ASICS ma odpowiedź na buty Nike Vaporfly. Debiutuje METARACER

ASICS wprowadza na rynek dwa nowe modele butów do biegania. Na długie dystanse – METARACER oraz bezkolcowe METASPRINT dla elity sprinterów. To odpowiedź japońskiej marki m.in. na model Nike Vaporfly i Adidas Adizero Pro. Z powodu epidemii koronawirusa, premiera odbyła się w wirtualnej rzeczywistości podczas ASICS Innovations Summit.

METARACER to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana biegowa premiera roku. Eksperci od dawna zastanawiali się, jaka będzie reakcja inżynierów ASICS na pojawienie się na rynku modeli, które przyczyniły się do masowego poprawiania kolejnych rekordów świata w biegach ulicznych.

Aktualnie trend wyznaczają tutaj modele ze stajni Nike z linii Vaporlfy. Swoje propozycje do najszybszych biegaczy skierowali również inni producenci – Brooks ze swoim Hyperion Elite,  Saucony z modelem Endorphin Pro czy niemiecki adidas z butem Adizero Pro.

Pierwszy but ASICS z płytką węglową

Jak czytamy w komunikacie prasowym, METARACER to jak dotąd najbardziej zaawansowane buty ASICS stworzone na długodystansowe biegi. Zostały zaprojektowane tak, aby pomagać sportowcom osiągać jak najlepsze wyniki. Model ten łączy rewolucyjną technologię GUIDESOLE wyposażoną w płytę karbonową, zapewniającą biegaczom większą stabilność.

But posiada ulepszony profil, który odciąża mięsień łydki aż o 20%, co skutkuje większą wydajnością energetyczną. Mniej zmęczony mięsień łydki oznaczać może lepszy wynik na mecie długodystansowego biegu np. maratonu.

Lekka cholewka ENGINEERED MESH utrzymuje świeżość i komfort stóp niezależnie od trudnych warunków atmosferycznych, takich jak wysokie temperatury czy wilgoć. Zawarta w środkowej podeszwie technologia FLYTEFOAM zapewnia zarówno miękki bieg, jak i lepszą reakcję, z kolei materiały zastosowane na podeszwie – ASICS grip i WET GRIP RUBBER SPONGE – poprawiają przyczepność nawet w mokrych warunkach.

Nowy but ASICS jest naprawdę lekki. Męski rozmiar 9US waży 190g , a damski 7US – 155g.

W prototypach butów METARACER biegał m.in. Yared Shegumo przygotowując się do wiosennego maratonu. Właśnie w tym modelu miał pobiec 26 kwietnia w Hanowerze. Bieg oczywiście został odwołany ze względu na epidemię koronawirusa.

Dobra przyczepność na bieżni… bez kolców

Zdaniem japońskiej marki, wygląd butów dla sprinterów METASPRINT jest dowodem na to, że dobrą przyczepność można uzyskać także bez kolców. AISCS uzyskał ten efekt dzięki innowacyjnej podeszwie zewnętrznej, wykonanej z włókna węglowego o strukturze plastra miodu. Producent zapewnia, że model charakteryzuje się wysoką sprężystością i ułatwia nabieranie większej prędkości z każdym krokiem.

Buty zapewniają dopasowanie dzięki bezszwowej cholewce z siatki STRETCH HL-O, która jest lekka i sprawia wrażenie drugiej skóry. Istotne jest także użycie technologii ASICS DYNAWRAP, która dzięki podporowymi panelom w podeszwie środkowej bezpiecznie blokuje stopę w miejscu dla zwiększenia stabilności.

Buty METARACER i METASPRINT będą dostępne w ograniczonych ilościach w wybranych sklepach detalicznych i internetowych oraz specjalistycznych punktach sprzedaży. Od 17 kwietnia w Japonii, a od 26 czerwca w pozostałych krajach. W Polsce kosztować mają odpowiednio 840 i 1290 złotych.

Tradycja i nowoczesność

Zaprezentowane modele są w kolorystyce Sunrise Red (nawiązanie do wschodzącego słońca, elementu flagi Japonii), która jest symbolem nadziei, pasji i poświęcenia sportowców.

Buty zachowują to, co najlepsze w naszej tradycji – pomagają sportowcom osiągać lepsze wyniki, ale jednocześnie zapewniają im bezpieczeństwo. Innowacja stanowi rdzeń naszej działalności od 1949 roku, kiedy to założyciel marki, Kihachiro Onitsuka uznał, że w trakcie i po II wojnie światowej, to właśnie siła sportu, a co za tym idzie – stawianie sobie wyzwań i pokonywanie własnych słabości, mogą mieć znaczący wpływ na poprawę życia dzieci w rozdartej przez wojnę Japonii – powiedział Kenichi Harano, dyrektor generalny ASICS Institute of Sport Science.

Te słowa nawiązują również do obecnej sytuacji, z jaką zmaga się cały świat – epidemii wirusa COVID-19. Opinie Światowej Organizacji Zdrowia wskazują aktywność fizyczną jako dobry sposób na radzenie sobie ze stresem związanym z globalnymi ograniczeniami w przemieszczaniu się i wymuszonym dystansem społecznym. Właśnie dlatego ASICS zapewnia darmowy dostęp do domowej aplikacji treningowej ASICS Studio wszystkim osobom, które chcą zacząć lub kontynuować uprawianie sportu.

Premiera nowych modeli według początkowych planów miała odbyć się podczas ASICS Innovation Summit, jednak ze względu na zmieniające się warunki firma podjęła decyzję o przeniesieniu jej do świata VR. Media, sportowcy i klienci na całym świecie mogli zapoznać się z produktami w wirtualnym laboratorium innowacji należącym do ASICS Institute of Sport Science.  Jest to miejsce, w którym naukowcy, inżynierowie oraz projektanci pracują nad rozwojem technologii, pomagającej sportowcom w realizacji swoich celów.

Źródło: ASICS