Dobre występy Polaków na Mistrzostwach Europy Skyrunning

W minioną sobotę w ramach La Veia Sky Race we włoskich Alpach obyła się druga odsłona Mistrzostw Europy Skyrunning. Na tle najlepszych skyrunnerów w Europie dobrze zaprezentowali się Polacy. Krzysztof Bodurka był dwunasty na dystansie Sky, a najmłodszy z naszych reprezentantów, 20 letni Marcin Kubica, dotarł na metę z dwudziestym trzecim wynikiem. Na dystansie Vertical Mirosława Witowska zajęła dwudzieste czwarte miejsce.

Zmagania w położonej w Alpach Pienińskich miejscowości Bognanco rozpoczęły się w czwartek od biegu Vertical, gdzie rywalizowano na dystansie 3,4 km, a do pokonania był0 1100 metrów w pionie.

Wystartowało 137 zawodników z 20 krajów, a biegacze finiszowali na wysokości 1765 m. n.p.m. Złote medale wywalczyli Włoch Nadir Maguet i Francuzka Christel Dewalle. W tym biegu Mirosława Witowska wywalczyła dwudzieste czwarte miejsce.

W sobotę rywalizowano na dystansie Sky. Do pokonania było 31 km/+2600,.a na starcie pojawiło się 166 sportowców reprezentujących 22 kraje. Na bardzo wymagającej trasie zwycięzcami i złotymi medalistami został Hiszpan Jan Margarit i Denisa Dragomir z Rumunii. Margarit prowadził wyścig mężczyzn od początku do końca i pobił rekord trasy 2:53:57.

Wśród kobiet najszybsza Denisa Dragomira również przybiegła na metę z rekordowym czasem 3:23:30.

W tym roku Federacja Skyrunning zdecydowała się podzielić mistrzostwa na dwa wydarzenia, oba we włoskich Alpach.

Przed tygodniem jako pierwsi do rywalizacji przystąpili zawodnicy na dystansie ultra, gdzie w ramach Maga Ultra Skymarathon zmierzyli się z 53 kilometrową trasą i ponad 5 tysiącami metrów przewyższeń.  Natalia Tomasiak była szósta, a podium tradycyjnie podzieliły między siebie Hiszpanie i Włosi.

Ogółem w Mistrzostwach Europy wzięło udział 480 sportowców z 24 krajów.

Tekst: Przemek Ząbecki