Pandemia w natarciu. RunCzech odwołuje biegi

RunCzech, największy organizator imprez biegowych w Czechach odwołał zaplanowane na 4-5 września Sportisimo Prague Half Marathon i Birell Prague Grand Prix na dystansie 10km. Nie odbędzie się również niedzielny bieg sztafetowy  w czeskiej stolicy. Powodem decyzji są wprowadzone przez czeski rząd restrykcje związane z kolejną falą zachorowań na COVID-19.

– Nasze biegi są zbyt duże, żeby dało się je zorganizować w warunkach pandemii – powtarzają przedstawiciele RunCzech. Mają rację, bo praski półmaraton to jedna z największych imprez biegowych za polską południową granicą. W 2019 roki do jego mety dotarło ponad 10 tysięcy zawodników. Widać RunCzech nie był zainteresowany stworzeniem kameralnego biegu dla podtrzymania tradycji półmaratonu. Zresztą już ubiegłoroczna edycja zawodów była najpierw przekładana na inne terminy, a ostatecznie odwołana.

RunCzech zamierzał zorganizować zawody w falach, ale okazało się, że start biegaczy trwałby zdecydowanie za długo. – Biorąc pod uwagę tysiące biegaczy ciągnęłoby się to w nieskończoność. Taka formuła startu sprawiłaby, że biegacze staliby godzinami w pobliżu strefy. Byłby to ciężar dla wolontariuszy, którzy już tak dają z siebie wszystko. Najgorsze, że spowodowałoby zamknięcie miasta na zbyt długo – napisali organizatorzy w komunikacie prasowym.

Według Carla Capalbo, przewodniczącego komitetu organizacyjnego, „mieszkańcy Pragi entuzjastycznie popierają to, co tutaj robimy. Świętują z nami. Ale zamknięcie miasta na cały weekend i czekanie przez tak długi czas byłoby niesprawiedliwe dla biegaczy i mieszkańców”.

Wszystkim zarejestrowanym biegaczom, którzy uiścili opłatę startową, organizatorzy udostępniają opcję przeniesienia rejestracji do 2022 roku lub zamiany opłaty rejestracyjnej na kupon do e-sklepu AllRunnersAreBeatiful.com. Mogą również przekazać swoją opłatę startową na konto kampanii „Wstań i biegnij” dla uczniów, która pomaga ulepszyć obiekty sportowe w szkołach średnich.

Ołomuniec wciąż aktualny

Tymczasem RunCzech nadal planuje zorganizować kolejne imprezy regionalne, takie jak np. Mattoni Olomouc Półmaraton zaplanowany na 14 sierpnia. Oprócz tego od sierpnia do końca października organizatorzy oferują bezpłatne wirtualne wyzwanie biegowe Mattoni FreeRun Run & Plog. Projekt jest powiązany ze stowarzyszeniem Plogging Cesko i razem zainspiruje biegaczy do zbierania odpadów podczas biegania i uczynienia ich regionu bardziej zielonym.

Ważą się losy Volkswagen Prague Marathon oraz wydarzeń w Usti nad Labem, Libercu i Czeskich Budziejowicach. Organizatorzy codziennie omawiają status  i monitorują sytuację. Dalsze informacje powinny zostać udostępnione biegaczom w sierpniu.

W RunCzech mają nadzieję, że wraz ze wzrostem liczby osób otrzymujących szczepionkę COVID, regularny harmonogram biegów zostanie wkrótce wznowiony.

Źródło: RunCzech