okazała się Caroline Jebet Korir, która wbiegła na metę z czasem 35:09, a wśród mężczyzn – Mykola Iukhymchuk (30:51).Wszystkie wyniki dostępne są na stronie: www.wyniki.datasport.pl

Gościem Specjalnym tegorocznego biegu była aktorka Joanna Jabłczyńska, która pobiegła na dystansie 10 kilometrów.

To było fantastyczne przeżycie! Mimo upału, który utrudniał rywalizację, zawodnicy byli ciągle uśmiechnięci. Muszę też pochwalić Organizatorów, którzy w odpowiedzi na trudne warunki pogodowe, przygotowali liczne kurtyny wodne i poidełka, oraz zadbali o wzmożoną pomoc medyczną. Bieganie przy tylu stopniach niestety jest wycieńczające, ale naprawdę było warto! Chyba wszystkim siły dodawał wspólny cel, bo przecież „AVON Kontra Przemoc” to bieg w naprawdę słusznej sprawie. Zachwyciła mnie też frekwencja kobiet! Wydaje mi się, że nie miałam jeszcze okazji biec w tak licznym kobiecym gronie. Oby częściej! – mówi ze śmiechem Joanna Jabłczyńska.

mat.pras