Malina śrubuje rekord CITY TRAIL w Katowicach

Piąty bieg CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden Katowice, który odbył się w niedzielę był popisem Dawida Maliny. 28-letni zawodnik z Rybnika nie miał sobie równych – na mecie 5-kilometrowej trasy zameldował się z czasem 15:33 – o sekundę poprawiając własny rekord trasy. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Sylwia Ślęzak, której do kobiecego rekordu trasy zabrakło zaledwie 3 sekund. 

Zaskoczony rekordzista

Dawid Malina doskonale zna trasę CITY TRAIL w Katowicach. Jest zwycięzcą klasyfikacji generalnej 2017/2018. W trwającym sezonie wziął udział tylko w dwóch biegach, więc nie będzie klasyfikowany (w generalce liczą się cztery biegi). Nie zmienia to faktu, że dzisiejszy bieg bardzo ucieszył multimedalistę mistrzostw Polski.

Jestem bardzo zadowolony, ale też zdziwiony. Aktualnie realizuję taki trening, że raczej nie powinienem tutaj tak szybko biegać, więc ciekaw jestem, co będzie, kiedy włączę do planu tempowe jednostki – mówił tuż po biegu Dawid Malina. – Od początku biegłem sam, do 2. kilometra czułem się tak dobrze, że pomyślałem: „A co mi szkodzi, spróbuję biec na rekord trasy”. Za miesiąc mnie niestety nie będzie, ale polecam ten cykl nawet osobom, które nie startują regularnie i tak, jak ja wiedzą, że nie będą sklasyfikowane. Taki start treningowy to dobry sprawdzian formy. U mnie póki co jest znakomicie – dodał.

Drugie miejsce zajął dzisiaj Piotr Pałka (czas 16:03), a trzeci był Piotr Mrachacz (16:13). W klasyfikacji generalnej wygraną zapewnił sobie już w styczniu nieobecny tym razem Oliwier Mutwil.

Hattrick Ślęzak

Wśród kobiet zwycięstwo odniosła dzisiaj Sylwia Ślęzak, która tym samym przybliżyła się do sukcesu w generalce – ma bowiem na koncie już trzy wygrane. Jej dzisiejszy wynik to 17:37.

– Jestem w dosyć ciekawym treningu, robię dużą objętość – około 100 km tygodniowo, ale wiedziałam, że dzisiejszy bieg będzie szybki, bo taki był plan. Jestem jak najbardziej zadowolona, tym bardziej, że momentami było ślisko, a poza tym wietrznie. Od samego początku było dzisiaj mocno. Zawsze mam kogo się „załapać” na trasie, chociaż przy takim tempie są to zazwyczaj mężczyźni, ale nie przeszkadza mi to – podsumowała najszybsza z kobiet. – Moje najbliższe plany startowe to Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, które odbędą się pod koniec marca, a miesiąc później 10 000 m na stadionie – również krajowe mistrzostwa – wymieniła.

Drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Gortel-Maciuk (wynik 18:48). Jako trzecia na metę wbiegła Joanna Griman (czas 19:07).

Linię mety biegu głównego minęło 365 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 114 młodych sportowców. Były to jedyne zawody w ramach cyklu organizowane w miniony weekend. Kolejne biegi są zaplanowane na 22 lutego w Poznaniu oraz 23 lutego w Bydgoszczy i Szczecinie.

Biegi CITY TRAIL Katowice są poprowadzone na pętli nad stawami Janina i Barbara na Giszowcu. Meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane przy ośrodku „Rybaczówka”. Szóste – ostatnie zawody edycji 2019/2020 odbędą się 15 marca. Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane 25 marca.

Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden ma formułę ogólnopolską. Poza Katowicami zawody są organizowane w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. W trakcie sześciu jesienno-zimowych miesięcy odbędzie się łącznie sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej lokalizacji.

mat pras.

fot. Mateusz Stodolski