Jak wyglądał letni cykl CITY TRAIL?

10 miast, 10 biegów na dystansie 5 km, ponad 3 tysiące uczestników, a wszystko w niespełna 2 tygodnie. Tak w wielkim skrócie wyglądał lipcowy cykl biegów przełajowych – CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden onTour 2021. Zawody odbyły się w dniach 19-30 lipca w Lublinie, Warszawie, Olsztynie, Gdańsku, Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach oraz Łodzi i miały nietypową formułę, ponieważ rozegrane zostały w dni powszednie.

Łącznie w letniej edycji CITY TRAIL wzięło udział 3118 uczestników, w tym 858 dzieci.

Najwięcej uczestników zgromadził bieg w Warszawie. Linię mety zawodów dla dorosłych minęło 338 biegaczy. W biegach CITY TRAIL Junior wystartowało 96 młodych sportowców. Biorąc pod uwagę tylko biegi dziecięco-młodzieżowe zdecydowanym liderem jest Bydgoszcz, gdzie wystartowało 153 dzieciaków. Najmniejszą imprezą była ta w Łodzi – 150 dorosłych i 94 dzieci. Jednocześnie to właśnie w Łodzi padł jedyny rekordowy wynik – zwyciężczyni zawodów – Monika Kaczmarek poprawiła swój własny rekord trasy aż o 36 sekund – z 17:37 na 17:01.

– Jestem po dwutygodniowym roztrenowaniu, więc biegłam „na świeżości”, co jak widać wyszło mi na dobre. Ten sezon pozostaje nietypowym, bo nadal nie ma pewności, jak będzie wyglądała biegowa jesień, ale najprawdopodobniej pobiegnę poznański półmaraton w październiku. Nie będę ukrywać, że marzy mi się życiówka w maratonie. Miałam startować  w Poznaniu właśnie, ale organizatorzy zdecydowali, że w miejsce królewskiego dystansu będzie półmaraton, więc muszę poszukać innego biegu – możliwe, że za granicą – mówiła na mecie łódzkiego biegu Monika Kaczmarek.

Letnie biegi CITY TRAIL są organizowane od 2015 roku. Poprzednia edycja – 2020 – nie odbyła się ze względu na pandemię koronawirusa.

Tegoroczna letnia edycja była w pewien sposób związana z jesiennymi biegami 2020, które musieliśmy odwołać na kilka dni przed startem. Niestety na wiosnę również nie mogliśmy zorganizować biegów i tak dopiero w lipcu zrealizowaliśmy nasze plany. Widać, że sytuacja na rynku biegowym nie wróciła jeszcze do normy. Frekwencja na różnych imprezach wygląda gorzej niż przed pandemią. Niemniej cieszy nas fakt, że po siedemnastu miesiącach mogliśmy spotkać się z biegaczami i choć na moment poczuć normalność. Jeśli będzie to możliwe jesienią i zimą wracamy z naszym ogólnopolskim cyklem Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Trzymajcie kciuki! – podkreśla Piotr Książkiewicz, organizator CITY TRAIL.

Partnerem imprezy była firma Nationale-Nederlanden oraz marki Salomon, Suunto i Sklep Biegacza. Lokalnie zawody wspierały: Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Poznań i Miasto Szczecin.

Źródło: CITY TRAIL

Zdjęcie w nagłówku: Andrzej Olszanowski