Garmin i naukowcy z Danii chcą ustalić główne przyczyny kontuzji biegaczy

Garmin i grupa RUNSAFE z Uniwersytetu w Aarhus w Danii rozpoczęły realizację wspólnego projektu badawczego. Jego celem jest zgromadzenie danych, które mają pomóc lepiej zrozumieć główne przyczyny kontuzji wśród biegaczy. Długofalowo autorzy projektu chcą stworzyć strategię ich zapobiegania poprzez dostarczanie biegaczom odpowiednich wskazówek w czasie realizacji planu treningowego.

– Jesteśmy podekscytowani współpracą z RUNSFAE, która pomoże nam zrozumieć, dlaczego dochodzi do kontuzji i czy są lepsze sposoby na ich zapobieganie. Bieganie to nasza pasja. Wiemy, że zdrowie, to kluczowa kwestia dla biegaczy na każdym poziomie. Badanie dam nam wgląd w to jak trzymanie się pewnego bezpiecznego harmonogramu treningów i startów wpływa na zdrowie. W tym obszarze brakuje danych zebranych na naprawdę dużą skalę – komentuje Andy Silver, senior product manager Garmin.

– Przez dziesięciolecia naukowcy starali się zrozumieć, dlaczego dochodzi do kontuzji. Ograniczeniem był brak tego, co nazwalibyśmy Big Data. Pewne kwestie nie zostały zbadane, a inne zostały przeanalizowane w izolacji od pozostałych. Na to, że dochodzi do kontuzji składa się jednak wiele czynników. Dlatego możliwość zebrania danych na dużą skalę, którą daje nam współpraca z marką Garmin, pozwoli przeprowadzić dogłębną i zaawansowaną analizę. Mamy nadzieję, że współpraca utoruje drogę ku lepszemu zapobieganiu urazom związanym z bieganiem – przynosząc korzyści miłośnikom biegania na całym świecie – tłumaczy Rasmus Østergaard Nielsen, kierownik badań prowadzonych przez Uniwersytet w Aarhus.

Badanie Garmin-RUNSAFE Running Health potrwa do 31 grudnia 2020 roku i jest otwarte dla wszystkich biegaczy, niezależnie od tego jak często, szybko lub daleko biegają. Uczestnicy mogą biegać według własnego planu treningowego i zrezygnować w dowolnym momencie.

Aby dowiedzieć się więcej lub wziąć udział w badaniu kliknij tutaj.

Źródło: Garmin