Niemożliwe nie istnieje. Paweł Żuk już na mecie biegu na dystansie…5 tysięcy kilometrów

Paweł Żuk dotarł wczoraj w Atenach do mety biegu na morderczym dystansie 5000 km. Jest pierwszym Polakiem, który zdołał pokonać taką odległość na pętli o długości kilometra. W klasyfikacji generalnej zawodów zajął drugie miejsce.

5 tysięcy pętli

W programie 15. Festiwalu Biegów Ultra w Atenach znajdowały się biegi na dystansach od tysiąca do 5 tysięcy kilometrów. Bieg odbył się na kilometrowej (!) płaskiej pętli o podłożu asfaltowym, a miejscem zawodów była arena Igrzysk Olimpijskich 2004 w Hellinikon. Wpisowe za udział w imprezie wynosiło bagatela 2300 euro, czyli około 10 tysięcy złotych, a i tak warunki zapewnione przez organizatorów były bardziej niż skromne.

Środki na start w wysokości 15 tysięcy złotych udało się zgromadzić w ramach akcji crowdfundingowej w serwisie zrzutka.pl

Bieg na tej najdłuższej trasie odbyły się na kontynencie europejskim po raz pierwszy. Do startu dopuszczono 13 biegaczy, ostatecznie wystartowało 9 zawodników, w tym jedna kobieta. Zawody rozpoczęły się 16 stycznia, a na dotarcie do mety uczestnicy mieli 60 dni i nocy.

Niezłomny Asfaltowy Chłopak

Bieg Pawła Żuka w greckiej stolicy obserwowała chyba cała biegowa Polska. Relacje z jego zmagań codziennie pojawiały się w serwisie Facebook.

W trakcie trwającego prawie 50 dni wyzwania nie brakowało trudnych chwil, kryzysów i kontuzji m.in. ścięgna Achillesa. Bardzo zmienna była pogoda, Polakowi mocno we znaki dawał się mocny wiatr i chłód.  Za każdym razem jednak Żuk, który prowadzi na Facebooku stronę pod nazwą „Asfaltowy Chłopak” wracał na kilometrową pętlę.

Po drodze 44-letni biegacz poprawił własny rekord Polski na 1 000 mil, który obecnie wynosi 14 dni, 17 godzin, 5 godzin, 21 sekund). Metę biegu na 5000km osiągnął wczoraj około godziny 22:00, po dokładnie 49 dniach, 6 godzinach, 27 minutach i 2 sekundach od startu.

Polaka wyprzedził tylko Rumun Nicolae Buceanu, który zakończył bieg z wynikiem 47 dni, 19 godzin, 8 minut i 47 sekund.

W osiągnięciu sukcesu Pawła Żuka wspierał pięcioosobowy serwis team, który tworzyli Natalia Tejchma, Kamil Werner, Edyta Wycech, Aleksandra Mądzik, i Monika Gańska-Karamon.

Kim jest Paweł Żuk?

Paweł Żuk pochodzi z Radomia, ale od kilkunastu lat mieszka w Warszawie. Przygodę z bieganiem rozpoczął dopiero w wieku 36 lat, ale dotychczas zdążył już pokonać prawie 180 maratonów i biegów ultra.

Ma na koncie sześć rekordów Polski w biegach ultra w biegu 6-dobowym, 10-dobowym, na 1000 km, 1000 mil, w biegu 24h na bieżni mechanicznej, w biegu na 100 mil na bieżni mechanicznej.

Na początku 2019 roku w Atenach wygrał bieg na dystansie 1000 mil. Pokonanie ponad 1600 km zajęło mu 14 dni, 20 godzin, 2 minut i 26 sekund.

red