97. PZLA Mistrzostwa Polski: Znakomita forma Natalii Kaczmarek

Czternaście kompletów medali trafiło do najlepszych polskich lekkoatletów drugiego dnia mistrzostw kraju, które od czwartku odbywają się w Poznaniu. Wyniki mogły zadowolić publiczność, która zasiadła na stadionie na Golęcinie. Wielkim widowiskiem były finały 400m kobiet i rzutu młotem mężczyzn. 

Złoto dla Kaczmarek

Forma zawodniczek w biegu na 400 m napawa sporym optymizmem przed Igrzyskami Olimpijskimi. 50.72 – wynik mistrzyni Polski Natalii Kaczmarek to jej rekord życiowy. Za nią na metę przybiegły Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik. W biegu mężczyzn barierę 46 sekund (45.96) zdołał przełamać tylko Kajetan Duszyński, który wygrał z Mateuszem Rzeźniczakiem i Karolem Zalewskim.

Najlepsze wyniki w sezonie padały w finałach 400m przez płotki pań i panów. Poznańską publiczność ucieszyło zwycięstwo Roberta Brylińskiego z OŚ AZS Poznań. Za nim ukończyli bieg Krzysztof Hołub i Sebastian Urbaniak. Kolejne złoto do bogatej kolekcji dołożyła Joanna Linkiewicz (56.32) wygrywając z Julią Korzuch i Emilią Ankiewicz.

© Adam Ciereszko

Drugiego dnia 97. PZLA Mistrzostw Polski rozstrzygnięto również rywalizację w sztafetach 4x100m. Wśród pań zwyciężyły sprinterki AZS-AWF Warszawa przed CWZS Zawisza Bydgoszcz, RLTL Optima Radom. Kolejność sztafet męskich: AZS-AWF Katowice, OŚ AZS Poznań, KS Podlasie Białystok.

Rano startowali chodziarze na 10 km i chodziarki na 5 km. Wśród panów z wielką przewagą triumfował Łukasz Niedziałek. Kolejni na mecie Rafał Fedaczyński i Mateusz Nowak pojawili ponad 4 minuty po złotym medaliście. Rywalizacja pań była bardziej wyrównana. Agnieszka Ellward przyszła na metę przed Anną Ździebło i Magdaleną Żelazną. 

Dla kogo w medale w konkurencjach technicznych?

Sesję popołudniową rozpoczął rzut dyskiem kobiet. Chociaż Daria Zabawska zapewniła sobie złoto już w pierwszej kolejce, to jednak konkurs miał swoją dramaturgię. O najwyższy stopień podium do końca walczyła Karolina Urban, ostatecznie przegrywając o 4 cm. Na trzecim stopniu podium znalazła się Karolina Sygutowska. Wśród panów w swoim pożegnaniu z Mistrzostwami Polski błysnął Piotr Małachowski (64.67). Za nim uplasowali się Bartłomiej Stój i Robert Urbanek.

© Adam Ciereszko

W skoku wzwyż pań nie było niespodzianek – Kamila Lićwinko zameldowała się na miejscu pierwszym z dobrym wynikiem 1.92. Rekord życiowy (1.85) dał Wiktorii Miąso srebro i pozwolił pokonać Anetę Rydz. Najlepszym tegorocznym wynikiem wśród Polaków skończył się również konkurs męski. Wysokość 2.26 dała zwycięstwo Norbertowi Kobielskiemu przed Mateuszem Kołodziejskim i Sylwestrem Bednarkiem.

Deszczowy konkurs skoku o tyczce mężczyzn obfitował w emocje i zwroty akcji. Ostatecznie triumfował Piotr Lisek (5.80) przed Robertem Soberą i Pawłem Wojciechowskim (obaj 5.70). Cała trójka zaliczyła w Poznaniu najlepsze wyniki w sezonie.

Zdecydowanie najlepsze wyniki i największe emocje zafundowali poznańskiej publiczności młociarze. Do ostatniej kolejki prowadził Wojciech Nowicki, który musiał jednak uznać wyższość Pawła Fajdka. 4-krotny mistrz świata posłał młot na odległość 82.82m, poprawił rekord mistrzostw Polski, rekord poznańskiego stadionu i po raz szósty sięgnął po tytuł mistrza Polski.

Źródło: poznan2021.pl

fot. Adam Ciereszko