Stanisław Kowalski skończył 110 lat. To prawdopodobnie najstarszy biegacz na świecie

14 kwietnia urodziny obchodził Stanisław Kowalski ze Świdnicy, który jest prawdopodobnie najstarszym lekkoatletą na świecie uczestniczącym w oficjalnym biegu na 60 metrów, biegu na 100 metrów, rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Do startów w zawodach lekkoatletycznych po raz pierwszy przystąpił w wieku 104 lat! 

Stanisław Kowalski w swoim dorobku ma m.in. wywalczone przed pięcioma laty w Toruniu  tytuły Halowego Mistrza Europy Master w kategorii M100 w w biegu na 60 metrów, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. To rekordzista świata i Europy w biegu na 100 metrów w kategorii M105+ (34,50) oraz w rzucie dyskiem (7.50m).

Miał wystartować w ubiegłorocznych 8. Halowych Mistrzostwach Świata Masters, na przeszkodzie stanęła jednak  drobna infekcja.

O niesamowitych wyczynach Kowalskiego głośno było m.in. za sprawą reportażu filmowego pt. „Złoty Wiek”, który zrealizowali Tomasz Niejadlik oraz Jakub Fiderewicz. Materiał pokazała m.in. stacja TVP Sport i TVP Info.

Nie startuje, ale wciąż się rusza!

Jak poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki Master Stanisław Kowalski obecnie już nie startuje w zawodach. Ma jednak nadal w sobie dużo pozytywnej energii i poczucia humoru. Nie ma poważniejszych dolegliwości zdrowotnych.

110-latek nadal stara się być aktywny fizycznie, ciągnie go do ruchu na świeżym powietrzu. Największą przeszkodą ku temu w tym momencie jest… trwająca pandemia koronawirusa.

Na start w zawodach nigdy nie jest za późno

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w powiecie Końskie. Zawodowo pracował jako kolejarz i odlewnik. Do startów w zawodach lekkoatletycznych po raz pierwszy przystąpił w wieku 104 lat!

Wcześniej nigdy nie trenował lekkoatletyki ani żadnego innego sportu, a przez lata jego jedyną stałą aktywnością fizyczną były dojazdy do pracy na rowerze. Jednośladu nie porzucił także na emeryturze. Będąc już po 90. urodzinach jeszcze pokonywał w ten sposób aż kilkanaście kilometrów każdego dnia, jeżdżąc na cmentarz do zmarłej żony.

Stanisław Kowalski aktualnie jest najstarszym mężczyzną żyjącym w Polsce.

red

Źródło: PZLAM/FB