„Razem dla Wilka”. Trwa zbiórka pieniędzy na protezę sportową dla biegacza, który stracił nogę w wypadku

W ubiegły poniedziałek w Warszawie w wypadku motocyklowym uczestniczył Sylwester Wilk, jeden z czołowych biegaczy przeszkodowych w Polsce. W jego wyniku sportowiec stracił prawą nogę. Szybko zareagowali bliscy, przyjaciele i biegacze OCR organizując akcję pomocy pod nazwą „Razem dla Wilka”. W serwisie zrzutka.pl trwa zbiórka środków na rehabilitację i protezę sportową. W ciągu dwóch dni na jej konto trafiło już ponad 45 tysięcy złotych.

Do wypadku doszło w Warszawie na ulicy Tamka w okolicy Centrum Nauki Kopernik.

– Jadąc w dół zobaczyłem samochód parkujący równolegle po prawej stronie. Była to trzypasmowa droga jednokierunkowa, więc dla bezpieczeństwa zjechałem na lewy pas oddalając się od potencjalnego zagrożenia. Niestety, gdy byłem już dość blisko, samochód odbił nagle w lewo i w ułamku sekundy zmienił pas ustawiając się prostopadle do kierunku jazdy. Nie było gdzie uciekać – opisał przebieg zdarzenia Sylwester Wilk w mediach społecznościowych.

W wyniku wypadku sportowiec stracił prawą nogę, którą lekarze zmuszeni byli amputować przed kolanem. Wilk doznał również urazu łokcia, który pękł od uderzenia w asfalt.

– Plus jest taki, że żyję. Mimo wszystko nie poddaję się i zamierzam dalej walczyć o swoje – zapowiedział.

„Razem dla Wilka”

Tuż po wypadku szybko zorganizowali się bliscy, przyjaciele i biegacze ze środowiska OCR. Na Facebooku powstała grupa „Razem dla Wilka”, do której obecnie należy już prawie 700 osób. Jej członkowie dzielą się wiedzą, doświadczeniem i kontaktami w temacie pomocy osobom po amputacjach i wymagających protez.

Pojawia się wiele pomysłów na pomoc zawodnikowi, m.in. ze strony zawodników OCR i trenerów. Zamierzają organizować otwarte zajęcia i przekazywać dochód na rzecz kolegi.

Jednym z działań bliskich i przyjaciół Sylwestra Wilka było zorganizowanie zbiórki środków na pokrycie kosztów jego leczenia.

– Pomimo straty, Sylwek nie poddaje się, już planuje kolejne treningi, starty i wygrane. Aby mu w tym pomóc organizujemy zbiórkę. Jej celem jest pokrycie kosztów rehabilitacji oraz zakupu protezy sportowej, która umożliwi mu powrót na bieżnię. Obecnie szacujemy, że będzie to koszt rzędu 80 tysięcy złotych. Wierzymy, że to nie jest koniec jego kariery sportowej i że jeszcze nie raz stanie na podium – zaznaczyli.

W ciągu dwóch dni od uruchomienia zbiórki na jej konto trafiło ponad 45 tysiące złotych, a link do akcji został udostępniony w sieci już ponad 1,5 tysiąca razy. Pieniądze cały czas można wpłacać na stronie www.razemdlawilka.pl

Urodzony sportowiec

Sylwester Wilk jest związany ze sportem od najmłodszych lat. Był Mistrzem Polski młodzików na 800 metrów, z sukcesami startował w biegach OCR, m.in. wielokrotnie zwyciężał w biegu Runmageddon, stawał również na podium Biegu Katorżnika.

Na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Biegach Przeszkodowych, które odbyły się w Gdyni zdobył brązowy medal w kategorii wiekowej 18-24.

Na co dzień Wilk jest trenerem personalnym oraz trenerem Runmageddon. Dzięki temu pomaga wielu ludziom zmienić swoje codzienne życie, startować w biegach z przeszkodami i realizować się sportowo w obranych przez nich celach.

red