Cracovia Maraton na podium rankingu najlepszych maratonów na świecie

Cracovia Maraton zajął trzecie miejsce w rankingu najlepszych biegów maratońskich na świecie stworzonym przez brytyjski serwis internetowy The Sole Supplier. Więcej punktów od polskiego biegu zdobył tylko Vienna City Marathon i otwierający zestawienie Haspa Marathon Hamburg.

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę średnią uzyskanych czasów, ilość punktów medycznych i toalet usytuowanych na trasie, wysokość opłat startowych, jakość lokalnego zakwaterowania oraz czynniki środowiskowe takie jak jakość powietrza, wysokość temperatury, skalę opadów w dniu zawodów oraz wysokość geograficzną.

Do analizy przyjęli 81 maratonów, które zostały wyłonione spośród wszystkich 476 biegów odbywających się w 2019 roku na trasach posiadających certyfikat IAAF Road Race Label.

Jak na maraton to do Krakowa

Zwycięzca rankingu Haspa Marathon Hamburg osiągnął 7,57 punktów na 10 możliwych dzięki niskiej opłacie startowej (66 euro) i sprzyjającej wysokości (8 metrów n.p.m.). Poza tym wzdłuż trasy tego maratonu ustawiono 42 toalety, a w dniu zawodów temperatura powietrza wynosiła 12,3 stopnia Celsjusza.

Na drugim miejscu znalazł się Vienna City Marathon, któremu autorzy rankingu przyznali 7,45 punktów. Komplet 10 oczek za liczbę toalet (43), 8,32 za warunki pogodowe, poza tym wiedeński maraton to piąty najszybszy bieg na dystansie 42,195km na świecie ze średnią wyników 4:00:01.

Na podium rankingu najlepszych maratonów The Sole Supplier uplasował się Cracovia Maraton, który zgromadził 7,02 punktów. W czołowej piątce biegów znalazł się jeszcze litewski Danske Bank Vilnius Marathon oraz rumuński Wizz Air Cluj Marathon.

Co ciekawe w tym zestawieniu prestiżowe biegi Abbott World Marathon Majors zajęły dość odległe lokaty. London Marathon dopiero 11. miejsce, maraton berliński był 22. Chicago Marathon 49., a trzy oczka niżej w rankingu sklasyfikowany został maraton w Nowym Jorku.

Azjatyckie maratony na dnie rankingu

Ranking pokazuje również, które maratony należy omijać szerokim łukiem. Okazuje się, że najmniej punktów zgromadziły głównie imprezy odbywające się w Azji.

Najgorszym biegiem w zestawieniu okazał się Standard Chartered Kuala Lumpur Marathon, który uzyskał zaledwie 3,69 punktów na 10 możliwych. Taki rezultat to wypadkowa słabej jakości powietrza, wysokiej temperatury (32,5 stopnia Celsjusza), kiepskiego zabezpieczenia medycznego imprezy oraz słabej bazy noclegowej dla uczestników. Równie niskie wyniki w rankingu osiągnęły biegi w Delhi, Singapurze, Nairobi i Ho Chi Minh.

Po rekordy do Danii, w Azji raczej szybko nie pobiegniesz

Biegacze, którzy poszukują trasy na maratoński rekord życiowy powinni rozważyć start w H C Andersen Marathon w duńskim Odense. To bieg, który legitymuje się najlepszym średnim czasem ukończenia biegu 3:51:22.

Niewiele gorszy wynik – 3:51:33 uzyskał Swiss City Marathon w Lucernie (Szwajcaria) oraz kolejne w rankingu biegi w Antwerpii (Belgia), Grazu (Austria) oraz w Wiedniu. Z zebranych danych wynika, że wszystkie te biegi wyróżnia m.in. wysoka jakość powietrza i niskie temperatury w dniu zawodów.

Raport wskazuje, że najwolniejsze maratony organizowane są w Azji.  Najgorzej pod tym względem wypadł bieg w Kuala Lumpur ze średnią czasów 5:41:47, kolejny był BDMS Bangkok Marathon w Tajlandii (5:21:18) następnie Angkor Empire Marathon w Kambodży (5:13:28).

Pierwszą piątkę najwolniejszych maratonów zamyka Skechers Performance Chennai Marathon w Indiach (5:11:27).

Tu się oddycha!

Mimo, że Kraków, zwłaszcza w porze zimowej, nie kojarzy się z czystym powietrzem, to Cracovia Maraton w rankingu The Sole Supplier wypadł pod tym względem zaskakująco dobrze.

Polski bieg z 5 punktami został sklasyfikowany na trzecim miejscu. Taki sam rezultat osiągnął maraton w Edynburgu w Szkocji. Lepszym powietrzem pochwalić może się tylko maraton w Odense (2 punkty).

W przypadku tej klasyfikacji im mniej punktów otrzymał bieg, tym lepiej. Czołowe 10 maratonów w rankingu osiągało wyniki poniżej 15 oczek.

Dlatego lepiej sobie nie wyobrażać, jakiej jakości musiało być powietrze podczas IDBI Federal Life Insurance New Delhi Marathon w Indiach, który zgromadził aż 152… punkty.

Równie kiepskie warunki panowały podczas maratonów w Kuala Lumpur, Singapurze i Ho Chi Minh, które uzyskały w rankingu powyżej 100 oczek.

Źródło: thesolesupplier.co.uk