W Białymstoku podsumowali biegowy rok

Fundacja Białystok Biega podsumowała ostatnie 12 miesięcy. – To był dla nas bardzo dobry rok. Nie zapowiadał się taki, ale należy oceniać, jak się kończy, a nie jak zaczyna – mówi Grzegorz Kuczyński, szef fundacji.

Coraz więcej biegaczy w Białymstoku

W 2019 roku Fundacja Białystok Biega zorganizowała siedem imprez – PKO Białystok Półmaraton, Białystok Biega, Electrum Ekiden, Hero Run, Hero Run Kids, Biegnę dla Niepodległej oraz Bieg Pamięci Sybiru.

Ogółem we wszystkich biegach wzięło udział 16 809 osób, czyli ponad 3,3 tysiąca więcej niż rok wcześniej.

Nieustannie rośnie frekwencja na flagowej imprezie fundacji, czyli PKO Białystok Półmaratonie. Do mety biegu zaliczanego do prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów w 2019 roku dotarło 3294 uczestników.

Pod względem frekwencji to największa impreza biegowa we wschodniej Polsce.  Przyszłoroczna edycja półmaratonu odbędzie się 10 maja.

– Dziękuję władzom miasta i województwa podlaskiego za nieocenioną pomoc i wsparcie. Prawda jest taka, że bez tych instytucji nie moglibyśmy nic zrobić. Wsparcie kluczowych instytucji dodaje skrzydeł i pozwala robić jeszcze więcej dla Białegostoku i całego województwa – podkreśla Grzegorz Kuczyński, szef Fundacji Białystok Biega.

Jak one biegają!

W minionym roku w Białymstoku dynamicznie rozwijały się biegi dziecięce. Do mety Junior City Run, Electrum Ekiden Mini, Hero Run Kids i HomeSchool Run dotarło łącznie 5764 najmłodszych adeptów biegania.

–  To bardzo duży wzrost i niezmiernie mnie to cieszy. Pokazuje, że potrafimy zachęcić dzieciaki do ruchu, do aktywności. Powtarzałem to wiele razy – pozwólmy się dzieciom cieszyć sportem, rywalizację zostawmy na trochę później, a efekty się pojawią – mówi prezes Fundacji Białystok Biega.

Wpływ na wysoką frekwencję na biegach dziecięcych w Białymstoku ma projekt „Super Biegacz”, który powstał specjalnie z myślą o najmłodszych fanach aktywności sportowych.

Zabawa polega na zbieraniu naklejek do specjalnej książeczki. Nalepki przyznawane są dzieciom w zamian za udział w biegach organizowanych przez Fundację Białystok Biega. Najmłodsi, którzy zgromadzili minimum trzy naklejki otrzymywali medal Super Biegacza.

– Takie wyróżnienie w 2019 roku odebrało prawie 700 młodych biegaczy. Dla porównania, rok wcześniej Super Biegaczy było około 400 – informuje Kuczyński.

Biegacze mają wielkie serca

Nieodłączną częścią biegów organizowanych przez białostocką fundację są akcje charytatywne. W 2019 roku biegacze zbierali fundusze m.in. na rzecz Stowarzyszenia Jasny Cel, które wspiera dzieci z porażeniem mózgowym.

Poza tym przy współpracy z Fundacją Spartanie Dzieciom na białostockich Plantach stanęła huśtawka dla niepełnosprawnych dzieci.

– W 2019 zebraliśmy i przekazaliśmy na cele charytatywne kwotę 64 848 złotych. To oczywiście zasługa biegaczy, którzy po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca – kończy Grzegorz Kuczyński.

md

fot. Krzysztof Karpiński