Uzyskany na ulicach Gdyni rekord świata w półmaratonie kobiet już oficjalny

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki World Athletics poinformowała dzisiaj, że rekord świata w półmaratonie w biegu kobiet wynoszący 1:05:16 został ratyfikowany. Wynik ten uzyskała Kenijka Peres Jepchirchir na trasie Mistrzostw Świata, które odbyły się 17 października w Gdyni.

Był to wyjątkowy półmaraton, co najmniej z kilku powodów. Po raz pierwszy w historii na polskiej ziemi padł rekord świata w biegu ulicznym, a sześć najlepszych kobiet zameldowało się na mecie w czasie poniżej 66 minut.

Warto przypomnieć międzyczasy z tego biegu – 5km (15:20), 10km (30:47), 15km (46:24), 20km (62:04), 21,097km (65:16).

– To niewiarygodne – powiedział na mecie Peres Jepchirchir. – Moim celem było zwycięstwo w tym biegu, nie spodziewałam się, że pobiję rekord świata. Zdałam sobie sprawę, że to możliwe, gdy dotarłyśmy do 20 kilometra. Było trochę wietrznie, ale trasa była dla mnie dobra – dodała.

Jako druga finiszowała Niemka Melata Yisaka Kejeta, której rezultat 1:05:18 to nowy rekord Europy w półmaratonie, a podium uzupełniła Etiopka Yalemzerf  Yehualaw (1:05:19).

Należy zaznaczyć, że zawodniczki, które zajęły pierwszy trzy miejsca na podium pobiły poprzedni rekord świata Jepchirchir 1:05:34 ustanowiony w Pradze nieco ponad miesiąc wcześniej.

Jepchirchir wyjechała z Gdyni bogatsza o 80 tysięcy dolarów – 30 tysięcy zainkasowała za tytuł mistrzyni świata, a za pobicie rekordu świata otrzymała od World Athletics  dodatkowy bonus w wysokości 50 tysięcy dolarów.

Półmaraton w Gdyni odbył się na około 5,5 kilometrowej pętli z odcinkiem prowadzącym nadmorskim bulwarem, którą biegaczki pokonywały cztery razy.

Źródło: World Athletics

fot. Dan Vernon for World Athletics