Biegun rozgniewał Bosmana

W ubiegłą sobotę i w niedzielę na terenie Adventure Parku Kolibki oraz OCR Parku w Gdyni odbyła się kolejna edycja biegu przeszkodowego Biegun. Ozdobą zawodów były zmagania twardzieli uczestniczących w biegu 8-godzinnym w formule Biegun Totalny. Zwycięzca pokonał 60 km i łącznie aż 192 przeszkody.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 600 zawodników. Organizatorowi imprezy, Fundacji OCR Events udało się obejść rządowy limit 150 uczestników organizując starty uczestników w kilkudziesięciu 25-osobowych seriach.

Open i Elite na nowych zasadach

Pierwszy dzień otwierały starty kategorii Open, w ktróych uczestnicy mogli pokonać 1, 2 lub 3 okrążenia trasy.  Chętnych na 2 okrążenia znalazło się aż 25, w tym 5 kobiet. Na 3 pętle z kolei zdecydowało się tylko 2 mężczyzn, którzy dzielnie i wytrwale pokonywali wszystkie przeszkody.

Zawodnicy w seriach Open rywalizowali według nowych zasad, które przypominały reguły startów elity. Każdy z uczestników  miał na ręku opaskę, do momentu jej posiadania zawodnicy nie mogli sobie pomagać na przeszkodach. Niepokonanie przeszkody przez zawodnika w samodzielny sposób skutkowało naniesieniem przez obsługę stosownego oznaczenia na opasce.

Liczba niepokonanych przeszkód równała się liczbie karnych pętli do wykonania, znajdującej się tuż przy mecie, na sam koniec biegu. Jak poinformowali organizatorzy, rekordzista wykonał aż 12 karnych pętli. Warto jednak podkreślić, że każdy zawodnik mógł w dowolnym momencie zdecydować czy chce zbierać znaczniki czy odciąć opaskę i biec dla zabawy.

O godzinie 14:00 w sobotę wyruszyli zawodnicy kategorii Elite. Mieli do pokonania 66 przeszkód i obowiązkowo dwa okrążenia trasy,  po 5 km każde. Tutaj też zapanowały nowe zasady Zawodnicy Elite na starcie otrzymywali 3 opaski i mieli tylko 1 podejście do przeszkody. Dopuszczalne zatem było niepokonanie dwóch przeszkód – co w rezultacie skutkowało dwukrotnym przebiegnięciem pętli karnej. Strata trzeciej opaski oznaczała dyskwalifikację.

Serię Elite w kategorii mężczyzn wygrał Wiktor Wójcik z ekipy Vikings Run, przed Bartoszem Janiszewskim z xRunners i Michałem Wasilewskim z OCR Land. Najszybsza z kobiet okazała się Marta Łosin reprezentująca Biegun OCR Team, druga była Aleksandra Józefiak, a trzecia Magdalena Missala z Power Training.

Totalne szaleństwo

Drugi dzień zawodów otwierali uczestnicy Bieguna Totalnego. To formuła zawodów polegająca na zaliczeniu jak największej liczby okrążeń w czasie 8 godzin, na trasie o długości 5 km z 16 przeszkodami.  Najwięcej kółek pokonał Jeliński Mateusz, zawodnik klubu XRunners, bo aż 12 okrążeń, czyli 60 km i 192 przeszkody. Najlepszą kobietą była Cyganik Magdalena, pokonała aż 9 kółek (45 km) i 144 przeszkody.

Źródło: Fundacja OCR Events
fot. projectON