Na rynku debiutuje adidas 4DFWD w nowej kolorystyce

adidas zaprezentował model 4DFWD w czarnej wersji kolorystycznej z neonowo zielonymi akcentami. To nowa odsłona jednych z najbardziej zaawansowanych technologicznie butów biegowych, które pojawiły się na rynku w ostatnich miesiącach. Wyróżnia je wydrukowana w 3D podeszwa środkowa o strukturze siatki zaprogramowana w taki sposób, aby przetwarzać pionowy nacisk w ruch naprzód. 

adidas 4DFWD zadebiutował na półkach sklepowych w maju w czerwono-białej kolorystyce olimpijskiej. Po kilku miesiącach przyszedł czas na jego nową odsłonę.  Cholewka oraz podeszwa środkowa zaprezentowanych butów są czarne, natomiast neonowo zielone są okolice zapiętka oraz podeszwa zewnętrzna.

Nowy model adidas przykuwa uwagę futurystycznym kształtem podeszwy o strukturze siatki. Co ciekawe, jej docelowa wersja została wybrana spośród 5 milionów kombinacji. Kształtem komórki FWD CELL na pierwszy rzut oka przypominają kokardki.

Co ważne, 40 procent materiałów użytych do produkcji podeszwy są naturalne i odnawialne. adidas w ten sposób chce ograniczać negatywny wpływ na środowisko i wspomagać walkę z plastikowymi odpadami.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, prace nad powstaniem podeszwy trwały cztery lata. W projekt zaangażowana została m.in. firma Carbon, która wniosła do niego swoją technologię Digital Light Synthesis. Tworząc model 4DFWD niemiecka marka przeprowadziła badania i testy biomechaniczne z udziałem sportowców.

Jak działa podeszwa 4DFWD?

Wyjątkowa geometria komórek FWD CELL, które składają się na konstrukcję całej podeszwy sprawia, że energia powstała w momencie lądowania, podczas wybicia zostaje skierowana do przodu. Bieganie staje się w ten sposób zdecydowanie łatwiejsze, a hasło „ruszaj naprzód” zyskuje bardziej dosłowne znaczenie.

– Technologia 4D umożliwia nam projektowanie butów w taki sposób, jaki nie byłby osiągalny z konwencjonalną podeszwą. Dzięki bliskiej współpracy z Carbon, nasz zespół produktowy i testerzy mogli zidentyfikować perfekcyjną strukturę siatki zaprojektowanej, aby zamienić pionowy nacisk, powstały w momencie lądowania, na ruch do przodu przy wybiciu. Oferuje to niezrównane odczucia w trakcie biegu – tłumaczy Charlotte Heidmann, Product Manager, adidas Running.

Premierze nowej odsłony 4DFWD towarzyszy także specjalne wyzwanie w aplikacji adidas Running – „Take It Forward Challenge”. Aby je ukończyć, należy do końca sierpnia pokonać 30 km biegiem, marszem lub na bieżni mechanicznej.

Debiutuje adidas 4DFWD PULSE

Równolegle z nową wersją kolorystyczną adidas 4DFWD swoją premierę ma model 4DFWD PULSE. Projektanci połączyli w nim technologię 4D z pianką EVA, aby zapewnić biegaczom miękkie lądowanie przy każdym kroku. W odróżnieniu od standardowego modelu 4DFWD wstawka 4D znajduje się tylko w tylnej części podeszwy. Jej zadaniem jest absorbowanie podczas jej kontaktu z podłożem oraz wsparcie dla płynnego przetaczania stopy od samego lądowania.

Model 4DFWD PULSE posiada trójwarstwową bezszwową cholewkę, która stanowi elastyczne wsparcie podczas ruchu do przodu, jak i na boki. Cholewka wykonana jest w 50% z materiałów pochodzących z recyklingu. adidas zapewnia, że model nie zawiera nowo wyprodukowanego poliestru.

adidas 4DFWD oraz 4DFWD PULSE dostępne są na tej stronie internetowej odpowiednio w cenie 849 złotych oraz 679 złotych.

Źródło: adidas