Druga kolejka CITY TRAIL rozpoczęta!

Wrocław z emocjonującym finiszem i trzema wynikami poniżej 15 minut na 5 km, Katowice z rekordową frekwencją, Łódź w bardzo przyjemnych warunkach – tak wyglądał pierwszy weekend drugiej kolejki cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w edycji 2019/2020.

Wrocław

Takie rzeczy tylko we Wrocławiu! Trójka najszybszych zawodników wbiegła na metę w odstępie 2 sekund, a rezultat zwycięzcy – Szymona Dorożyńskiego – na 5-kilometrowej trasie to 14:56. Z takim samym czasem na metę wbiegł Dariusz Boratyński. Trzecie miejsce zajął startujący we Wrocławiu gościnnie Aleksander Wiącek z Kołbieli.

Dorożyński i Boratyński zacięcie rywalizują na trasie CITY TRAIL we Wrocławiu od poprzedniej edycji, czego efektem są znakomite rezultaty – sobotni bieg jest czwartym z rzędu, podczas którego zwycięzca osiąga czas poniżej 15 minut, a pierwszym z trzema wynikami poniżej tej granicy czasowej. Warto dodać, że wspomniany trzeci zawodnik sobotniej rywalizacji – Aleksander Wiącek – to członek kadry Polski juniorów.

Przechodząc do informacji o kobietach, zwyciężczynią biegu została Emilia Mikszuta – również zawodniczka kadry Polski juniorów. Ciekawostką jest, że kilka lata temu Emilia startowała w biegach dla dzieci i młodzieży organizowanych przy okazji CITY TRAIL – w Trójmieście.

Wynik najszybszej zawodniczki sobotniej rywalizacji we wrocławskim Lesie Osobowickim – 17:26 – to kobiecy rekord trasy (poprzedni był uzyskany podczas letniej edycji cyklu przez Dominikę Napieraj i wynosił 17:30). Drugie miejsce zajęła Weronika Lewna – także członkini kadry narodowej juniorów. Jej wynik to 17:38. Trzecie miejsce wywalczyła Małgorzata Zieleń – czas 18:11.

Skąd obecność młodych lekkoatletów biegających z orzełkiem na piersi na wrocławskim CITY TRAIL?

– Jesteśmy w drodze na zgrupowanie w Jakuszycach, gdzie będziemy przygotowywać się do przełajowych mistrzostw Polski. Jestem zadowolony z dzisiejszych rezultatów zawodniczek i zawodników. Ten start daje mi informacje na temat ich aktualnej dyspozycji, dzięki czemu wiem, z jakiego miejsca startujemy z przygotowaniami – mówi Krzysztof Szałach, trener kadrowiczów. – Biegi przełajowe to bardzo dobry bodziec treningowy. Zawsze powtarzam, że nawet najgorszy start jest najlepszym treningiem, dlatego jestem przekonany do tej formy budowania dyspozycji w okresie jesienno-zimowym – tłumaczy.

Linię mety minęło 440 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży, które są nieodłączną częścią cyklu wzięło udział blisko 200 młodych sportowców.

Kolejny bieg we Wrocławiu jest zaplanowany na 7 grudnia, a następne: 4 stycznia, 25 stycznia i 14 marca. Zawody odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami Lasu Osobowickiego. Start, meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane w pobliżu boiska leśnego.

Katowice

Listopadowa odsłona przełajowego CITY TRAIL w Katowicach przyciągnęła niemal 700 uczestników – 517 dorosłych i blisko 180 dzieci. To rekordowa frekwencja, choć biorąc pod uwagę tylko bieg główny na dystansie 5 km, w poprzednich sezonach na katowickiej trasie na Giszowcu biegało już kilkadziesiąt osób więcej.

