Koszulki biegowe, czyli jak powinien być wykonany idealny strój sportowy?

Koszulka jest podstawowym elementem stroju sportowego każdego miłośnika joggingu. Od jej wyboru w dużej mierze zależy komfort uprawiania sportu oraz dobre samopoczucie i zdrowie jej użytkownika. Wiele osób sądzi, że do rozpoczęcia treningów wystarczy zwykła bawełniana koszulka, którą praktycznie każdy z nas posiada w swojej szafie. Nie jest to niestety prawda, gdyż bawełna nie posiada właściwości, jakimi powinny dysponować dobrej jakości koszulki biegowe. Jakie to właściwości i jakie tkaniny nimi dysponują – o tym powiemy w tym artykule.

Bawełna kontra syntetyk, czyli czym różni się zwykła koszulka od biegowej?

Bawełna jest naturalną tkaniną, która jest od wieków ceniona ze względu na swoje właściwości oddychające, przewiewność oraz ekologiczny charakter. Koszulki bawełniane świetnie sprawdzają się do noszenia na co dzień, gdyż oferują przyjemne ciepło w chłodniejsze dni oraz są lekkie i przewiewne w czasie upałów.

Ich właściwości nie sprawdzają się jednak w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Włókna bawełniane wchłaniają bowiem wilgoć i zatrzymują ją w sobie, przez co wykonana z nich koszulka szybko staje się wilgotna, ciężka oraz nieprzyjemna w kontakcie ze skórą. Jej pozostawienie na ciele może prowadzić do przewiania oraz bolesnych otarć.

Jak widać, klasyczna bawełna nie jest tkaniną odpowiednią do uprawiania sportu. Zamiast bawełnianej koszulki, biegacze powinni sięgnąć po odzież sportową wykonaną z włókien syntetycznych, które oferują pożądane przez nich właściwości użytkowe. Koszulki biegowe wykonane z poliestru, elastanu i innych syntetycznych włókien w optymalny sposób odprowadzają na zewnątrz wilgoć pozostawiając skórę suchą przez cały czas trwania treningów. Są przy tym przewiewne, lekkie, szybkoschnące i miłe w bezpośrednim kontakcie ze skórą, co sprawia, że treningi dostarczają samych przyjemnych doznań. Ubierając koszulki biegowe z syntetycznych włókien nie musimy się ponadto obawiać przewiania czy uszkodzenia skóry.

Luźna czy obcisła? Jaką koszulkę biegową wybrać na początek?

Koszulki biegowe występują w dwóch fasonach – obcisłym oraz luźnym. Wariant obcisły jest przystosowany do noszenia bezpośrednio na skórze, a jego przylegający charakter gwarantuje optymalne odprowadzanie na zewnątrz wilgoci zapewniając optymalną termoregulację ciała podczas treningów. Takie koszulki biegowe występują w wersji z krótkim rękawem, z długim oraz bez rękawów, co pozwala na ich idealne dopasowanie do pory roku, warunków atmosferycznych oraz osobistych preferencji każdego biegacza.

Alternatywą dla obcisłych koszulek biegowych są ich luźniejsze odpowiedniki. Nie mówimy tu jednak o oversizeowej odzieży sportowej, lecz o nieco mniej ściśle przylegających do ciała koszulkach, których luźniejsza konstrukcja zapewnia większą swobodę ruchów przy jednoczesnym zachowaniu wysokich właściwości termoregulacyjnych. Luźne koszulki biegowe również zakłada się bezpośrednio na skórę i są dostępne w wersji bez rękawa, z krótkim rękawkiem oraz długim, co pozwala na wybór kroju prawidłowo dopasowanego do osobistych preferencji.

materiał promocyjny

Zdjęcia: materiały partnera