HME Toruń 2021: Polska sztafeta mężczyzn 4×400 m wycofana z finału

Polska sztafeta mężczyzn 4×400 metrów nie wystartuje wieczornym finale halowych mistrzostw Europy w Toruniu. „Wycofaliśmy zespół z powodu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2” – powiedział PAP dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Informację o wycofaniu polskiej sztafety 4x400m z wieczornego finału Polski Związek Lekkiej Atletyki potwierdził dzisiaj przed godziną 11:00.

– W badaniach przeprowadzonych w ramach procedur sanitarnych przed mistrzostwami dodatni wynik testu wyszedł u jednego zawodnika. Po zastosowaniu dodatkowych wewnętrznych procedur testowania w ramach polskiej reprezentacji zakażenie wykryto u dwóch kolejnych zawodników. Wszyscy zostali poddani izolacji zgodnie z obowiązującymi przepisami –  poinformował PAP Krzysztof Kęcki, dyrektor sportowy PZLA.

Źródłem zakażeń Spała?

Nieoficjalnie wiadomo, że w w sześcioosobowym składzie naszej reprezentacji pozytywny wynik testu na koronawirusa stwierdzono wczoraj aż u czterech zawodników.

Polacy przechodzili badania przed mistrzostwami, które dały negatywne rezultaty, ale podczas imprezy w Toruniu takie testy przeprowadza się co trzy dni. Na czempionat Starego Kontynentu zgłoszeni zostali Dariusz Kowaluk, Jakub Krzewina, Kajetan Duszyński, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak i Wiktor Suwara.

Możliwe, że do zakażenia doszło przed mistrzostwami, podczas przygotowań na obiektach Centralnego Ośrodku Sportu w Spale. Najprawdopodobniej to właśnie tam koronawirusa „złapała” sprinterka Ewa Swoboda, która dzisiaj miała walczyć w finale biegu na 60 m. Już w środę było jasne, że Polka nie wystąpi w Toruniu.

Podczas ostatnich Halowych Mistrzostw Europy w 2019 w Glasgow polska sztafeta 4x400m zajęła czwarte miejsce. Do brązowego medalu zabrakło 0,79 sekundy. Wtedy również był problem ze składem drużyny przetrzebionej kontuzjami. Na czwartej zmianie pobiegł płotkarz Damian Czykier.

Czekamy na finał 4×400 m kobiet

Na razie nic nie wiadomo o innych przypadkach zakażeń COVID-19 w polskiej kadrze. O godzinie 19:10 zaplanowany jest finał 4×400 m kobiet. Polki w składzie Aleksandra Gaworska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Kornelia Lesiewicz, Joanna Linkiewicz, Justyna Święty-Ersetic będą walczyły o złoty medal z Holenderkami i Brytyjkami.

Finał 4x400m kobiet zakończy lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu.

red

fot. Paweł Skraba

Źródło: PAP