Ruth Chepngetich wygrywa półmaraton w Stambule z rekordem świata

Dzisiaj w Stambule mistrzyni świata w maratonie Ruth Chepngetich pobiła rekord świata w półmaratonie o 29 sekund. Kenijka dotarła do mety N Kolay Istanbul Half Marathon z oszałamiającym wynikiem 1:04:02. Po raz pierwszy w historii trzy kobiety ukończyły półmaraton w czasie poniżej 65 minut.

Jak one biegały

Kosmiczny poziom rywalizacji kobiet zapewniła silna obsada biegaczek. Obok Chepngetich na starcie stanęła m.in. jej rodaczka, rekordzistka świata w maratonie Brigid Kosgei, Etiopka Yalemzerf Yehualaw, trzecia zawodniczka ubiegłorocznych Mistrzostwa Świata w półmaratonie w Gdyni a także Kenijka Hellen Obiri, dwukrotna mistrzyni świata na dystansie 5000m.

Na początku biegu uformowała się grupa ośmiu zawodniczek, które pierwsze 5km pokonały czasie 15:07. Zanim dotarły do 10km odpadły z niej trzy biegaczki. Zegar pokazywał wtedy 30:21. Tuż potem tempa liderek nie wytrzymała Kosgei, a także Kenijka Joan Chelimo Melly.

Dalej w walce o podium liczyły się zatem już tylko trzy zawodniczki – Chepngetich, Obiri i Yehualaw, które na 15km zameldowały się w czasie 45:29. Wtedy atak podjęła Etiopka, ale szybko został skasowany przez Chepngetich, która rozpoczęła samotny bieg do mety. Czwarty, 5-kilometrowy odcinek pokonała w 15:13 i uzyskała 22 sekundy przewagi nad Yehualaw. Tempo wytrzymała do końca i nie dała sobie wyrwać ani zwycięstwa, ani rekordu świata.

Chepngetich wygrała z czasem 1:04:02, było to dla niej trzecie zwycięstwo w Stambule. 26-letnia zawodniczka poprzednio tryumfowała tutaj w 2017 i 2019 roku. Druga dzisiaj była Yehualaw z wynikiem 1:04:40, a trzecia Obiri z czasem 1:04:51.

Warto zauważyć, że Obiri zanotowała najlepszy wynik w półmaratońskim debiucie w historii. Poza tym to pierwszy raz, gdy trzy kobiety na podium półmaratonu zanotowały wyniki poniżej 65 minut.

Do dzisiaj rekordzistką świata w półmaratonie w biegu mieszanym była Etiopka Ababel Yeshaneh, która w lutym 2020 roku w Ras Al Khaimah uzyskała wynik 1:04:31.

Mężczyźni bez rekordu

Przed biegiem wydawało się, że o nowy rekord świata w Stambule powalczą mężczyźni, ponieważ stawka zawodników była niezwykle mocna. Otwierali ją m.in. z rekordzista świata Kibiwott Kandie i trzykrotny mistrz świata w półmaratonie Geoffrey Kamworor.

Kenijczycy oczywiście zdominowali rywalizację na trasie, ale tempo biegu nie było rekordowe. Wygrał Kandie z czasem 59:35, przed Kamwororem (59:38) i Roncerem Kipkoirem (59:46).

4 tysiące biegaczy w Stambule

Półmaraton w Stambule zgromadził niespotykanie dużą w pandemicznych czasach liczbę 4 tysięcy uczestników. Organizacja tak masowej imprezy była możliwa dzięki wykorzystaniu zbudowanego przez turecki rząd systemu HES (Hayat Eve Sığar), którego celem jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w kraju. Zaprojektowany został na potrzeby turystyki, ale jak widać przydał się również na potrzeby biegu.

Źródło: World Athletics

fot. Getty Images for IAAF