Najszybszy z zawodników niedzielnego biegu – Oliwier Mutwil – uzyskał wynik 16:24. Drugie miejsce zajął Damian Drożdż (16:34), a trzeci był Piotr Pałka (16:37). Najlepsza z kobiet – Sylwia Ślęzak potrzebowała na pokonanie 5 -kilometrowej pętli 19 minut i 4 sekund. Drugie miejsce wywalczyła Barbara Żakowiecka-Hennion (20:07), a trzecią lokatę zajęła Agnieszka Gortel-Maciuk (20:19).

CITY TRAIL to nie tylko możliwość sprawdzenia się na przełajowej trasie, ale także rywalizacja drużynowa. W skali całego cyklu zgłoszonych jest blisko 350 zespołów. W końcowej klasyfikacji będą liczyć się te z nich, które będą miały co najmniej 4 sklasyfikowanych członków. Warunkiem udziału w rywalizacji zespołowej jest obecność w teamie minimum jednej kobiety.

– Takie starty w drużynie to dla nas dodatkowa motywacja. Jesteśmy w tych zawodach jednością, liczymy na siebie nawzajem, będąc na trasie myślimy o tym, że walczymy nie tylko o cenne sekundy dla siebie, ale także o punkty dla zespołu. To dla nas pierwszy sezon z CITY TRAIL i na pewno damy z siebie wszystko – mówił po biegu w Katowicach Marcin Franek z zespołu Cieszynioki.

Kolejny bieg w Katowicach jest zaplanowany na 8 grudnia, a następne: 5 stycznia, 16 lutego, 15 marca. Zawody odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami nad stawami Janina i Barbara (Giszowiec). Start, meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu ośrodka „Rybaczówka”.

Łódź

W niedzielę w Łodzi słońce zachęcało do wyjścia z domu i aktywnego spędzenia przedpołudnia. Biegową formę aktywności wybrało 400 uczestników biegu głównego CITY TRAIL na dystansie 5 km oraz niemal 240 dzieci, które wystartowały w CITY TRAIL Junior!

Zwycięstwo w zawodach odniósł Patryk Stypułkowski. Jego wynik to 15:49. Drugie miejsce zajął Maciej Budziński (15:52), a trzeci był Wojciech Kopeć (15:57). Najlepsza z zawodniczek– Monika Kaczmarek uzyskała czas 18:01. Drugie miejsce zajęła Magdalena Ciołak (19:14), a trzecią lokatę wywalczyła Milena Gierach (19:25).

Nieodłączną częścią imprezy są zawody dziecięco-młodzieżowe, które cieszą się coraz większą popularnością.

– Dzieciaki są w CITY TRAIL zakochane. Nie trzeba ich w żaden sposób namawiać do udziału w tych zawodach, same dopytują o możliwość startowania. Dzisiaj przywieźliśmy ponad 50 dzieci, a z rodzicami było nas ponad 60! Liczymy, że na następny bieg uda nam się przyjechać w jeszcze większym gronie. Po raz pierwszy byliśmy tutaj – w Łodzi w 2016 roku. Była nas wtedy piątka – ja i cztery zawodniczki, które serdecznie pozdrawiam. Z biegiem czasu zawody tak bardzo się spodobały, że teraz to już tradycja w naszej szkole, że raz w miesiącu, w niedzielę przyjeżdżamy na łódzkie zawody. A w listopadzie mamy aż dwa starty, bo za tydzień widzimy się na CITY TRAIL w Warszawie podczas Biegu Niepodległości – podkreślał po biegu Łukasz Kaźmierczak, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Bratoszewicach.

Kolejny bieg w Parku Baden-Powella jest zaplanowany na 8 grudnia, a następne na: 5 stycznia, 2 lutego i 8 marca. Zawody w Łodzi odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami Parków Baden-Powella i 3 Maja. Start, meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu Motodromu (Park Baden-Powella). Współorganizatorem biegów w Łodzi jest firma InesSport.

Na cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden składa się sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji (poza Wrocławiem, Katowicami i Łodzią są to: Bydgoszcz, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Warszawa).

W najbliższy weekend – 9-10 listopada odbędą się dwie szczególne imprezy – CITY TRAIL Biegi Niepodległości w Warszawie i Lublinie.

mat pras.