Anna Kiełbasińska w gazie! Na mecie zdumiona wynikiem

Na rozegranym dzisiaj mityngu lekkoatletycznym w szwajcarskim La Chaux-de-Fonds Anna Kiełbasińska osiągnęła na 400 metrów fantastyczny czas 50,38 sekundy. To drugi najlepszy wynik w polskich tabelach na tym dystansie. W historii jedno okrążenie na bieżni szybciej pokonała tylko Irena Szewińska aż 45 lat temu.

Forma 31-letniej zawodniczki eksplodowała po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, na których wspólnie z koleżankami ze sztafety 4×400 metrów wywalczyła srebrny medal. Pobiegła w półfinale, w finale zastąpiła ją Natalia Kaczmarek.

Niezłomna Kiełbasińska

– Los chyba wie, że ja wszystko, co przynosi życie, przyjmuję na klatę i ciągle mnie bombarduje. Jeszcze kilka miesięcy temu myślałam, że to koniec kariery, ale wydarzył się mały cud – mówiła Anna Kiełbasińska w wywiadzie z Tomaszem Ossowskim w Gazecie Wyborczej.

Przed wylotem do Japonii Kiełbasińska zmagała z się z ciężką kontuzją. Jeszcze na początku roku przeszła skomplikowaną operację stopy, a potem w trakcie rehabilitacji wykonała ogromną pracę, aby wrócić do wysokiej dyspozycji. Zaprocentowało to srebrnym medalem w Tokio, a dzisiaj w Szwajcarii wynikiem, który ją samą wprawił w zdumienie.

Polka od razu ruszyła mocno do przodu i wygrała zdecydowanie z czasem 50,38 sekundy. To jej nowy rekord życiowy na dystansie 400 metrów lepszy od poprzedniego aż o 1,13 sekundy. Druga finiszowała Szwajcarka Lea Sprunger (50,70) a trzecia Hiszpanka Lorena Bokesa Abia Aauri (51,48).

Tylko Szewińska biegała szybciej

Tym samym Kiełbasińska wskoczyła na drugie miejsce na polskiej liście wszech czasów, którą otwiera Irena Szewińska z wynikiem 49,28 uzyskanym w 1976 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Posiadaczką trzeciego najlepszego czasu na 400 metrów jest Justyna Święty-Ersetic – 50,41.

Na tym samym mityngu Anna Kiełbasińska rywalizowała również na 200 metrów. Spisała się znakomicie i zajęła trzecie miejsce z wynikiem 22,76, który jest jej nowym rekordem życiowym na tym dystansie. Poprzedni wynosił 22,94 i padł przed sześcioma laty w Krakowie. Zawody wygrała Szwajcarka Ajla Del Ponte (22,38), a druga była Dorcas Bazolo Lorene z Portugalii (22,64).